Sözleşmeli er maaşları ne kadar oldu? Sözleşmeli er maaşı 2023!

0
400

Sözleşmeli er maaşları açıklanan enflasyon rakamları sonrası yeniden gündeme geldi. Türkiye’deki milyonları ilgilendiren memur ve emekli maaş zammı için beklenen TÜİK 6 aylık ve 12 aylık enflasyon rakamları netleşti. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde rütbesiz er olarak sözleşme kapsamında göreve alan kişiler de alacakları ücretlerin değişip değişmediğini merak ediyor. Peki, Temmuz 2023 sözleşmeli er maaşı ne kadar oldu?

SÖZLEŞMELİ ER MAAŞI 2023

 

TÜİK’in verilerine göre enflasyon yıllık yüzde 38,21 oldu. 6 aylık enflasyon oranına göre memurların ve memur emeklilerinin alacağı zam yüzde 17,55 oldu. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacağı zam ise yüzde 19,77 oldu.

2023 yılı ocak ayı itibarıyla sözleşmeli er maaşları doğu ya da batıda görev yerlerine göre değişmektedir. Sözleşmeli erlerin başlangıç maaşı 10-11 bin TL iken bu miktar çalıştıkları bölgeye göre 15 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Sınır dışında çalışan sözleşmeli erlerin maaşı 16 bin TL’yi buluyor. Sözleşmeli er temmuz ayı maaşları ile ilgili henüz net bir bilgi paylaşılmadı. Konuyla ilgili tüm gelişmeler haberimize eklenecektir.

SÖZLEŞMELİ ER NASIL OLUNUR?

 

Merak edilen mesleklerden biri de, sözleşmeli erdir. Sözleşmeli er olmak isteyen bireyler, nasıl olabileceğini düşünerek araştırma yapabiliyor. Sözleşme er olmanın bazı şartları bulunuyor. Kişiler sözleşmeli er olabilmek için, belirlenen tüm şartları karşılaması gerekiyor. Sözleşmeli er olacak bireylerin mutlaka Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmalıdır. En az ilköğretim mezunu olan herkes, sözleşmeli er olabilir. Askeri öğrencilikle alakası olan bireyler, sözleşmeli er olarak hizmet verebilir.

SÖZLEŞMELİ ER ALIM ŞARTLARI NELERDİR?

 

Sözleşmeli er alımları düzenli olarak yapılıyor. Sözleşmeli er olmayı isteyenler, belirlenen şartları detaylı olarak öğrenmek istiyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha öncesinde farklı görevlerde bulunmak, sözleşmeli er alımlarını etkileyen bir durumdur. Subay, Astsubay veya çavuş olarak görev yapan kişiler, sözleşmeli er olarak görev yapamıyor. Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmayan bireyler, sözleşmeli er olarak görev yapabilir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin