Sokağa Çıkma Yasağında İzin Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet

0
433
Sokağa Çıkma Yasağında İzin

E-Devlet kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Sokağa Çıkma Yasağında İzin Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet İzin Belgesi hakkında bilgiler vereceğiz.

Sokağa Çıkma Yasağında İzin Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet İzin Belgesi

Düzenlenen görev belgesi, sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında muafiyet tanınan işyerlerinde çalışan personelin yanında bulundurulacak ve yapılacak kontrollerde denetim ekiplerine ibraz edilecek. e-başvuru sistemi üzerinden üretilen görev belgeleri eş zamanlı olarak kolluk kuvvetlerinin bilgi sistemlerine de iletilecek olup, kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetleri sırasında, geçerli görev belgesi olmayan/ibraz edemeyen veya görev belgesinde belirtilen muafiyet nedeni, zamanı ve güzergahı ile denetim sırasındaki durumu uyumlu olmayan kişiler ile eksik/yanlış bilgi veren işyeri yetkilileri hakkında adli ve idari işlem uygulanacak.

Bu noktada esnaf, sanayi ve/veya ticaret ile ziraat odaları başta olmak üzere ilgili meslek odaları tarafından gerekli rehberlik faaliyetlerine ağırlık verilecek ve faaliyet alanlarındaki işyerlerinin/firmaların bilgilendirilmeleri ve kurallara uymaya teşvik edilecek.

İzin Belgesi Alma Adımları

  • E devlet sistemine giriş yapılır.
  • Arama boşluğu kısmına İçişleri Bakanlığı yazınız.
  • Ardından ekranda gözüken Başvuru Türü Seçimi tercih edilir ve bu tercihin ardından Alt Tür olarak “Çalışma Muafiyet İzin Belgesi Verilmesi” seçeneği işaretlenilir.
  • Tüm bu adımların sonrasında istenilen belgeye ulaşmış olacaksınız.

E-Devlet üzerinden gerekli çalışma izin belgesini alamayanlara için Süleyman Soylu şu açıklamayı yapmıştır;

“Çalışılan kurumlar size bir görevli kağıdı verecek. Bu görevli kağıdında ad, soyad ve kurumun ‘Bu benim şu SGK kaydıyla çalışanımdır. Bunun suistimalinden ben de sorumluyum’ diye bir kağıt imzalaması gerekmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin