Premenstrüel Sendrom (PMS) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

0
480

Anne/Çocuk kategorisinde, bu yazımızda sizlere Premenstrüel Sendrom (PMS) Nedir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Premenstrüel Sendrom Nedir?

Premenstrüel sendrom; adet döngüsünün belirli günlerinde, genellikle adet döneminden önce kadının duygularını, fiziksel sağlığını ve davranışını etkileyen bir durumdur. Genellikle adet kanamasının başlamasına bir hafta kala ortaya çıkar ve adet görülmeye başlamasıyla birkaç gün içinde kaybolur. Aslında her kadında adet öncesi dönemde mutlaka bazı belirtiler görülür. Bu belirtilerin amacı kadının kendini bu döneme hazırlaması içindir. Bu belirtiler kadınların yarısından daha azında rahatsız edici ancak dayanabilecek şiddette olurken %5 kadın oldukça şiddetli bir şekilde hisseder. Şikayetlerin günlük yaşamı klinik veya sosyal açıdan etkileyebilecek kadar şiddetli olması psikiyatrik bir rahatsızlığa doğru ilerleme olduğunu gösterir.

Premenstrüel sendrom ergenlik çağından önce veya menopoz döneminde çok nadir görülmektedir. Daha çok 30-45 yaş arası kadınlarda görülür. Ailevi bir eğilim söz konusu olmasına karşın sosyal sınıf ve ırksal farklılıklar göstermez.

Premenstrüel sendromun nedeni kesin olarak bilinmemektedir ancak adet döngüsünün ikinci yarısında gerçekleşen hormon değişikliğinin bu duruma neden olduğu düşünülmektedir. Burada asıl neden hormonların seviyesi değil hormonların ani iniş çıkışlarıdır. Mineral yetersizliği, vitamin seviyelerinin yetersiz olması, hormon seviyelerinde ani dalgalanmalar ve vücutta suyun aşırı derecede tutulması nedenleri olarak düşünülmektedir.

Premenstrüel Sendrom (PMS) Belirtileri Nelerdir?

Eğer kişide bu sendrom ağır şekilde hissediliyorsa tüm vücudu yani tüm organları etkilemektedir. Bu durumda etkilenen organlarda dahil birçok belirti ortaya çıkmaktadır. Sıcak basması, çarpıntı, bulantı ve kusma, uykusuzluk, depresyon hali, konsantre güçlüğü, kilo alma, iştah kaybı, intihara meyilli olma durumu, şiddetli eklem ağrıları, halsizlik, ağlama isteği, sinirlilik hali, karın bölgesinde ve göğüslerde olmak üzere tüm vücutta şişlik hissi, migren atakları, suç işleme eğiliminin artması, ses ve kokulara karşı hassasiyet gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Premenstrüel Sendrom (PMS) Tedavisi Nasıl Olur?

Bu durumun nedeni tam olarak bilinemediği için her kadında etkili olduğu kanıtlanmış bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavideki asıl amaçlar hormon seviyelerindeki ani dalgalanmaları engellemek veya azaltmaktır. Tedavi şekli seçilirken en şiddetli olan belirtiye göre seçilmelidir.

  • İlaçla Tedavi Yöntemleri
  • Doğum Kontrol Hapları
  • Ağrı Kesici- İltihap Giderici Haplar
  • Rahmin Alınması
  • Beslenme
  • Egzersiz

Stresin Azaltılması kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin