Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

0
516
Ramazan Kolisi Yardımı

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ramazan kolisi yardımı, devlet nakdi yardımların yanı sıra giyinme, barınma ve gıda gibi konularda da ihtiyacı olan vatandaşlara yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımların yapılmasının en önemli nedeni ise maddi gücü yetersiz olan vatandaşların mağdur olmalarını az da olsa engelleyebilmektir. Vatandaşlara verilen gıda yardımı karşılıksız olarak belirli zamanlarda ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Ramazan kolisi yardımı için E-Devlet sistemi üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.

Yardımları başta belediyeler olmak üzere vakıflar veya yardım kuruluşları tarafından verilmektedir. Bu kurumlar yalnızca gıda yardımı değil aynı zamanda nakdi yardım da gerçekleştirebilmektedir. Belediyeler her yıl yapılacak olan gıda yardımları için belirli bütçeler belirlemekte ve bu belirlenen bütçelere göre yardım miktarı ve yardım edilecek aile sayısı belirlenmektedir.

Ramazan kolisi yardımı alabilmek için her yardımda olduğu gibi bu yardım da belirli şartları taşıyor olmak gerekmektedir. Bu yardım kolilerinin içinde makarna, peynir, salça, un, zeytin, bulgur, mercimek, fasulye, şeker, pirinç, çay, sıvı yağ gibi temel ihtiyaçlar yer almaktadır.

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu için Gerekli Evraklar

TC Kimlik Fotokopisi,

Muhtaçlık belgesi,

Başvuru dilekçesi (muhtarlıktan alınmaktadır)

Başvuru evrakları belediye veya diğer yardım kuruluşları tarafından gerçekleştirildiğinde evraklarda değişiklik olmaktadır. Başvuru yapılmış olan kuruma göre evrakların takibinin yapılması gerekmektedir.

Belediyelere Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

Belediyelere yapılacak olan gıda yardımı başvuruları için belediyelere bizzat vatandaşların gitmesi veya muhtarlık aracılığıyla başvuru yapılması gerekmektedir. Gerçekleştirilecek olan bu başvurular Sosyal Yardım Müdürlüklerine yapılmaktadır. Ancak büyükşehirlerde her aileyi tespit edebilmek zor olduğu için başvuruları vatandaşın bizzat kendisinin yapması gerekmektedir. Yapılacak olan gıda yardımları genellikle dini bayramlardan önce gerçekleştirilmektedir.

Kızılay Ramazan Kolisi Yardımı

2021 Yılı Ramazan ayı için Kızılay yapacağı gıda yardımlarına yeni başvuranların yanında daha önce Kızılay’ın belirlediği yaklaşık 10 milyon ihtiyaç sahibine yardımlar ulaştırılacak. SMS yoluyla ulaştırılacak kodla vatandaşlar, Kızılay’ın belirlediği market zincirlerinden istediklerini alabilecek. Telefona gelen SMS sistemi ile vatandaşlar kendi ihtiyacı olan gıdayı alması sağlanacak.

Kızılay’ın “Dertler Paylaştıkça Bitecek Yeter Ki İnan Buna” ve “Kardeşlik  Zamanı” sloganıyla başlattığı kampanya ile Ramazan yardımlarını açıklayan ve yaklaşık 250 Milyon TL’lik bir bütçe planlaması ile 10 milyon ihtiyaç sahibine ulaşacak.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin