Savcı Kimdir? Savcı Nasıl Olunur ve Görevleri Nelerdir? 

0
515

Nasıl Olunur?kategorisinde, bu yazımızda sizlere Savcı Kimdir? Savcı Nasıl Olunur ve Görevleri Nelerdir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Savcı Kimdir?

Savcılık hakkında güncel bilgi meslek arayışında olan kişilerin en fazla merak ettiği konuların başında gelmektedir. Savcılık, ihbar, şikayet ya da daha farklı bir kanal vesilesi ile kanuna aykırı bir durum tespit ettiği zaman konuyu hukuk alanında inceleyerek araştırma ve soruşturma yapan kişilerin meslekleridir. Suç haberini alması ya da suçun meydana geldiği anı bizzat görmesi ile devlet adına hareket edip soruşturma ve araştırma yapmaktadırlar. Savcılar araştırma ve soruşturmanın sonucuna göre iddianame hazırlarlar. Türkiye’nin mevcut yasal rejiminde birkaç farklı savcı çeşidi bulunmaktadır.

Savcının Görevleri Nelerdir?

Pek çok kişinin ilgi duyduğu ve büyük araştırmalar yapılan meslek dallarından biri de savcılık olmaktadır. Kanuna aykırı bir durum tespit edildiği zaman, şikayet ve ihbar ile farklı kanallar üzerinden gelen bilgiler doğrultusunda savcılar araştırma ve soruşturma gerçekleştirir. Bu işlemler hukuk alanında ele alınarak savcılar tarafından yapılmaktadır. Savcıların görevleri ve sorumlulukları şunlardır;

  • Dava açısından kanıtların en ince detayına kadar toplanması,
  • İddianame hazırlamak,
  • Kamuya ya da mağdurların hakkını savunma görevini üstlenmek,
  • Kasten ya da taksir ile adam öldürme gibi haller karşısında adli muayene takibi gerçekleşmesini sağlamak,
  • Kanunların verdiği yetkiye dayanarak dosya oluşmasını sağlamak, savcıların görevleri arasında yer almaktadır.

Savcı Kimdir? Savcı Nasıl Olunur ve Görevleri Nelerdir? 

Savcı Nasıl Olunur?

Ülkemizde yer alan yasal rejiminde birkaç farklı savcı çeşidi yer almaktadır. Bunların içinde en çok bilinen Cumhuriyet Savcıları olmaktadır. Bir kişinin Cumhuriyet Savcısı olması için üniversitelerin 4 yıllık Hukuk Fakültesini bitirmesi gerekmektedir. Adalet bakanlığı ve ÖSYM’nin birlikte hazırladıkları sınavda başarıya sahip olan hukuk mezunları stajyer savcı olarak çalıştıktan sonra asli görevli olarak atanmaktadır. Mesleki yetenek ve meslekte ilerleyişine bağlı olarak savcılık bakımından devletin pek çok farklı kurumunda görev almaları mümkün olmaktadır. Savcı olmak için Adli Yargı Sınavı katılımı sonucunda taban puan olan 70 puanı geçmeleri gerekmektedir. Yazıl sınavda başarılı olan kişiler mülakata girerek başarılı olmaları durumunda savcı adayı olmaya hak kazanmaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin