SEO İçin Web Sitelerindeki Blog Yazıları Nasıl Güncellenir?

0
491

Teknoloji Sevdalıları, bu yazımızda sizlere SEO İçin Web Sitelerindeki Blog Yazıları Nasıl Güncellenir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

SEO İçin Web Sitelerindeki Blog Yazıları Nasıl Güncellenir?

Kayda değer bir web siteniz var ve bu web sitesindeki yazılarının eskidiğini düşünüp yenilemek istiyorsunuz. Bu yazımızda SEO için blog yazısı güncellemeyi ele alacağız.

Blog yazılarını SEO için güncellemek oldukça zor bir iş gibi gözükür bazen. Belli bir kesime hitap eden bir bloğunuz var ve içerik yayınlıyorsunuz. Fakat bir süre sonra bu içeriklerinizin eskidiğini düşünerek ya da doğru olmayan içerikler yayınladığınızı düşünerek eskidiğini düşünüyorsunuz veya yakın bir zaman da yayınladığınız içeriğinizde eksiklikler çıkıp yanlış bağlantı kullanıldığını düşünüyor bunların dışında mevcut içeriğinizin kalite standartlarına uygun olmadığını düşünerek blog içeriğinizi güncellemek istiyorsunuz. Bu liste daha da uzar gider.

Tüm bunların yanı sıra sitenizdeki eski içerikler arama sıralamasında alt sıralara düşmenizi sağlar. Tarayıcılar daha çok yeni ve kaliteli içerikleri ilk sıraya koyduğu için daha çok güncel siteleri kullanıcılara sunmaktadır. Bu nedenle siteniz veya bloğunuz daha az trafik çeker bu da sitenizin kalitesini düşürür. Eğer siteniz bir pazarlama sitesiyse pazarladığınız ürünlerden daha az dönüşüm alırsınız. Bu nedenle eski blog içerikleri yenileme ve güncel tutarak  optimize etmeniz gerekir.

Bu yöntem sadece eski içeriklerinizi kalite standartlarına getirmekle kalmaz. Yani kullanıcılar dahili bağlantı aracılığıyla şu an da ürettiğiniz içeriğe bağlanmakla kalmaz. İçeriklerinizin yeniden doğmasına, kullanıcılar tarafından rağbet görmesine ve daha çok trafik çekmesine yardımcı olur.

Böylece sitenizde daha fazla kayıt, e posta veya sosyal medya abonesi ve gelir çekersiniz. Bu da daha çok pazarlama üzerine içerik üretenlerin istediği bir şeydir.

Muhtemelen çoğu içerik üreticisinin sitesinde hiç dokunulmamış onlarca içerik var fakat hedef kullanıcılarınız ve Google bu içeriklerinizi takip ediyor. Eğer sıfırdan başlamazsanız siteniz içindeki tüm içerikleri sabote ediyor olabilirsiniz.

Eski Blog Yazılarını Güncellemek Neden Önemlidir?

SEO için eski blog yazılarını güncellemek en önemli araçlardan birisidir. Çoğu kişi yeni içerik sunmaya odaklanırken istisna olarak bazı kişiler de eski içeriklerini güncelleyerek sitesini ayakta tutmaya çalışmaktadır. Bu en doğru hamledir. Zaten sitenizde var olan bir içeriği tekrar yazıp yayınlamak hem siteniz için hem de sizler için zor olur. Ayrıca eski içeriği güncellemek şu üç açıdan yardımcı olur.

Daha Fazla Geri Bağlantı Alın,

Araştırmalara göre eğer bir hedef kitleye hitap eden içerik sitesi o kitleyi hedef alan bir başka siteden daha önce içeriğini yenilerse o site diğer sitelerden daha fazla geri bağlantı almaktadır. Bu nedenle sitenizdeki içeriklerinizi rakip sitelerden daha önce güncellemek en doğrusudur.

Örneğin bir kitaplarla ilgili bir bloğunuz var ve “2019’da en çok okunan kitaplar” başlıklı bir yazı yayınladınız. 2020 yılı bitiminde bu yazınızı rakip firmalardan önce güncellediğinizde en çok geri bağlantıyı siz elde etmiş olursunuz. Ayrıca ahrefs gibi geri bağlantı aracı kullarak rakip sitelerin gönderilerine kimin bağlantı verdiğini görerek bu sitelere ulaşarak bu içeriklerin eskidiğini söyleyip kendi yeni ve güncellenmiş içeriğinizi de alternatif olarak sunabilirsiniz.

Okuyucuya Güven Ve Sadakat Oluşturun,

Okuyucular yani potansiyel müşteri veya kullanıcıların aradığı şeyi sitenizde en alt sıralarda bulması hiçbirinin hoşuna gitmez. Çok çabuk sıkılıp kapatabilirler ya da sitenizde içerik çok eskiyse örneğin 2020’de arama yapan birinin içeriğin yayın tarihi 2017 yılında olduğunu gördüğünde yüzünde oluşan ifadeyi de baz alırsak eski içerikler kullanıcı da güven ve sadakat duygusunu ortadan kaldırır. Bu nedenle sitenizi takip eden kullanıcılarla aradaki bağlantıyı güçlendirmek istiyorsanız ve böylece daha çok takipçi elde etmek istiyorsanız. İçeriğinizi güncellemeniz gerekmektedir.

En İyi SEO Uygulamaları İle Güncel Kalın

Bloglar için sektör uygulamaları çoğu uygulamadan farklıdır. Bu nedenle Google’ın ya da diğer tarayıcıların arama faktörlerini karşılamak için blog yapınıza resimlerinize ve içerik başlıklarınıza göz atmak da fayda var.

Bu nedenle Google tarafından yapılan SEO uygulamaları ya da içeriğinizin analiz edilmesini ve kullanıcı trafiğiniz arttırılmasını sağlayan SEO uygulamalarına göz atmanızda fayda var.

Yenilenecek İçerik Nasıl Seçilir?

Eski içeriğin güncellenmesinin neden önemli olduğunu bildiğimize göre artık yenilenecek içeriğin nasıl seçileceğine göz atmak da fayda var. Uzmanlara göre bunu yapmanın üç yolu var.

Yüksek Ve Kaliteli Bağlantılar İçeren Sayfalara Bakın

Bunun için o dönemde hangi konuların popüler olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin sevgililer günü yaklaşıyor. Bu konu hakkında bir içeriğiniz var fakat çok eski işte bu içeriğinizi ön plana çıkarmak için önce bu içeriği bulmanız gerekmektedir. Çünkü bu içerik o dönemde yüksek ve kaliteli bağlantı içerirler. Bu nedenle bağlantı içeriğinizi popüler olduğu zamanlar yenilemek gerekir.

SEO İçin Web Sitelerindeki Blog Yazıları Nasıl Güncellenir?

En Çok Trafiğe Sahip Sayfaları Bulun

Eski blog yazılarını güncellemek için öncelikle en çok trafiğe sahip sayfaları bulmanız gerekmektedir. Blog yazılarınızın yılda birkaç kez gözden geçirmenizde fayda var. İçeriklerinize bakarken hangi içeriklerin tarihli olduğuna bakın sonra bu içeriklerinizin eski olup olmadığına ve yeni bilgilerin gelip gelmediğine dikkat edin.

SEO için önemli olan istenilen içeriğin yeni bilgilerin gelip gelmemesine göre güncellemek gerektiğidir. Bunun içinde doğru içeriği seçmeniz gerekmektedir.

Bunun kaç içerik olursa olsun, doğru zaman ve doğru anı takip ederek içeriklerinizi güncellemeniz gerekir.

Çok sayıda anahtar kelime içeren ancak sıralaması düşük olan sayfalara önem verin

Hangi gönderileri güncelleyeceğinizi seçerken önemli olan doğru içeriği seçmeniz gerektiğidir. Bunu yapmanın bir yolu Google Search Console’dur. URL’lerinizi bloğa göre filtreleyip ardından çok gösterime sahip sıralamaya uzak olan içeriklerinizi sorgulayabilirsiniz.

Sitenizin başarısına bağlı olarak olmanız gereken konu altı ile on altı arasında bir yerde olmanızdır. Bu durum bloglarınızın sıralamada ne kadar iyi bir yerde olması gerektiğiyle ilgilidir.

Böylece sadece yenilemek istediğiniz sayfayı değil. Diğer çok trafik çeken sayfaları da görebilirsiniz. Arama sayfalarının ikinci sayfasında çıkan ve birinci sayfada çıkabilecek potansiyele sahip sayfalarınızı belirlemek için Ahref gibi ve benzeri tarzda SEO araçları kullanabilirsiniz. Böylece yenileyeceğiniz sayfalarla ilgili kafanızda bir şablon oluşturabilirsiniz.

Güncellenmesi Gerekmeyen İçeriklerinizi Güncelleyerek Zaman Kaybetmeyin

Çoğu SEO bütün içeriklerin güncellenmesi taraftarıdır. Fakat bu doğru değildir. Önemli olan doğru zaman ve anı yakalayarak içeriğinizin güncellenmesi gerektiğidir. Bundan dolayı zaman ve kaynak israfının önüne geçmek için içerik denetimlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Moz veya SEMRush gibi araçlar kullanarak bloglarımızdaki trafiğin azalıp azalmadığını göstermekle birlikte içerikteki anahtar kelimelerin içeriğimizi iyileştirmeyi de sağlıyor.

Her yıl site veya blog içindeki içerikleri yenilemeye ihtiyaç duyuyoruz. Fakat Google buna izin vermiyor. Yani Google’dan istenileni alamıyoruz. Bunun dışında bu içerikleri yenilemeye kalkarsak ne zamanımız yeter ne de gücümüz.

Özetle site içeriğinizin güncellenmesi için doğru zaman ve anı yakalamak gerekir. Bunun yanında eski olması yeterince iyi olmadığı anlamına gelmez. Eski olsa bile o konu hakkında bir başka içerik yoksa sizin sitenize gelen trafik daha fazla olacaktır. Bu nedenle bu kavramları da gözden geçirmekte fayda var.

Eski Blog Yazılarını Ne Sıklıkla Güncellemelisiniz?

SEO için unutulmaması gereken bir blog gönderisini önemli kılan yaşam değeri ve ömrüdür. Halverson grubu tarafından yapılan bir araştırmaya göre bir blog yazısının gösterimlerinin maksimum seviyeye ulaşmasının %99 olması için iki yıl gerektiği ifade edilmektedir. Daha ilginci ise bu blog yazılarının istenilen evreye ulaşması için üç farklı aşamadan geçtiği bulundu;

Duyuru aşaması: Blog gönderisi üç ile yedi gün arasında üstel bir artış kaydeder.

Eko aşaması: Bu aşamada blog yazısı %72 oranında bir trafik sağlar ve bu 30 gün boyunca sürer.

Yankılanma aşaması: Blog yazısı 30 ve 700 gün arasında kalan %28 trafiği bu, gün de çeker.

Bu nedenle tıklamalar, gösterimler ve dönüşümler için eski blog yazılarınızı güncelleyerek tonlarca fırsat yakalayabilirsiniz.

Eski Blog İçeriklerinizi Güncellemenin Beş Yolu

Uzmanlar tarafından belirlenen noktalara göre eski blog içeriklerini yenilemenin yirmi beş yolu olduğu ortaya çıktı. İşte size bu yolla;

  • Orta performans gösteren içerikleri birleştirin
  • Düşük anahtar kelimeler için meta etiketleri güncelleyin
  • Kullanıcıların sorabileceği soruları yanıtlayın
  • Hangi yıldaysanız o yılı etiket olarak ekleyin
  • Son içeriğinize dahili bağlantılar ekleyin

SEO İçin Web Sitelerindeki Blog Yazıları Nasıl Güncellenir?

1-Orta Performans Gösteren İçerikleri Birleştirin

Birçok uzman orta oranlarda trafik çeken sayfaları birleştirerek ve içeriğin zenginleşmesine hem de güncellenmesine olanak sağlıyor. Böylece kullanıcılar için gereksiz sayfaları ortadan kaldırarak daha rahat gezinmelerine ve aradıklarını daha kolay bir şekilde bulmasını sağlıyor. Bundan dolayı öncelikle benzer konuya sahip sayfaların olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer bu sayfalar orta oranlarda bir trafiğe sahipse bu içerikleri birleştirip yayınlamak hem daha fazla trafik çekmenize hem de güncel bir içerik sunmanıza fayda sağlayacaktır.

2- Düşük Anahtar Kelimeler İçin Meta Etiketleri Güncelleyin

Sitenizdeki içeriği güncellerken Google Analtycs’i sürekli kontrol etmeniz gerekmektedir. Böylece sitenizdeki tıklama yani TO’nun ne kadar olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca blog içeriğini kaç kişinin gördüğünü ve kaç kişinin tıklamadan etkilendiğini gösterir. Düşük TO’ya sahip olan sayfaları bulmak ilk aşamadır. Ardından aynı hedefe hitap eden ve yüksek kitle oranına sahip olan bir başka sitelerdeki içerik başlıklarına ve anahtar kelimelere dikkat ederek onlardan daha iyi ve daha fazla trafik çekecek başlıklar ve anahtar kelimeler belirleyebilirsiniz.

Başlık etiketini daha fazla tıklanabilir hale getirmek ve başlık etiketine daha fazla temel değiştiricileri dahil etmek daha fazla trafik çekmektedir. Başlık etiketini değişmeden önce hangi etiketlerin daha çok dikkat çektiğini bulmak için öncelikle Google Search Console’den yardım alabilirsiniz.

3- Kullanıcıların Sorabileceği Soruları Yanıtlayın

Eski blog yazılarının güncellemenin bir yolu da kullanıcıların sorabileceği soruları sık sık güncellemektir. Kullanacağınız anahtar kelimeyi Google’da aratın ardından “Kişiler Sık Soruyor” sekmesine tıklayın burada bulduğunuz yanıtları sitenizde ayrı bir bölümde cevaplayın ya da bir makale oluşturarak cevaplandırmaya çalışın. Eski blog içeriğini tarafından filtrelenen arama sorgularına bakmak için Google Search Console’den yardım almak en doğrusudur. Tarih aralığını altı veya daha fazla olacak şekilde ayarlayın ve ortalama konuma sıralayın. Ortalama konumda olan sorguları dikkate alarak içeriğinizi bu sorgulara göre yenileyin veya bu sorgulara isabet eden bir içeriğiniz varsa bu içerikle bu sorguyu birleştirip öyle yayınlayın. Trafikte önemli bir artış olmasını istiyorsanız içeriğinize az bile olsa güncellemeniz gerekir.

4- Hangi Yıldaysanız O Yılı Etiket Olarak Ekleyin

İçeriğinizin konusu ne olursa olsun bulunduğunuz veya o konunun popüler olduğu yılı eklemezseniz. İçeriğinizdeki yazının da görselin de ya da başlıkların da bir önemi kalmıyor. Örneğin “Bu Yıl Sinemalarda Gösterime Giren Filmler [2020]” başlıklı bir yazı bu konuda yazan başka bir sitelere nazaran daha çok trafik çekecektir.

Bunun dışında yılları güncellemek kullanıcı açısından da bir güven sağlayacaktır. Çünkü kimse içeriği yeni olsa bile üstünde eski bir tarih yazan içeriği okumak istemez.

İçinde ve başlığında yıl bulunan içerikler daha fazla trafik çekmektedir. Bu nedenle yüksek tıklama oranlarına sahip bir içeriğiniz var ve yeni yıla girerken bu içeriklerinizi yeniden canlandırmak istiyorsanız yıla göre güncellemenizde fayda var.

5- Son İçeriğinize Dahili Bağlantılar Ekleyin

İçerik oluştururken sürekli olarak eski konulara da hitap eden bazı paragraflarda oluyor. Bu nedenle siteniz içinde yönlendirme vererek eski bağlantılarınızın da tekrar canlanmasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin “2020’de çıkan telefonlar” isimli bir içerik oluşturuyorsunuz. Ayrıca bloğunuzda “2019’da çıkan telefonlar” başlıklı bir içeriğiniz var. Siz bu içeriğin bağlantısını yeni yayınlayacağınız içerikte vererek eski içeriğinizi de güncel tutmuş olursunuz. Bu sayede profesyonel SEO hizmetinin temellerini atmanın keyfini çıkarırsınız.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin