SGK Çalışanları Kodlara Dikkat! Emeklilik İptal Olabilir

0
380
SGK Çalışanları Kodlara Dikkat!

ÇSGB  kategorisinde, bu yazımızda sizlere SGK Çalışanları Kodlara Dikkat! Emeklilik İptal Olabilir hakkında bilgiler vereceğiz.

SGK Çalışanları Kodlara Dikkat! SGK sahte sigorta olarak nitelendirilen çalışmalarda işçinin sigortalı görünmesini engellemek için bazı kodlar geliştirdi.

SGK’ lı bir şekilde hizmet veren işçinin hizmet belgesinde Ş, K, S harflerinin yer alması kişinin sahte sigortalı olduğuna dair şüphe uyandırıyor. Sahte sigortalı olarak çalışan işçilerin bu şekilde çalışmamasına yönelik düzenlenen kodlar sayesinde emeklilik hakkını elde edebiliyor. Aksi halde sahte sigortanın düzenlenmesi ile emek vererek çalışan işçi emekli olamıyor.

SGK’ nın uygulamasına göre sahte işyeri (S), şüpheli işyeri (Ş) ve kontrollü işyeri (K) olarak kodlar düzenleyerek bu durumun kontrolünü sağlamaktadır. E-devlet veya SGK’ nın kendi resmî sitesi üzerinden hesabınıza giriş yaparak hizmet belgesinde S, Ş ve K harflerini görürseniz her an denetime uğrayabilirsiniz.

SGK Kodları Ne İşe Yarıyor?

SGK kodları aracılığı ile sahte sigorta düzenleyen işyerlerine denetim yapılmaktadır. Ş harfi iş yerinin şüpheli olduğunu ve denetimin yapılmasını ifade esen kod’ dur. İşyeri için Ş harfi ilke karşı karşıya gelen kişiler denetim ve kontrolden geçecektir. SGK denetmeni müfettiş ile işyerinin sahte sigorta bağlantısının olup olmadığı araştırılır.

Hizmet belgesinde Ş harfi bulunan kişiler emeklilik talebinde bulunabilir. Ancak denetim sonrası kişinin verdiği hizmette sahte sigortalılık durumu görülür ise emekli maaşı kesilir. Bu doğrultuda emekli maaşı kesintiye uğrayan kişinin bu zamana kadar aldığı emekli maaşının geri ödemesi istenmektedir.

Denetim sonunda işyeri ile ilgili herhangi bir sorun çıkmaz ise Ş (denetim kodu) kaldırılarak işyerinin çalışması devam etmektedir.

EMEKLİLİK

SGK Hizmeti Sahte Çıkarsa Emeklilik İptal Olur!

İşyeri hakkında hizmet belgesinde Ş harfinin yer alması ile SGK müfettişleri denetim ve kontrol için işyerine gelmektedir. Ancak sigortanın sahte çıkması durumunda kişinin prim süresi ve emeklilik gün sayısının düşüşü ile hizmet iptali gerçekleşmektedir. Bu da kişiyi mağdur eden önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle emekli aylığının kesintiye uğramaması için işyerinin sahte sigorta düzenlememesi gerekmektedir. Aksi halde e-devlette hizmet belgesinde Ş harfini görürseniz denetime maruz kalabilir ve sigortalığınız iptal olabilir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin