SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar?

0
357

ÇSGB  kategorisinde, bu yazımızda sizlere SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar? hakkında bilgiler vereceğiz.

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Ülkemizde her yıl milyonlarca insan geçmişte ki SGK dökümlerinin incelemek için SGK hizmet dökümü nasıl alınır sorusunun cevabını arıyor.

SGK hizmet dökümleri çalışanların sigorta, sağlık gideri, tazminat ve emeklilik süreleri gibi durumları yakından ilgilendirdiğinden çalışanlar tarafından sıkı bir şekilde takip ediliyor. Bu dökümleri takip etmeyen çalışanlar daha sonraları hoş olmayan ve büyük maddi kayıplara neden olan durumlarla karşılaşabiliyorlar. Bu sebeple çalışanlar SGK hizmet dökümü takibine büyük bir önem veriyor.

SGK Hizmet Dökümü Ne İşe Yarar?

SGK Hizmet dökümü ne işe yarar sorusu konu hakkında bilgi sahibi olmayan ya da çalışma hayatına yeni başlayanlar için öğrenilmesi gereken bir konudur. SGK hizmet dökümü sayesinde;

  • SGK borç sorgulama işlemleri yapılabilir.
  • Emeli olduğunuzda sorgulanan zaman dilimi itibari ile ne kadar emekli maaşı alınacağı öğrenilebilir.
  • Emekli maaşı sorgulama işlemi yapılabilir.
  • SGK hizmet dökümü belgesi ile emekli olunduğundan ne kadar emekli ikramiyesi alınacağı sorgulana an itibari ile hesaplanabiliyor.
  • Ayrıca SGK hizmet dökümü ile kıdem hesaplaması işlemi de yapılabiliyor.
  • Bununla birlikte SGK hizmet dökümü sonucu alınan belge ile birlikte vize alma ve mahkeme süreci gibi alanlarda resmi belge olarak kullanılabiliyor.

SGK hizmet dökümünün düzenli kontrolü sayesinde çalışma ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunlar ve yanlışlıklara daha en başından müdahale edilme imkanı sağlanmış oluyor.

SGK Hizmet Dökümü Alımı

SGK hizmet dökümü alımı, turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden e-Devlet uygulamasına giriş yapılarak sorunsuz ve resmi bir şekilde gerçekleştiriliyor. E-Devlet uygulamasına giriş yapıldıktan sonra, e-Hizmetler bağlantısına giriş yapılması gerekiyor. Bu noktadan sonra karşınıza gelecek olan “Sosyal Güvenlik Kurumu” menüsünden 4A, 4B ve 4C hizmet dökümü linkleriyle SGK Hizmet dökümü sorgulaması hızlı ve resmi bir şekilde sağlanıyor. E-Devlet üzerinden gerçekleştirilen hizmet döküm belgesi eğer siz aksini tercih etmedikçe barkodsuz bir şekilde görüntüleniyor. Fakat bu hizmet dökümünü kamu kurum ve kuruluşlarına ibraz amacıyla talep etmeniz durumunda barkodlu belge talep edebiliyorsunuz. Eğer barkodlu olarak bu belgeyi almak isterseniz başlangıçta “Barkodlu Belge Oluştur” kısmını işaretlemeniz yeterli oluyor.

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır Ne İşe Yarar

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin