Son dakika: “Türkiye’ye ittifak öneriyorum” diyerek duyurdu!

0
382

Son dakika: “Türkiye’ye ittifak öneriyorum” diyerek duyurdu! Muharrem İnce’den çağrı: CHP, İYİ Parti, Memleket Partisi…

Son dakika haberi… Muharrem İnce, katıldığı bir televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu. Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan İnce, CHP ve İYİ Parti’ye çağrıda bulunarak, “Türkiye’ye ittifak öneriyorum. CHP, İYİ Parti, Memleket Partisi. Atatürk’te sorun olmaz, laiklikte sorun olmaz, bağımsızlıkta sorun olmaz, Anayasa’nın ilk dört maddesini tartışmaz, Türk bayrağını tartışmaz, tarikatları tartışmaz. Kuracaksan böyle kuracaksın.” ifadelerini kullandı

Son dakika… Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Habertürk ekranlarında yayınlanan Teke Tek programında Gazeteci Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı. İnce, CHP ve İYİ Parti’ye çağrıda bulunurken, beklediği oy oranını da açıkladı. İşte haberin detayları…

Muharrem İnce’nin açıklamalarından satır başları:

 • İlk olarak depreme ve sel felaketine değinmek istiyorum. İskenderun’da çadırları su basmıştı. Çadırın içine girdim, yatağı elledim, yatak su içindeydi. Çadır kentler şehir için iyidir ama köyler için doğru değildir. Fırsatçıları iyi takip etmek lazım. 50 bin liralık hayvanı 20 bin liraya alıyorlar.
 • Yer oynadığı için su çekilemiyor. Köylerde yem yok. Silolarda, tanklarda sıkıntı var. Yakında mısır, biber, pamuk ekimi başlayacak. Çöküntü olduğu için köylüler ekemeyecek. Şap türedi, sıkıntı var, göç var. Şimdiden deprem bölgesiyle ilgili eğitimi düşünmemiz lazım. Bu konuda köylerin ihmal edildiğini görüyorum.
 • Bir kere Türkiye yönetilemiyor. Sisi artık darbeci, Mursi artık şehit, BAE finansör değil, İsrail katil, çadır satmak ayıp değil. Türkiye yönetilemiyor. Ekşi sözlüğü kapatıyor. Neden? Hakaret var. Taksim’de cinayet işlendiğinde Taksim’i kapatıyor muyuz? TSK geç kalmış sahaya inmekte. Her gün açıklama yapıyor, ‘geç kalmadık’ diye.
 • Yorgun bir Erdoğan var. Bu Erdoğan gidecek de, peki bu 6’lı Masa ile bu olur mu? Erdoğan’ın gitmesinde hemfikiriz. ‘Hayal görmeyin’ diyorum. 1,5 yılda adayı zor belirlediler. Masa devrildi, kalktı. Mesela Kılıçdaroğlu diyor ki, ‘Ali Dibo’dan Adalet Bakanı olur mu?’ Sadullah Ergin’den bahsediyor. Sadullah Ergin şimdi nerede? DEVA Partisi’den milletvekillerini belirleyecek komisyonunun temsilcisi..
 • Sayın Kılıçdaroğlu, Ali Babacan’ı Yüce Divan’a gönderecekti, şimdi Cumhurbaşkanı Yardımcısı yapıyor. Buradan nasıl bir umut çıkar, birisi anlatsın bana.

“TÜRKİYE’YE İTTİFAK ÖNERİYORUM”

 • İttifaklar olabilir mi? Tabii ki olur. Türkiye’ye ittifak öneriyorum. CHP, İYİ Parti, Memleket Partisi… Atatürk’te sorun olmaz, laiklikte sorun olmaz, bağımsızlıkta sorun olmaz, Anayasa’nın ilk dört maddesini tartışmaz, Türk bayrağını tartışmaz, tarikatları tartışmaz. Kuracaksan böyle kuracaksın.
 • HÜDAPAR’la ittifak kuruyor AK Parti. MHP de susuyor. İlke yok çünkü. Cumhur İttifakı çünkü çıkar ittifakı. Millet İttifakı da bir çıkar ittifakı.
 • 59 yaşındayım. 21 sene önce milletvekili oldum. 1 Mart 2003 tezkeresinde oy kullandım. 15,5 milyon oy alıp, Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2. oldum. Ağrı’ya 3 kez gittim. Hakkari-Şırnak arasını 3 kere geçtim. Artvin’den Edirne’ye Türkiye’nin dört bir yerini karış karış dolaşıyorum.
 • Erdemli’den Kaş’a kadar bütün Akdeniz sahilini uzun kollu gömlekle dolaştım. Kısa kollu gömlek siyasetçiye yakışmaz.

  “12 BİN 843 SANDIĞA GÖZLEMCİ KOYMAMIŞ CHP”

  • Mansur Yavaş bir kaybetti, bir daha kaybetti, kazandı. Kılıçdaroğlu 13 kere kaybetti, ben bir kere kaybettim. Bir kere penaltı kaçırdım. O mesajı ben attım, pişman mısın, pişmanım. Ben diyeceğim ki, ‘seçim ikinci tura kaldı’. Kaybettiğimi bilmiyorum, kazandığımı bilmiyorum. CHP görevini yapmamış. Ben Cumhurbaşkanı adayıyım. 12 bin 843 sandığa gözlemci koymamış CHP. Bu 4 milyon oy demek. YSK’nın bu belgesi ortada iken bana daha seçim gecesini sormak…
  • Beni satmışlar resmen satmışlar! Benim hatam partime güvenmekti. Gençlik kolları, kadın kolları, ilçe başkanlıkları benim canım ciğerimdi. Yukarıda operasyon yapanlar bu sistemi göçertti. Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu neredeydi? Herkes bana soruyor. Beni o akşam hançerlediler.

  “CHP’LİLERE ‘SİZE ZEYTİN DALI UZATAYIM’ DEDİM”

  • Siyaset uzlaşma işidir. Cumhurbaşkanı adayı olduğumda Erdoğan’ı, Akşener’i, Demirtaş’ı, Karamollaoğlu’nu ziyaret ettim. Troller Erdoğan’la o gün çekilmiş fotoğrafı bugün çekilmiş gibi yayınlıyorlar. İstanbul il başkanımızı birisi arıyor. Kemal Bey’in iyi dostu. ‘Genel başkanınızla görüşmek istiyorum demiş’, ‘Olur’ dedim. ‘Buyurun benimle görüşmek istiyormuşsunuz’ dedim. ‘Çok üzülüyorum sizi buluşturayım’ dedi. ‘Olur’ dedim, aradan 2 ay geçti. 2 kişi ofisime geldi. ‘Bir uzlaşma yolu bulamaz mıyız?’ dediler. ‘Ben size zeytin dalı uzatayım’ dedim. ‘Şu trolleriniz var, üç kişi’ dedim. T.’nin, E.’nin, O.’nun trolleri. Bu troller ikide bir de hakaret etmesinler dedim. CHP Genel Merkezi’nde bir takım insanlar oturuyor Muharrem İnce’yi kötülemek için. Sadece AK troller yok.

   “OLMAYACAK DUAYA ‘AMİN’ DEMEK İSTEMİYORUM”

   • Bu iktidarı göndermek için bu muhalefeti de göndermek lazım. Türkiye’yi bu hale muhalefet getirmedi, iktidar getirdi, buna itirazım yok. Olmayacak duaya ‘amin’ demek istemiyorum.
   • Ortada olmayacak bir dua görüyorum; siyasette algı yöntemiyle, siyasi mühendislikle bu işler yürümez. Salon adamları ile yürümez. Ben sokak siyasetçisiyim. Dokunurum insanlara. Nişantaşı’nda kafeleri de bilirim, sanayi sitelerini de bilirim.
   • Muhalefet yüzde 60’la kazanacakmış, ben çıkıntı oluyormuşum! CHP’li Faik Öztrak, Ekmeleddin İhsanoğlu aday olduğu zaman ‘Yüzde 60’la kazanıyoruz’ demişti. Aynı kişi şimdi aynı lafları ediyor. Ben sadece CHP’nin adayıydım. Ekmeleddin İhsanoğlu 14 partinin adayıydı. Ben sadece CHP’den yüzde 30 fazla oy aldım. İstanbul mitingini keşke yapmasaydım, pişmanım. ‘Kazanıyor bu’ dendi, keşke o mitingi başladığımızda yapabilseydik.

    “AKŞENER CHP GENEL MERKEZİ’NDEKİ TROLLERİN GAZABINA UĞRADI”

    • Ben AK Parti’den çok oy alıyorum. Kemal Bey alamıyor, ben alıyorum. Onlar da beni görüyor. Bugün CHP’de uçakta bir milletvekili ile yan yana oturduk, kendisine de söyledim ‘Ayıp oluyor’ dedim. ‘Eğer oturup konuşacaksak, ben size zeytin dalı uzatayım’ dedim. Şu ‘Sarayın adamı, AK Parti destekliyor’ iftiralarını atmayın dedim. AK Parti’ye gerek yok; CHP kendi evlatlarını yemekte çok mahir zaten.
    • Sayın Akşener masada ‘Kazanacak aday istiyorum’ dedi, masadan kalktı. Aynı mahfiller Meral Akşener’e neler söylemediler. Akşener, CHP Genel Merkezi’ndeki trollerin gazabına uğradı.

    “BENİM OYUM O MASADAKİ DİĞERLERİNİN DÖRT KATI”

    • Beni kimse aday yapmadı. Genel başkanların, birini Cumhurbaşkanı aday yapma hakları olmamalı. Ben partimde sandık kurdum, 105 bin kişi oy kullandı. Bu insanlar bana güvenmiş, 105 bin kişi oy kullanmış. Ben bunların kararı olmadan ne çekilirim ne bir şey yaparım.
    • Burada bir örgüt var. Oysa ki CHP, Milli Yol Partisi’yle görüştü, BTP ile görüştü, DP’yi Cumhurbaşkanı yardımcısı yaptı. Masada İYİ Parti’yi ayrı tutuyorum, geri kalan 4 partinin toplamından 4 katı oyum var.

    10 NİSAN’I İŞARET ETTİ: YANDI GÜLÜM KETEN HELVA

    • Öneriyorum, 1 yıldır bağırıyorum. ‘6’lı Masa Cumhurbaşkanlığı seçimini ayrı yapsın, sandık güvenliği için bütün muhalefet partileri hepimiz bir araya gelelim sandıkları koruyalım’ diyorum. Mesela, ‘Kırşehir bizim olsun, biz koruyalım sandıkları. 200 bin sandığı birlikte koruyalım.’ Bunu söylüyorum, hala karşılık bulmadı.
    • 10 Nisan’da listeler açıklandığında göreceksiniz. Benim kehanetlerim var ya, dolar 10 lira olacak, deprem meselesi, 3 Mart’ta görürsünüz diyorum ya… Bana ‘bölücü’ diyenlere ’10 Nisan akşamı görüşürüz’ diyorum. Yandı gülüm keten helva.
    • İnsanlar şu travmadan çıkamadılar. DYP, DSP, ANAP, SHP dördü yüzde 10’la yüzde 20 arasında dağıldı. Tayyip Erdoğan yüzde 20-25 arasında seçildi. Şu anda girdik; yüzde 25 Muharrem İnce aldı, Kılıçdaroğlu yüzde 35 aldı, yüzde 40 Erdoğan aldı. Seçilemiyor. Seçilemiyorsa oy bölmesi niye? Belediye başkanı olsa seçiliyor. Belediye başkanlığı seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimini aynı ölçüde ölçüyorlar. Matematik bilen adamlar bunu söylüyor. Burada oy bölmesi olmaz.

“BEN CHP’NİN OYLARINA, AK PARTİ’YE OY VERİP BUGÜN PİŞMAN OLANLARIN OYLARINA, MHP’NİN, HDP’NİN OYLARINA DA TALİBİM”

 • Olağanüstü oy olacağım. CHP, Cumhurbaşkanı adaylığımda arkamda değildi ki, belki de yüktü… Para harcamadılar. Afişlerimi asmadılar. Sıfır moralle çalıştırdılar. Kan kusturdular bana. Oy verdikleri şüpheli.
 • Ben CHP’nin oylarına, AK Parti’ye oy verip bugün pişman olanların oylarına, MHP’nin, HDP’nin oylarına da talibim. İYİ Partili’lerin, sandığa gitmeyenlerin oylarına talibim. Emin olun, üyelerimiz içinde CHP’den istifa edip gelenlerin oranı yüzde 20. Oy bölünmesi olmaz. İnsanları korkutup oy almaya çalışıyorlar. Alt yazıları okuyorum televizyonlarda, ‘Muharrem İnce çekil, yoksa hesap veremezsin’ deniyor. Ben o riski görüyorum, sokağı da görüyorum. Ben salon siyasetçisi değilim.

“İNCE’Yİ DESTEKLEYENLERE BELKİ İKİNCİ TURDA İHTİYACINIZ OLACAK”

 • Muharrem İnce bu ülkede seçmeni, taraftarı olan bir insan. Beğenirsin, beğenmezsin. İnce’yi destekleyenlere belki ikinci turda ihtiyacınız olacak. Niye bunlara ‘sarayın adamı, troller’ diye iftira atıyorsunuz. Bunu neden yapıyorlar biliyor musunuz? Erdoğan’ı kazandırmak istiyorlar. Bunlar Kemal Bey’in yanındalar. Kemal Bey’den kurtulacaklarını hesaplıyorlar. Yüzde 100 garanti belediye başkanlığı yerleri var. Çankaya, Beşiktaş var… Dertleri Türkiye değil, bu saydığım yerler…
 • Benim CHP ile hiçbir sorunum yok. O arkadaşlar canım ciğerim. Biz onlarla aynı ekmeği bölüştük.

“BİR OTOBÜS, BİR TELEFONLA YENECEĞİM BUNLARI”

 • Geçen gün Şaban Sevinç gazeteci arkadaşımla ofisimizde oturuyoruz. Telefonumda partinin hesabını dakika dakika görebiliyorum. Bağışlara bakıyorum. Şahidim orada. ‘Şaban partiye bağış yapıyor insanlar’ diye gösterdim. 1-2 milyon para vardı. Bir 20 dakika geçti, bir daha girdim, hesap, 8 bin lira artmış, sadece 20 dakikada… 50 lira, 100 lira ile 8 bin lira olmuş. Bugün sabah kalktığımızda 5 bin üye daha gelmiş. Millet, 50 lira, 100 lira yağdırıyor parayı. En fazla 2 bin lira gördük. Bir yanda Hazine parası ile koca hükümet, bir yanda belediyeleri ile muhalefet… Bir otobüs, bir telefonla yeneceğim bunları.

“YÜZDE 30 ALACAĞIM”

 • Bir otobüs, bir telefon ve gönüllülerle yeneceğim bunları. Yüzde 30 alacağım, ikinci tura ben kalacağım. 4 Mayıs 2018 günü herkes burun kıvırdı benim adaylığıma. İlk mitingimi Edirne’de yaptım. Edirne’nin performansını hiç beğenmedim. Hakkari’ye gittim. ‘Ayağa kaldırmam lazım’ dedim. Hakkari de olmadı. Ancak 10 gün sonra ayağa kaldırabildim. İlk kez televizyona çıkıyorum kampanyada. Arkadaşlarıma sordum ‘en saygın hangi kanalda çıkabilirim’ diye. Arkadaşlar ‘Habertürk’te Fatih Altaylı’da’ cevabı verdi. Ondan sonra size mesaj attım.

“TAYYİP BEY, İMAMOĞLU VE BEN KAMPANYALARIN ADAMIYIZ”

 • Kampanyaya başlarken benim oyum yüzde 19-20’ydi. 24 Haziran 2018’de yüzde 30,64’e geldim. 11 puan artırdım. Bazen kampanyalarda yüzde 3’le başlarsınız, yüzde 13’le bitirirsiniz. Bazen yüzde 23’le başlar yüzde 13’le bitirirsiniz. Kampanyanın ruhu önemlidir. Ben kampanyaların adamıyım. Tayyip Bey, Ekrem İmamoğlu ve ben kampanyaların adamlarıyız. Daha 45-50 gün zamanımız var. Ben yaşama sevincini temsil ediyorum.

“TAHA AKYOL, NACİ GÖRÜR, CELAL ŞENGÖR’E DE TEKLİF GÖTÜRECEĞİM”

 • Kafamda 300 isim var. Bunların bir kısmı partide şu anda. Bir kurul kuracağım. O kurulda size de teklif edeceğim mesela. Bir danışma kurulu kuracağım. Taha Akyol, Naci Görür, Celal Şengör’e de teklif edeceğim. ‘Bana yardımcı olacaksınız’ diye teklif edeceğim. Maaş falan yok; masraflarını vereceğim. Devlet evinde konaklanacak o kadar.
 • Şu anda kamuda görevli bürokratlar var. Kendinin bile haberi yok benim ekibimde olacağından. 81 vali, emniyet müdürü, Hazineci, planlamacı, Dışişleri bürokratı. Bir emekli büyükelçi var, haftalık rapor yazıyor. ‘Kenarda dur, bana gelme, sana zarar gelir’ diyorum.

“ALİ BABACAN’I YÜCE DİVAN’A GÖNDERECEĞİM”

 • Kemal Bey’e tek kelime laf söylemedim, yanındakilerini eleştiriyorum. Kemal Bey, devleti bilir. Ben 6’lı Masa’nın neden haricindeyim biliyor musunuz? YSK’ya dilekçe yazdım, Erdoğan aday olamaz diye. 6’lı Masa, ‘Anayasa’ya göre olamaz ama bu YSK onaylar’ diyor. O zaman doğrusunu yapsınlar, Meclis’i toplasınlar Anayasa’yı değiştirsinler.
 • Muharrem İnce ilkeli adamdır. Ben Anayasa’ya bağlı kalacağım diye yemin ettim, arkasında dururum. Ben Ali Babacan’ı Yüce Divan’a göndereceğim. Davutoğlu, Esad’la son konuşmayı yapan sensin, açıklayacaksın, konuşacaksın, öyle yağma yok. Kemal Bey, Davutoğlu’na ‘Sen başbakandın, neden öldü o çocuklar, o bombalar neden patladı?’ diye sormayacak mı?

“‘BEN KİMSENİN YEDEK ADAYI OLMAM’ DEDİM”

 • Zafer Partisi ile imzalanmış bir metin yok ortada. Ümit Özdağ’a dedim ki, ‘İkide bir Mansur Yavaş diyorsun, kabak tadı verdi, onda o cesaret yok, çıkamaz, artık bu konuyu kapat’ dedim. İki gün geçti Ümit Hoca, ‘Bizim adayımız Mansur Yavaş, olmazsa Muharrem İnce’ dedi. ‘Ben kimsenin yedek adayı değilim’ dedim, Whatsapp grubuna yazdım.
 • Ben risk alıyorum, öngörülerim var. Bu ülkede iki şey yapmak istiyorum. Bir, çocukları düzgün beslendirmek ve iyi eğitmek istiyorum. Çocuklar et yiyemiyor. Bu çocuklara et, yumurta, balık yedirmemiz lazım. Çocuklarımın, torunlarımın güzel yaşamasını istiyorum bu ülkede.

“6’LI MASA’NIN 6 AYLIK ÖMRÜ OLUR”

 • Ben ille ‘Muharrem İnce aday olsun’ derdinde değilim. Ben diyorum ki, bu 6’lı Masa seçim kazanamaz, kazansa da ömrü olmaz. 6 aylık ömürleri olur. Şimdi mesela Libya tezkeresi geldi. Ne olacak? CHP hayır oyu verdi, İYİ Parti evet verdi, çatlak ses çıkmayacak mı?
 • Bunlar bir Cumhurbaşkanı adayını 1,5 senede belirlediler, İstanbul Valisi’nde nasıl anlaşacaklar? ‘Erdoğan’ı gönderelim, Muharrem İnce’yi seçin’ diyorum. Bir tek adam var değil mi? Tek adamın karşısına önerilen tek aday var. Neden tek aday? Çoklu aday katılımı arttırır. Katılımın artması Erdoğan’a kaybettirir. Demokratik hakkımı kullanıyorum. Yarın 100 bin kişi gidip imza verecek.

“BEN ZOR OLANI SEÇTİM”

 • Yaşadığım sürece milletvekili olurdum. Benden çok daha yetkili adamlar mı var orada? Ön seçime girseydim kazanırdım. Cumhurbaşkanı adayı yaptığınız adamı herhalde milletvekili adayı yaparsınız.
 • Sokakta karşılığı olan adamı harcayamazsın. Siyasette öyle bir karşılık vardır. Ben zor olanı seçtim. Kendimi düşünseydim yan gelip yatar, orada milletvekili olurdum. 3 defa Ağrı’ya gittim. Karış karış dolaştım. Pandemide maskelerle Türkiye’yi dolaştım.
 • Parasız, pulsuz, bir partiyi kurmak, örgütlemek gerçekten zor iş. Gönüllülerle kurdum partiyi, parasız pulsuz.

“O MAKBUZU OFİSİME ASTIM, HER GÜN GÖRÜYORUM”

 • Benim makam odamda, o makbuz tam karşımda duruyor. Gece 1-2 suları, deprem bölgesinde arabanın içindeyim. Otel yok zaten. Gece 02.00’de arabanın içinde uyukluyoruz. Günlerce öyle geçirdik. Gece 01.00-02.00 gibi arabanın kapısı çaldı. Koruma kapıyı açtı. Benden yaşça büyük bir ağabey… Varlıklı bir adam. ‘Depremde malım mülküm zarar görse de varlıklı adamım. Senin belediyen, Hazine’den gelen paran yok. Arkadaşlarından topladığın parayla gece yarısı buraya gelmişsin, bize yardımcı olmak istiyorsun, arabanın içinde uyukluyorsun, seni unutmayacağım, partine bağış yapmak istiyorum’ dedi. ‘Ağabey olmaz, ben size yardım etmeye geldim, utanırım bu parayı almaya’ dedim. ‘Ben size yardım etmek istiyorum’ dedi, ‘Varlıklı adamım’ dedi. Döndüm arkadaşlarıma baktım, ‘alın’ dedim. 5 bin lira yardım etti. Makbuzu büyüttüm, ofisime astım. Her seferinde bu makbuzu göreceğim dedim.

“CHP’NİN YAKLAŞIMINI GAYRİ CİDDİ BULUYORUM”

 • Suriyeliler ve Afganlar konusunda CHP’ye katılmıyorum, Ümit Özdağ gibi düşünüyorum. CHP’nin bu tavırlarını meşrulaştırıcı buluyorum. Geçmişte de bana söylemişlerdi, ‘Sandıklara hakimiz’ demişlerdi. Aynı numara.
 • Ümit Özdağ’a yakın düşünüyorum. Cumhurbaşkanı adayının kim olacağından önce, kim seçecek? Bütün muhalefet bir araya gelelim, seçmenleri tartışalım, Suriyeli, mükerrer, ölü ne kadar? Hala ses yok biliyor musunuz? Bunlar hala Cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan olacaklar. Bırakın liste pazarlıklarını!
 • 63 milyon seçmeni inceleyelim. Mesela, ‘Konut satışı ile vatandaş olmuş kişi sayısı ne kadar?’ Bu konuda Özdağ’a yakın düşünüyorum, CHP’nin ‘Her şey kontrolümüzde’ açıklamasını gayriciddi buluyorum.

“NEVŞİN MENGÜ’YE ‘SENİN KARDEŞİN DEĞİL BABANIN ARKADAŞIYIM’ DEDİM”

 • Özgür Demirtaş hocayı aradım, ‘Hocam bunu dedim ama alınma, siyasetten anlamıyorsun’ dedim. Onunla barıştık.
 • Nevşin Mengü, rahmetli babasıyla milletvekilliği yaptım. Nevşin Mengü kızım yaşımda. Babası arkadaşımdı. Bir haber yapmış kendisini aradım. Şahidim var, kamera kayıtları da var. Ağız okutabiliriz. Zaten konuşmamız 1 dakika bile sürmedi. Ankara’da onunla konuşurken bir simitçide oturuyordum. ‘Nevşin Hanım bu haberin doğru değil’ dedim. ‘Doğru’ dedi. ‘Belgen var mı?’ dedim, ‘Var kardeşim’ dedi. ‘Ben senin kardeşin değilim, babanın arkadaşıyım’ dedim. Bunun üzerine telefonu suratıma kapattı. Burada kim haklı, vatandaşımız karar versin.
 • Fatih Portakal’ın açıklamasında sıkıntı yok. Anket yapmış ‘Tayyip Erdoğan mı, Kılıçdaroğlu mu?’ Ben de sitem ettim, ‘Neden ikili yapıyorsun, üçlü yap’ dedim. ‘Program yapacağım geliyor musun?’ dedi. ‘Ben de gelmiyorum’ dedim, sitem ettim. Olay bundan ibaret.

“EĞER ÖYLEYSE İSMAİL SAYMAZ’IN TELEFONUNU ENGELLERİM BİLE”

 • İsmail Saymaz’ın telefonunu açmadığım doğru. Kendisi program yaparken ‘Muharrem şöyle yaptı, Muharrem böyle yaptı’ diyormuş. Yarın izleyeceğim. Eğer öyleyse telefonunu engellerim bile. Ben böyle bir adamım.
 • Fatih Altaylı beni tabii eleştirecek. Onun işi bu. Ne derse desin. Ben de cevabını vereceğim. Ama böyle Memleket Partisi’nin genel başkanına yaşı küçük birisi ‘Muharrem şöyle, Muharrem böyle’ diyemez. Doğru değil bu.

“BU SİSTEMDEN MUTLAKA VAZGEÇMELİYİZ”

 • Binlerce yıl Türk tarihi geleneklerine bakarım. Yönetim anlayışımızda hep bir ikinci adam vardır. Bilge Kağan’ın yanında Tonyukuk vardır. Alparslan’ın yanında Nizamülmülk vardır. Sokollular vardır. Atatürk varsa İsmet Paşa vardır. İkinci, üçüncü adamlar vardır. Bunlar yok oldu. İkinci adam kim? Meclis başkanı bile değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağlığına dua ediyorum, yaşasın ki memleketi ne hale getirdiğini görsün. Padişahların yetkisi Recep Tayyip Erdoğan’dan daha azdı. Padişahların başbakanları, sadrazamları vardı. Padişahların partisi yoktu, bunun partisi var. Bu sistemden mutlaka vazgeçmeliyiz. ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ diye bir sistem yoktur, ucubedir. Fakat güçlendirilmiş parlamenter sistem de yoktur.

“BU SEÇİM İÇİN BİZİ AFFETSİNLER”

 • Seçimde CHP’nin en az 80 milletvekili olmayacak. Genel başkan listeyi alacak, çizik atacak, bu sadece iki dudağının arasında… Bütün partiler böyle.
 • Elektronik düzenekleri kurup, partide referandumu yapacağız, hedefim o. Herhangi bir konuyu, üyelere danışmak istiyorum. Arkadaşlarıma ‘Bu sistemi kurun, maliyeti ne ise bulacağız’ dedim. Biz yeni bir oluşumuz. Bu seçim için bizi affetsinler. Emin olun, kaç üyemiz var: 220 bin… ‘Arkadaşlar bu konuda ne diyorsunuz? Görüşlerinizi bildirin’ diyeceğiz. Bizim tüzüğümüzde de var bu.
 • Cumhurbaşkanı adayıyla ilgili sandık koy: Ekrem İmamoğlu da olsun, Mansur Yavaş da olsun, Kılıçdaroğlu da olsun.
 • Yarın Memleket Partisi’nde bakarsın bana birisi rakip çıkacak: Hemen üyelerin önüne koyarım sandığı, delegelerin değil… Bir genel başkan yanılabilir ama 100 bin kişi, 1 milyon kişi yanılmaz. 1 ilde 10 bin üye varsa koy sandığı, hiç korkma.
 • Bir tarafta Hizbullah bir tarafta PKK. Ben üçüncü yoldayım. Ben ne sarayın adamıyım, ne de teröristim. Bu millete üçüncü yolu öneriyorum.

“BEN KAZANACAĞIM”

 • Bu seçimde mesaj atmayacağım. Kendi kendime mesaj atamam. Ben kazanacağım. Göreceğiz, kazanacağım. Ben bu seçimi kazanacağım. Ben Türkiye’yi ateşe atmam, hiç merak etmeyin. Yüzde 3’lerde, yüzde 4’lerde bir durum yoktur. Bunları söyleyenler salon siyasetçileridir. Ben sokak, saha siyasetçisiyim. Daha ilk televizyon programım. Daha çıkacağım ve bu millete anlatacağım. Meydanlar var.
 • Ali Babacan’ı Yüce Divan’a gönderecekti, çünkü Merkez Bankası’na atadıklarının yüzde 90’ı FETÖ’cü çıktı. Danışmanlarının hepsi FETÖ’cü çıktı. Türklüğü tartışacak. Buradan bir şey olmaz. Bunlar 6 ay sonra Erdoğan’ı yüzde 70’le geri getirirler.
 • Erdoğan’dan hiçbir şeyi olmadığını gördük. Erdoğan yorgun, bitmiş zaten, yürümeye hali yok. Bu masa da anlaşamaz. İkisi de kötü ama en kötüsü Erdoğan. Erdoğan artık ortak aklı kullanmıyor. Her şeyi o biliyor.
 • Erdoğan’ı gönderelim, göndermesine ama diyorum ki, bir cesaret gösterelim. Bir dönemlik istiyorum. Benim okumadığım bir sürü kitap var. Güney Amerika’ya hiç gitmedim. Benim kafamda roman var. Roman yazma kursuna gideceğim. Sağlıklı yaşamam lazım. Ben torunlarımla matematik çalışmak istiyorum.
 • Bu ülkede yapacağımız işler var. Matematiği, bilimi sevdirmeliyiz. Bu ülkede yolsuzluğu sona erdirmeliyiz.
 • Bir dönem sonra çekip gideceğim, torunlarımla bahçede matematik çalışacağım. Bahçede matematik: mesela hacmi ölçerken kuyu kazarak… Ben ağlayan, gülen, üzülen, gözyaşı döken, küfreden bir adamım.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin