Sağlık Bakanlığından Aşı için Yeni Karar Geldi

0
343
Sağlık Bakanlığından Aşı için Yeni Karar Geldi

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Sağlık Bakanlığından Aşı için Yeni Karar Geldi hakkında bilgiler vereceğiz.

Sağlık Bakanlığından Aşı için Yeni Karar Geldi

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan yeni aşı kararı ile 15 yaş üstü herkese ve 12 yaş üstü kronik hastalığı olanlar da 4. doz yaptırabileceği ifade edildi. Bilindiği üzere 3. dozdan 21 gün sonrasına sağlık personeli ve 60 yaş üstüne tanımlanmıştı.

4. Doz Biontech 

12-15 yaş arası kronik hastalığı olanlara, 15 yaş üzerinde herkese aşılana başladı. Aşı pasaportunda 2 doz mRNA aşısı istenmesi gerekçe gösterilerek 4. Doz Biontech uygulanabileceği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı’nın aşıya ilişkin olarak aldığı yeni kararlara göre, 15 yaş üstü ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstü kişiler aşı olabilecek. 2 doz Sinovac üzerine 1 doz BioNTech yaptıranlara tercihen 4. hakkı da verildi.

Alınan Yeni Kararlar

Alınan kararlara göre; tüm 15 yaş üstüne ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstüne aşı hakkı tanımlandı. Yurt dışına çıkışta 2 doz BioNTech isteyen ülkeler olması nedeniyle, 2 doz Sinovac’ın ardından 1 doz BioNTech yaptıranlara tercihen 4. doz hakkı verildi. Sağlık çalışanlarına ve öncelikli gruplara randevular tanımlandı.

4. dozlar, 3. dozdan 21 gün sonrasına tanımlandı. PCR pozitifliği sonrası aşı uygulaması 3 aydan 1 aya çekildi.

Kamuda Aşı Yaptırmayan Memurlara Yeni Karar

Kamuda 3 buçuk milyona yakın çalışan için kritik aşamaya geçilmesi gündeme geliyor. Salgında vaka sayılarında düşüşten sonra kamuda normal çalışma düzenine geçilmişti. Ancak yeniden vaka sayıları 20 binleri aştı ve bu şekilde seyrine devam ediyor. Kamu çalışanları için yeni kuralların ayrıca belirleneceği ve kapalı tüm mekanlarda çalışanlar için de ücretsiz PCR testinin 2 günde bir yapılması gündeme geliyor.

Turizm sezonu boyunca salgın kurallarında pek bir değişiklik yapılmasının gündeme gelmesi beklenmemekle beraber Ekim ayı itibarıyla gerek kamuda gerekse kapalı tüm sosyal mekanlarda yeni kuralların belirlenmesi için çalışma yürütülüyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin