POMEM Sonrası Atama Görev Yeri Nasıl Seçilir?

0
513
29. POMEM giriş sınav
29. POMEM giriş sınav

Polis Adayları, bu yazımızda sizlere POMEM Sonrası Atama Görev Yeri Nasıl Seçilir? hakkında bilgiler vereceğiz.

POMEM Sonrası Atama Görev Yeri Nasıl Seçilir?

Değerli polis adayları sizlerden sorular doğrultusunda merak ettiklerinizi elimizden geldikçe Polis arkadaşlarımızla sorularınızı cevaplamaya çalışıyoruz. Sizlerde sitemizde yayınlanan tüm haberlerden ücretsiz haberdar olmak istiyorsanız yazımızın sonunda sizlere mobil uygulama linkimizi vereceğiz. Bunu telefonunuza kurarak tüm haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

POMEM Sonrası Atama Görev Yeri

Arkadaşlar polis okulunu kazandıktan sonra lise ve üniversitedeki gibi eğitim boyunca aldığınız dersler sonucu yapılan sınavlarda aldığınız puanlar ve okuldaki hal ve hareketleriniz sonucu aldığınız cezaların etkisi oluyor. Ceza derken disiplin cezası sonucu size verilen ceza puanı mezuniyet sırasında sıralamanızı etkileyecektir.

Eğitim süresinde aldığınız puanlar ve disiplin puanlarının etkisi ile okul sonunda her öğrenci için bir mezuniyet sıralaması oluşturuluyor. Polis okullarında adaylar bu atama sıralamasına göre il seçimi yaparlar. Daha önceleri kapalı kura iken şu an açık kura sistemi vardır.

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı okullarda eğitim gören Polis Memuru adayları veya Komiser Yardımcısı adayları eğitim sonunda çalışacakları illeri seçmek için kuraya dahil olurlar. Bu kura sistemi açık kura sistemidir.

Açık kura sisteminde yukarıda verdiğimiz mezuniyet notu sonucu adayın okuldaki başarı sıralaması ortaya çıkar. Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı tarafından her okula adaylar için doğu görevi sayılmayan iller haricinde atama illeri gönderilir. Adaylar illeri okulda kura töreni yapılan alanda duvara yansıtılmış olarak takip ederler. Adaylar başarı sırasına göre harita da bulunan illeri kontenjanına göre seçmeye başlar. Nüfusa kayıtlı oldukları il büyükşehir statüsünde ise aday kendi ilene atanabilir. Ancak kendi ilene atananlarda ilçeleri merkez ilçe değilse o ilçeye atanamaz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin