SGK 4A Hizmet Dökümü Nasıl Alınır? e-Devlet

SGK 4A Hizmet Dökümü Nasıl Alınır? e-Devlet

SGK hizmetlerinden birisi olan E-Devlet SGK 4A hizmet dökümü, sigortalı kişilerin belirli alanlardan ulaşabileceği bir uygulama hizmetidir. Vatandaşlar 4A, 4B ya da 4C sigorta kolları arasından herhangi birine sigortalı ise hizmet dökümu bilgilerine ulaşabilecektir.

4A hizmet dökümü ile birlikte vatandaşlar birçok bilgilere erişebilir. Vatandaşlar bağlı oldukları sigorta kolu ve prim günleri ile ilgili tüm eski – yeni bilgilere ulaşmak istemektedir. Bu doğrultuda E-devlet 4A hizmet dökümü almak istemektedirler. 4A hizmet dökümü ile birlikte erişim sağlayabileceğiniz birçok bilgiler yer almaktadır.

SGK 4A Hizmet Dökümü Nasıl Açılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu 4A hizmet kolunda çalışan vatandaşlar için hizmet dökümu bilgilerini e-devlet üzerinden erişime açmıştır. Vatandaşlar şifresini aldığı e-devlet bilgileri ile SGK 4A Hizmet Dökümu sorgulaması yaparak istediği bilgiler erişebilmektedir.

Sgk

SGK 4A Hizmet Dökümü Nedir?

4A hizmet koluna bağlı vatandaşlar aşağıda yer alan tüm bilgilere kolay bir şekilde erişebilecektir.

  • Kişilerin temel sigorta bilgileri
  • İlk sigortalı başladığınız işe giriş tarihi ve çıkış tarihi
  • Sigortalı olarak kaç gün çalıştığınız
  • Yatırdığınız primlerin hangi aylarda olduğu
  • Kişinin sigorta ödemelerini hangi ayda yaptığı
  • Çalıştığınız kurum/kişi gibi bilgiler

4A adı verilen grup Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı bir sigorta kolu olarak bilinmektedir. 4A’lı çalışan kişiler, eski sistemlerde SSK’lı olarak geçmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kişiler emekli olabilmek adına bağlı oldukları sigorta koluna göre prim günlerini doldurmakla yükümlüdürler. Kişiler ise prim günlerini güncel ve canlı olarak e-devlet üzerinden takip edebilmektedir.

Vatandaşlar prim miktarını bağlı oldukları sigorta kolu ile öğrenebilmektedir. 4A SGK hizmet dökümu Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre kişisel verilerin korunma kanunu nedeni ile bu bilgilere e-devlet kapısı üzerinden erişilebilmektedir.

4a hizmet dökümü

E-Devlet  4A Hizmet Dökümü Kısaca!

Vatandaşlar sigortalı olarak çalıştıkları işyerlerinde prim günlerinin düzenli olarak yatıp yatmadıklarını incelemek istemektedirler. Sigortalı olan vatandaşlar birçok hizmetlerden yararlanabilmektedir. Bu duruma en büyük örnek ise şüphesiz sağlık hizmetidir. Devlet hastanelerinden ya da ilaç alınırken kişinin sigortasının aktif olması oldukça önemli hususlardan bir tanesidir.

Vatandaşlar 4A sigorta kolu üzerinden çalışıyor ise prim günlerini e-devlet kapısı ve SGK web sayfaları üzerinden sorgulayabilmektedir. E-devlet kapısı üzerinden şifrenizle giriş yaparak 4A hizmet dökümu bilgilerine erişebilir ve yazdırabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu, e-Devlet kapısı sayfası üzerinden basit ve kolay bağlantı linkleri ile birlikte vatandaşlara zorluk çıkarmadan doğru bilgileri vermektedir.

SGK sağladığı bilgi hizmetleri ile birlikte gerek kendi sayfası gerek ise e-devlet kapısı üzerinden en doğru bilgileri vatandaşları ile buluşturmaktadır. E-devlet şifresi almayan vatandaşlar ise SGK web sayfası üzerinden güncel bilgileri sorgulayabilmektedir.

E-devlet üzerinden vatandaşlar bilgileri resmi evrak olarak kullanabilmektedir. SGK sayfası üzerinden şifresiz bilgi sorgulaması yapan vatandaşlar sadece bilgileri görüntüleyebilmektedir. SGK üzerinden görüntülediğiniz bilgileri resmi evrak olarak kullanmanız mümkün değildir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.