Fahrettin Koca Açıkladı: Tam Kapanma Önerimiz Hazır

0
417
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıkladı: Tam Kapanma Önerimiz Hazır  hakkında bilgiler vereceğiz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıkladı: Tam Kapanma Önerimiz Hazır

Ramazan ayı boyunca tam kapanma olacak mı sorusu bugünün gündemine oturdu. Dün Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca özellikle tam kapanmaya dair bugün gerekli açıklamanın yapılacağını ve nasıl bir yöntem olacağı belirtildi.

Tam Kapanma Bugün Belli Olacak!

Bakan Koca açıklamasında Ramazan ayını özellikle tedbirler konusunda çok önemli görülmesi gerektiğini belirtti. Bilim Kurulu, kapsayıcı şekilde alternatifli bir hazırlık yaptı ve bugün kabine toplantısının önemli olduğu vurgulandı.

Yeni Bir Pik Yaşanıyor

Koca açıklamasında yakın temasla birlikte mutant hastalığın yüzde 85’e çıktığı bu süreçte yeni bir pik dönemi yaşandığı belirtildi. Bu nedenle de yakın temasın son derece önemli olduğu, o yüzden vatandaşların özellikle buna dikkat etmesi gerektiği belirtildi.

Bilim Kurulu’nun sürekli olarak bu bulaşın nasıl olduğunu anlattığına değinildi. Şu dönemde varyantlarında daha yoğun olmasıyla birlikte virüsün daha kolay bulaştığının bilindiği açıklandı.

Fahrettin Koca, “Yeni vakaların yüzde 85’i İngiltere varyantı kaynaklıdır. Bugün virüsün dünyada yaygın olan tipi budur. Bunun dışında tespit edilen Güney Afrika varyantı 11 ilimizde 285 kişide, Brezilya 9 ilde 166 kişide görülmüştür. California, New York varyantı da az olmasına rağmen tespit edilmiştir. DSÖ’nün yüksek bulaştırıcılığı nedeniyle sıkı takibini tavsiye ettiği E484K mutasyonuna bizde 4.820 vakada rastlanmıştır” açıklamasını yapmıştı.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin