SGK Lens ve Gözlük Masraflarını Hangi Durumlarda Karşılar?

0
415

ÇSGB  kategorisinde, bu yazımızda sizlere SGK Lens ve Gözlük Masraflarını Hangi Durumlarda Karşılar? hakkında bilgiler vereceğiz.

SGK Lens ve Gözlük Masraflarını Hangi Durumlarda Karşılar?

Göz bozukluğuna sahip olan vatandaşlar SGK’nın lens ve gözlük masraflarını karşılayıp karşılamadığını merak ediyor.

SGK lens ve gözlük masrafları ödemesi bu bağlamda vatandaşlar tarafından sıklıkla sorgulanıyor. SGK lens ve gözlük masraflarını ödüyor mu, SGK ödemeleri hangi şartlara bağlı yapılıyor şöyle sıralanıyor.

SGK Lens ve Gözlük Yardımı

SGK tarafından verilmekte olan lensler ciddi durumda göz sağlığı etkilenmiş olan kişilere sağlanır. Normal göz sorunlarına sahip olan kişilere numaralı gözlük camı ve çerçeve verilmesi sağlanırken, özel gözlük almak isteyen kişiler seçmiş oldukları gözlüğün ücreti üzerinden SGK tarafından verilmiş olan ücreti düşürerek gözlük ödemesi yapabilirler. Aşağıdaki göz kusurlarına sahip olan kişilere SGK tarafından ödeme yapılmaz.

  • Astigmat
  • Hipermetrop
  • Miyop

SGK gözlük ve lens yardımı yalnızca özel görme bozukluğuna sahip olan çocuklar ve yaşlılar için yapılmaktadır.

SGK Lens ve Gözlük Desteği Ne Kadar?

Genel sağlık sigortası kapsamında lens kullanım desteği almakta olan kişilere aşağıdaki ücretler ödenir.

  • 1 lense 170 TL ödeme yapılırken, 2 lens için 340 TL tutarında ödeme yapılır.
  • Aylık lensler için 6 çiftine 100 TL ödeme yapılmaktadır.

Gözlük desteği ise 3 yılda bir olmak üzere yapılır. Yardımın miktarı ise yakın gözlük çerçevelerinde 37,80 TL olurken, yerli üretim çerçeveler için belirlenen yardım 43, 20 TL’dir. Gözlük camlarında ise 10, 97 TL’den 16,50’TL’ye uzanan bir ödeme desteği sağlanmaktadır.

Lens Yardımı

2015 yılından beri devam eden çalışmalara bakıldığında SGK’nın lens ücretlerini de karşıladığı görülür. Ancak her göz bozukluğu için lens yardımının yapılmayacağını belirtmek gerekir. Lens yardımı almak için katarakt olma, göz gelişimi noktasında özel olarak lense ihtiyaç duyma şartlarının taşınması gerekir. Öte yandan numarasız veya numaralı, renkli, renksiz gibi lens türlerinin SGK tarafından karşılanması söz konusu değildir. Zira bunlar daha çok aksesuar amaçlı olarak kullanıldığından dolayı bunlara ödeme yapılmamaktadır. Erişkin bireylere iki yılda bir kez lens yardımı yapılırken, çocuklara ise altı ayda bir kez olmak üzere belirli şartları sağladığı takdirde lens yardımı yapılmaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin