Serebral Palsi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi!

0
135

Sağlık kategorisinde, bu yazımızda sizlere Serebral Palsi (Beyin Felci) Nedir? Serebral Palsi Belirtileri ve Tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Serebral Palsi (Beyin Felci) Nedir?

Serebral pasli ya da diğer adıyla beyin felci, kasların tonusunu, hareketini ve motor becerileri etkileyen bir problemdir. Beyinde oksijensiz kalma gibi nedenlerden oluşan nörolojik bir hastalıktır. Vücudun koordineli ve amaçlı bir şekilde hareket etme kabiliyetini engeller. Solunum, mesane ve bağırsak kontrolü, yeme ve konuşma gibi motor becerileri ve kasları içeren diğer vücut fonksiyonlarını da etkilemektedir. Serebral palsi her 1000 bebekte 1.5-3 oranında görülen bir hastalıktır. Ülkemizde yeni doğan yoğun bakım şartlarının gelişmesi ile birlikte daha düşük haftalı doğan prematüre bebeklerin yaşatılmaya çalışılması nedeni ile serebral palsi sıklığı giderek artmaktadır.

Serebral palsi bazı durumlarda tek bir nedene, bazı durumlarda ise birden çok hasara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Doğum ve hamilelik sırasında meydana gelen bazı erkenler bu hastalığın ortaya çıkma nedenini yaratmaktadır. Bu nedenler arasında erken doğum, gebe annede tansiyonun düşmesi veya yükselmesi, kan uyuşmazlığı, hamileyken geçirilen kanamalar veya enfeksiyonlar, uzamış ve zor bir doğum, bebeğin doğum sırasında oksijensiz kalması, bir kaza veya düşmeden kaynaklanan kafa travması, rahimde veya yeni doğan bebekte beyin kanaması serebral palsi nedenleri arasında yer alır.

Serebral Palsi (Beyin Felci) İle Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Serebral palsiden kaynaklanan kas zayıflığı, kas spastisitesi ve koordinasyon sorunları çocukta veya yetişkinlik sürecinde çok fazla hasara yol açmaktadır. Serebral palsi kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları, yutma ve beslenme sorunları, depresyon, eklemler üzerindeki baskı veya kas spastisitesinden dolayı eklemlerin anormal hizalanması veya ağrılı dejeneratif kemik hastalığı, kemiklerin bükülmesi, eklemlerde tam veya kısmi çıkıklar gibi komplikasyonlara da yol açmaktadır.

Serebral Palsi (Beyin Felci) Belirtileri Nelerdir?

Çocuğun özellikle hareket gelişimi yaşıtlarına göre gerideyse, daha geç yürümeye, daha geç oturmaya, daha geç emeklemeye başlamışsa; kol veya bacakları normalden daha gergin veya gevşekse; duruşu veya oturuşu normalden farklıysa serebral palsiden şüphelenilmelidir.

Aşırı salya akıtma veya yutma problemleri, denge ve kas koordinasyon eksikliği, emme veya yeme sırasında güçlük çekme, havale veya titreme nöbetleri, istemsiz hareketler, yavaş ve kıvranma şeklinde hareketler, konuşma gelişiminde gecikme veya konuşma güçlüğü, motor becerilerini kullanmada zorluk çekme, hareket sırasında vücudun bir bölümünü kullanma, kas tonusunda çok sert veya çok yumuşak olma gibi belirtilerle kendini göstermektedir.a

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin