SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar, Nasıl Alınır?

0
445

SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar, Nasıl Alınır?

Daha çok işçileri ilgilendiren ve SGK tarafından karşılanan rapor parası birçok işçimizi ilgilendiren konulardan birisidir. Bu yazımızda SGK rapor parasını ele alacağız.

Sağlık sorunlarıyla nedeniyle iş görmezlik raporu alan işçilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası ödenmektedir. Bu kişiler iş yeri tarafından raporlu görülüp çalışamadıkları günler boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası almaya hak kazanırlar. Bu nedenle birçok işçi rapor parası ne zaman yatar? Gibi soruları merak ediyor.

SGK Rapor Parası Nedir?

Herhangi bir iş yerinden sigortalı olan bir işçi; kaza ve dikkatsizlik sonucu oluşan yaralanma, hastalanma, yanma ve düşme durumlarında Sosyal Güvenlik Kurumunca yetkilendirilmiş kurum veya hekimlerden alınan rapor sonucu geçtiği istirahat hali günlerinde yine Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan paradır.

Bu sürecin sonucunda yazılan raporu Sosyal Güvenlik Kurumuna götürmeniz gerekmektedir. Aksi halde herhangi bir ücret alamazsınız.

SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar, Nasıl Alınır

SGK Rapor Parası Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumundan rapor parası alabilmeniz için öncelikle iş göremezlik raporu aldığını günün bir yıl önceki tarihten doksan günlük priminizin yatmış olması gerekmektedir. Eğer önceki sene doksan günlük priminiz yatmamışsa rapor parası alamazsınız.

Rapor parası alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen hastanelerden ve hekimlerden iş yerinde oluşan kaza sonucu muayene olmalısınız. Sizi tetkik eden doktor veya uzman hekim, oluşan sorunun iş yerinden kaynaklandığını belirleyerek size iş göremezlik raporu yazar. Bu raporu dikkatli bir şekilde ele almalısınız. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu bu rapora göre size rapor parası veriyor. Eğer kaybederseniz veya üzerinde herhangi bir çizik, yırtılma olması durumunda rapor parası alamazsınız. Ardından bu raporu aldığınız konusunda Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirim yapmalısınız.

Bir iki günlük istirahat süresince rapor yazılmaz. Bu nedenle bu süreçler için rapor parası alabilmeyi düşünmeyin.

SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

İş göremezlik nedeniyle aldığınız rapor ile birlikte SGK’ye bildirim yapmanız durumunda rapor parası bildirim yaptığınız günden 15 gün için PTT hesabınıza yatar. Eğer iki ay içinde bu parayı çekmezseniz. SGK parayı iade olarak alabiliyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin