SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

0
487

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Türkiye genelinde aşta bankalarla olan iş ve işlemler olmak üzere pek çok mali konuda şirket ve şahısların SGK borcu yoktur yazısı alması talep ediliyor.

Ülkemizde bankalarda ve esnaf odalarından kredi çekme, devlet tarafından sunulan teşviklerden faydalanma, ihalelere katılabilme gibi birçok farklı sebeple talep edilen SGK borcu yoktur yazısı, yapılan değişiklikler sayesinde artık internet üzerinden de alınabiliyor. SGK borcu yoktur yazısını alabilmek için erekli başvurunun yasal çerçevede gerçekleştirilmesi gerekiyor. Pek çok kişi ve şirket SGK borcu yoktur başvurusu nasıl yapılıyor bilgi sahibi olmak istiyor.

Geçmiş yıllarda Sosyal Sigortalar Kurumu, İl veya İlçe Müdürlüklerine yapılan başvuru sonucu yine oralardan alınabilen SGK borcu yoktur yazısını almak çok daha kolay ve pratik bir şekilde gerçekleşiyor. Türkiye’de birçok devlet hizmetinin E-Devlet üzerinden dijital ortamda sunulmasına rağmen bu belge için biraz farklı bir yol izleniyor. SGK borcu yoktur yazısı alabilmek için ek bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır

SGK Borcu Yoktur Belgesi Nasıl Alınır?

Ülkemizde devlet ile ilgili pek çok iş, işlem ve belge talebi E-Devlet üzerinden dijital ortamda yapılabilmesine rağmen bazı durumlarda başvuruların kurumların internet sayfalarından gerçekleştirilmesi gerekiyor. SGK borcu yoktur yazısı başvuruları da bu kapsamda yer alıyor. Geçmişte “SGK Borcu Yoktur” yazısını almak için direkt kurumun binasına gitmek zorunlu tutuluyordu. Bu uygulama oldukça uzun sürmekte ve zaman kaybına yol açmaktaydı. Bu sebeple yapılan yeni düzenleme ile birlikte “Sosyal Sigortalar Kurumu Tarafından İşverenlere Borcu Yoktur Belgelerinin İnternet Ortamında Verilmesi” düzenlemesi hayata geçirildi. Böylece bu bel geyi alabilmek geçmişe göre sadece birkaç gün içerisinde gerçekleşiyor.

SGK borcu yoktur yazısı alabilmek için kurumun internet sitesinin online işlemler kısmında yer alan “e-borcu yoktur taahhüt belgesi” ve “e-borcu yoktur başvuru formları” dilekçelerinin doldurulması gerekiyor. Bu dilekçeler SGK’ya teslim edildikten sonra süreç resmen başlamış oluyor. Bu şekilde SGK borcu yoktur aktivasyon işlemlerini yapılıyor. Tüm bu işlemlerin SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden yapılması ile çok kısa sürede bu belgeyi alabiliyorsunuz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin