PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Sorgulama İşlemleri

0
462

ÇSGB  kategorisinde, bu yazımızda sizlere PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Sorgulama İşlemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Sorgulama İşlemleri

Bu yazımızda altmış beş yaşına erişmiş yaşlılarımıza bağlanan 65 Yaş Maaşı sorgulama işlemlerini ele alacağız.

Devletimiz tarafından altmış beş yaşına erişmiş yaşlılarımıza aydan aya belli bir miktar maaş ödenmektedir. Bu para kendilerinin ihtiyaçlarını karşılamasında ve herhangi bir durumda ödeme yapmaları için verilmektedir. Altmış beş yaş aylığı halk tabiriyle “altmış beşlik” olarak adlandırılmakta ve yaşlılarımızın kimseye muhtaç olmadan yaşamasını sağlamaktadır.

65 Yaş Maaşı Nedir?

65 yaşında olan ve bu yaşı aşmış kişiler için devlet tarafında kendi gereksinimlerini karşılamak ve kimseye muhtaç olmadan yaşaması için verilen, her ayın belli iş günlerinde ödenen paradır. Bu maaşın alınması için belli başlı şartları karşılamak ve gereken başvuruların tamamlanmış olması gerekmektedir. Yapılan müracaatlar sonucu onaylanan kişilerin maaşı belirlenen ayın iş gününde kendilerine verilen hesaba yatmaktadır.

65 Yaşı Maaşı Ne Kadar?

Asgari ücrete yapılan zamla birlikte 65 Yaşı Maaşı da yükseldi. 2021 altmış beş yaş maaşı 711.5 liradan 864.89 liraya yükseldi.

65 Yaşı Maaşı Nereden Alınır?

65 yaş maaşları belirlenen güncelerce her ayın dinlence günü olarak belirlenmiş günlerinde PTT hesaplarına yatmaktadır. Bu günler de parasını alamayan kişiler ay içinde herhangi bir günde parasını alabilmektedir. Bu günlerin belirlenmesi için doğum yılının son rakamına bakılır.

Örneğin doğum yılının son rakamı 0 ile 5 olan kişiler ayın 5’inde

Doğum yılının son rakamı 1 ile 6 arasında olan kişiler ayın 6’sında

Doğum yılının son rakamı 2 ile 7 arasında olan kişiler ayın 7’sinde

Doğum yılının son rakamı 3 ile 8 arasında olan kişiler ayın 8’inde

Doğum yılının son rakamı 4 ile 9 arasında olan kişiler ise ayın 9’unda altmış beş yaş maaşı alabilmektedir.

65 Yaş Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

65 yaş maaşı alabilmesi onaylanmış kişiler PTT’ye giderek kimlikleri ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Bunun dışında şubeye gidemeyecek durumda olanlar ise herhangi bir yakını vasıtasıyla www.ptt.gov/tr adresine girerek sorgulama yapabilir. Bunun dışında ilçelerindeki veya şehirlerindeki PTT’yi arayarak da sorgulama yapabilirler.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin