POMEM Çıkmış Mülakat Soruları ve Cevapları – 2

0
934
POMEM Çıkmış Mülakat

Polis Adayları, bu yazımızda sizlere POMEM Çıkmış Mülakat Soruları ve Cevapları – 2 hakkında bilgiler vereceğiz.

POMEM Çıkmış Mülakat Soruları ve Cevapları – 2

1) Türkiye’den hangi Doğal Gaz Boru hatları geçmektedir?

 • Rusya – Türkiye Doğalgaz Boru Hattı (Batı Hattı)
 • Mavi Akım Gaz Boru Hattı
 • Doğu Anadolu Doğalgaz Ana İletim Hattı (İran-Türkiye)
 • Bakü – Tiflis – Erzurum     Doğalgaz Boru Hattı (BTE)
 • Türkiye – Yunanistan Doğalgaz Enterkonneksiyonu (ITG)
 • Trans – Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP)
 • Türk Akım Gaz Boru Hattı Projesi

2) Türkiye’nin bölgeleri nelerdir?

 • Marmara
 • Ege
 • Akdeniz
 • Karadeniz
 • İç Anadolu
 • Doğu Anadolu
 • Güneydoğu Anadolu

3) Türkiye’nin Jeopolitik Konum özellikleri nelerdir?

 • Orta kuşakta bulunması
 • Verimli topraklara sahip olması
 • Olumlu iklim koşullara sahip olması ve dört mevsimi yaşaması
 • Su kaynaklarına sahip olması
 • Doğal kayanların bol olması
 • Üç tarafının denizle çevrili olması
 • Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlaması

4) 15 Temmuz Hain Darbe girişimi neden başarısız oldu?

15 Temmuz Darbe Girişimi Halkın ayaklanması ve darbecilere karşı vatanını savunması nedeni ile darbe tarafı gereken desteği milletten alamayınca başarısız oldu.

5) FETÖ Terör Örgütü nedir ve neyi amaç edinmiştir?

Başını Amerika’nın Pensilvanya şehrinde yaşayan Fetullah GÜLEN’in çektiği, dini bir kurum olarak görünüp insanları bu yolda kandırarak devletin içinde örgütlenen, devlet içindeki emellerine ulaştıktan sonra tüm gücü ile o devleti yıkıp, vatandaşlarının canına kast ederek, kendi istedikleri gibi bir yapı kurmaya çalışan bir örgüttür.

6) Himmet nedir?

Kelime anlamı olarak istemek, dua etmek, yardım istemek demek olan Himmet, dini açıdan ise salih kullardan maddi veya manevi yardım istemek anlamına gelir. Diğer anlamda ise FETÖ terör örgütü kendisine finans sağlamak amacı milletin dini duygularını sömürüp topladığı paraya denilmektedir.

7) Maklube nedir?

Mardin ve Siirt yöresine ait bir yemektir. FETÖ örgütü ile özdeşleşmiş bir yemektir de diyebiliriz.

8) E-Devlet nedir?

Devlet ve kurumlardaki birçok yasal işlemin internet ortamında yapılmasına olanak sağlayan elektronik uygulamadır.

9) Zeytin Dalı Operasyonun amacı nedir?

Suriye’deki iç karşılıklardan dolayı ülkenin kuzeybatısında bulunan Afrin şehrinde oluşan terör yuvalarını yok etmek ve ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak amacı ile yapılmış bir askeri harekettir.

10) Fatih Sondaj Gemisinin görevi nedir?

Türkiye’nin ilk yerli sondaj gemisi olan Fatih petrol ve doğal gaz aramalarında kullanılmaktadır.

11) Fırat Kalkanı Operasyonun amacı nedir?

Suriye’deki iç karşılıklardan dolayı Fırat’ın doğusunda oluşan terör yuvalarını yok etmek ve ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak amacı ile yapılmış bir askeri harekettir.

12) Ayla filminin konusu nedir?

Kore Savaşında yaşanan gerçek bir hikâyenin anlatıldığı filmde, Süleyman ismindeki komutan savaş meydanında bulduğu bir kız çocuğunu koruması büyütmesi ve daha sonraki yaşamını anlatmaktadır.

13) Barış Pınarı Harekâtının ilk şehidi kimdir?

Piyade Er Ahmet Topçu

14) Kitapların tabletlere geçmesinin avantajları nelerdir?

Birincisi ve en önemlisi kâğıt israfı olmadığı için ağaçların kesilmesine gerek olmamasıdır. Tabletlere birden fazla kitap yükleyebildiğimiz için daha az yer kaplayacak şekilde saklayabiliriz. Okuma sırasında yazı karakterlerini büyültme ya da küçültme yapabilir ve gözümüzün yorulmasını engelleyebiliriz.

15) Kitle Psikolojisi nedir?

Bireyler toplumları, toplumlar da kitleleri oluşturur. Oluşan bu kitlenin herhangi bir durumda ya da olay karşısında toplu olarak hareket etmesine denir.

16) Korku kültürü fobisi nedir?

Korku Kültürü herhangi bir davranışı korku, kaygı ve endişe gibi duyguları kullanarak yaptırılmasına denir. Örneğin çok şeker yersen doktor sana iğne yapar ya da yemek yemezsen bir daha senin annen olmam gibi davranışlardır. İşte bu davranışın sonunda insanın zamanla herhangi bir davranış fiilini yapmak istediğinde sonucunda ne gibi bir ceza ile karşılaşacağını düşünmesine ya da en basit tabir ile el alem ne der düşüncesine kapılmaya Korku Kültürü Fobisi denir.

17) Motivasyon nedir?

Bireylerin bir işi ya da bir eylemi yapmak için kendini psikolojik olarak kendini hazırlamasına denir.

18) Okuma oranı nasıl arttırılabilir?

Şehir merkezlerine göre kırsal kesimlerde okuma oranı daha düşüktür. Bunun nedenleri arasında ulaşım başı çeker. Köy yerlerine yeri geldiği zaman ulaşım daha zor olur. Ayrıca nüfus azlığı nedeni ile okul olma olasılığı daha düşüktür. Bunun için taşımalı eğitim ile şehir merkezlerine bir nebze ulaşım sağlanarak eğitim hayatları devam ettirilebilir. Ayrıca genel doğu kesimlerde yaşadığımız kızların okula gönderilmemesi durumunu ise mecburi eğitim ve gönderilmeyen çocukların ailelerine yasal yaptırımlar uygulanarak okuması sağlanabilir. Son olarak hayat pahalılığı göz önünde tutulduğunda kitap ve kırtasiye gibi ihtiyaçların devlet desteği ile sağlanması maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının okula gitmesini kolaylaştıracaktır.

19) Otorite nedir?

Bir kişinin herhangi bir kurum ya da bir toplum üzerinde kendini kanıtlamış olup, kendine sağladığı itaat ve hakimiyet gücüne denir.

20) Psikolojik Baskı nedir?

Bireylerin çalıştığı kurumlarda amirleri tarafından yıldırıcı ve insanı değersiz görme sonucunu oluşturacak durumların var olması için uygulanan politikaya denir.

21) Cemal Kaşıkçı kimdir?

1958 Medine doğumlu Suudi Arabistanlı köşe yazarı ve yazardır. 2018 yılında İstanbul’da Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmüştür.

22) Millet sistemi nedir?

Ülkede yaşayan toplulukları din ve mezhep esasına göre teşkilatlandırmak suretiyle yönetme biçimine millet sistemi denir.

23) Ülkelerin kalkınmasında eğitimin önemi nedir?

Bir ülkenin kalkınmasında en önemli etki bilimdir. Bilim ileri görüşlülüğü insana işleyen bir araçtır. Bilimin olması için bilinçli olunması ve bunun içinde eğitim gereklidir. Eğitim insanları hem sosyal açından hem de bilim açısından eğitir. Eğitimsiz bireylere sahip olan bir ülke körelmenin önüne asla geçemez ve sürekli birilerinin himayesi altında yaşayarak bağımsızlığını kaybeder. Bu nedenle gelişen, huzurlu ve bağımsız bir ülke olmak için önce eğitimli olmak gerekir.

24) Stres nedir?

Sıkıntılı ya da rahatsız edici bir durumda insanın hissettiği ruhsal ve fiziksel gerilim haline denir.

25) Stresle başa çıkma yöntemleri nelerdir?

Stres bir kişinin üzerinde hissettiği baskı ve gerginlik halidir.

 • Yaptığınız işte kendinize güvenin, inanın ve kararlı olun
 • Sizi üzen ya da strese sokan durumlardan uzak durun
 • Düzenli ve sağlıklı yaşamaya dikkat edin
 • Sosyal çevrenizi olumsuz etkileyecek durumlardan kaçının
 • Evet ya da hayır demeyi bilin
 • Sizi rahatlatacak hobiler edinin
 • Gerekirse bir uzmandan yardım alın

26) Kentsel dönüşüm nedir?

Şehirlerin eskimiş yapılarının depreme olan dayanaklıkları, olası bir depremde çevreye vereceği zararları konusunda yapılan çalışmalarda olumsuz olanların yıkılıp yerine daha modern ve dayanıklı yapıların yapılmasına ‘Kentsel Dönüşüm’ denir.

27) Ortadoğu ülkelerinden birkaçını sayınız.

 • Türkiye
 • İsrail
 • Irak
 • İran
 • Suudi Arabistan
 • Mısır

28) İç göç nedir?

Aynı ülke içerisinde bulunan bir şehirden başka bir şehre çeşitli sebepler ile taşınma işlemine denir.

29) Sondaj nedir ve çeşitleri nelerdir?

Yeryüzüne çeşitli sebeplerle delik açma işine Sondaj denir.

 • Petrol Sondajları
 • Su Sondajları
 • Temel Sondajlar
 • Maden Sondajları
 • Enerji Sondajları

30) Gerilla nedir?

Düzenli ordular gibi olmamakla beraber küçük gruplar halinde karşılarındaki orduyu yıpratmaya çalışan askeri birliği oluşturan kişilere denir.

31) İnternet nedir?

Dünya çapında bulunan tüm bilgisayarları birbirine bağlayan iletişim ağına denir. Ağların ağına internet denir.

32) Hitabetin siyasete etkisi nedir?

Hitap her konuda olduğu gibi siyasette de önemlidir. Bir insanın konuşma şekli o insana güvenilip güvenilmeyeceği konusunda bizlere yardımcı olur. Kesin ve net tavırlar karşısındaki insanı etkilemede çok önemlidir. Bir siyasetçi ne anlatmak istediğini karşısındakine geçiremez ise siyasi hayatında başarılı olma imkânı yoktur.

33) İdeal iş ortamı nedir ve sizce nasıl olmalıdır?

Bir işçinin yapmış olduğu işi en iyi şekilde yapabilmesi için sağlanmış çalışma ortamına denir. İdeal bir iş ortamı çalışanın verimli olabilmesi için her türlü olanağın sağlanmış olması gereklidir. Kullandığı bilgisayarın son teknolojiye uygun olması, çalışılan ortamın hem sağlık hem de huzur verici olması ve çalışanın işini sevecek bir yapıya sahip olması gereklidir.

34) İnsanlar arası iletişim neden önemlidir?

Yalnızlık insan için olan bir durum değildir. Yani insan yalnız yapamaz, o nedenle kendisine bir arkadaş bir eş aramak ister işte o zaman iletişime ihtiyaç vardır. Ayrıca bunun dışında diğer insanların karışılabileceği bir olumsuz olayı engellemek için, geçmişte yaşadığı bir durumu gelecek nesillere aktarmak için iletişim her zaman gereklidir.

35) Başarıda takım çalışmasının önemi nedir?

Herhangi bir konuda bireylerin tek başına faaliyet göstermek yerine toplu halde hareket etmesi durumunda oluşan kavrama takım denir. Takım olarak faaliyet göstermek yapılan eylemde paylaşım yapılarak bireylerin daha az enerji harcayarak en erken bir zamanda bitirmesine olanak sağlar. Ayrıca tüm bu durumlarda başarıya ulaşmak daha kolay ve olasılığı daha yüksektir.

36) Başarıyı nasıl tanımlarsınız?

İnsan ne yaparsa yapsın, işin sonunda pozitif çıktı alıyor ve yararlı bir payda sağlıyorsa bu hem kendi için hem de çevresi için bir başarıdır. Sonucunun çevreye fayda yerine zarar sağladığı çıktılar kötü emeller için bir başarı olabilir ama genel olarak başarısızlıktır.

37) Beden dili kavramı nedir?

Bir kişinin konuşma sırasında oluşturan mimikler, yüz ifadeleri ve göz hareketlerinin vermiş olduğu ifadeye denir.

38) MOBESE nedir?

MOBESE’nin klasik tanımı, Emniyet Genel Müdürlüğü araçları için tasarlanmış iletişim altyapı olarak GPRS iletişim teknolojisini kullanan, yazılım ve mobil donanım birimlerinden oluşan, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bilgi Yönetim Sistemlerinin (GIS/MIS) entegrasyonudur.

Ancak ülkemizde bu güvenlik amaçlı şehirlere yerleştirilen kameralara denmektedir. Kurulduğu şehirde caddelerin ve şehir merkezlerinin trafik kontrolü ve araç takibi ayrıca herhangi bir güvenlik sorunu olmamasına karşı kullanılıyor.

39) Kültür nedir?

Bir toplumun kendine özgü olan ve nesillere aktarılan maddi ve manevi mirasa denir.

40) Kalibre nedir?

Kalibre mermileri çekirdeklerinin çağını ölçmekte kullanılan ölçü birimidir. Kalibre inç ‘in yüzde biri kadar olan ölçü birimidir. Ayrıca 1 Kalibre 0,254 Milimetreye eşittir.

41) Aile içi ekonomik şiddet nedir?

Aile bireylerinin lideri konumundaki kişinin tüm kazançlara el koyması, yeterince eve para bırakmayıp geçimi zorlaştırması, diğer bireylerin zorla çalıştırmak ve para harcamasına izin vermemesi durumuna denir.

42) Alt Kültür nedir?

Her ülkenin kendine has kültürleri vardır. Bu kültürlerin dışında giyim, dil, din ve gelenek gibi bölgesel kültürler vardır. İşte farklılıkları oluşturan kültüre alt kültür denir.

43) Anahtar Statü nedir?

Bireylerin toplum içinde en baskın olan statüsüne denir. Örneğin öğretmen evde baba ama herkesin gözünde öğretmendir. Öğretmen olması anahtar statüdür.

44) Kıbrıs Barış Harekâtının önemi nedir?

Akdeniz’deki konumu nedeni ile Kıbrıs adası büyük bir stratejik öneme sahiptir. 1571 yılında Osmanlı Devleti Kıbrıs’ı fetih etti. Ancak 93 Harbinde Osmanlı’nın Ruslara yenilmesi her şeyi değiştirdi. İngiltere’nin desteğini almak isteyen Osmanlı 1878 yılında Berlin Anlaşması imzalandı ve ada Osmanlı toprağı olarak kaldı ancak kontrolü İngiltere’ye verildi.

I.Dünya Savaşı’nda yenilen Osmanlı Lozan Barış Antlaşması ile Kıbrıs tamamen İngilizlerin eline geçti. Daha sonra Rumlar Yunanistan’a katılmak istedi ve bu durumda Türkiye araya girdi iki toplumlu Kıbrıs Devleti kurulmasına karar verdi. Ancak bu durum Rumların Yunanistan’a bağlanma isteklerini değiştirmedi. Kıbrıs Millî Mücadele Gücü altına kurulan Rum örgüt Türklere karşı saldırılara başladı. Bir gecede binlerce Türk’ü katletti. Bu durum karşısında kayıtsız kalamayan Türkiye 20 Temmuz 1974 yılında Kıbrıs’ta bulunan Türklerin refahı, huzuru ve özgürlüğü için Kıbrıs Barış Harekatı’nı başlattı ve Türkiye’nin garantörlüğünde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kuruldu.

45) Kıbrıs Barış Harekâtının parolası nedir?

Ayşe Tatile Çıksın

46) ÖSO nedir?

Suriye’de oluşan iç karışıklıktan sonra ordudan ayrılan askerler ve subayların oluşturduğu orduya ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) denir.

47) Terör denilince ne anlıyorsunuz?

Şiddetin her türlüsünü kullanarak etrafa korku ve dehşet salmak, öldürmek, kırmak, yıkmak ve yok etmek eylemine denir.

48) Ülkemizde OHAL uygulanmak zorunda kaldığı son olay hangisidir?

15 Temmuz 2016 FETÖ hain darbe girişimi

49) Dini istismar eden terör örgütleri hangileridir?

 • El Kaide
 • Hizbullah
 • DEAŞ
 • FETÖ

50) Devlet bütçesi nedir?

Kamu gelir ve giderlerinin belirlendiği ve yasama organı tarafından onaylanan kanuna denir.

51) Çocukları koruyan 3 kurum söyleyiniz.

 • Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu
 • Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı
 • Geleceğimiz Çocuklar Vakfı
 • Kimsesiz ve Korumaya Muhtaç Çocuklar Vakfı

52) Darbe nedir?

Bir ülkede bulunan silahlı kuvvetlerin silah zoru ile yönetime el koymasına darbe denir

53) Demokrasi denince ne anlıyorsunuz?

Demokrasi insanların eşit haklara sahip olduğu, devlet yönetiminin şekillendirilmesinde söz sahibinin çoğunluğun elinde olduğu bir yönetim şeklidir

54) Demokrasi ile ulus arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

Demokraside en büyük söz sahibi halktır. Demokrasiyi halk şekillendirir. Herkes eşittir ve devlet yönetimini kimin yapacağını belirleyen yine halktır.

55) Demokrasinin temel ilkeleri nelerdir?

 • Milli Egemenlik
 • Seçme ve Seçilme Hakkı
 • Katılım
 • Özgürlük
 • Eşitlik
 • Çoğulculuk
 • Hukuk Devleti
 • Kuvvetler Ayrılığı
 • Şeffaflık

56) “Türk” sözcüğü ilk olarak nerede kullanılmıştır?

Türk sözcüğü ilk olarak 8. yüzyılda Türk tarihinin, Türk dilinin, Türk kültürünün ve Türk edebiyatının en ilk ve en önemli belgesi olan Göktürk Kitabeleri; diğer adıyla Orhun Anıtları’nda kullanılmıştır.

57) Baskı kontrolü polislik ve bekçilik mesleği için neden önemlidir?

Polislik ve Bekçilik mesleği baskı, stres ve tehlike altında olunan bir meslektir. Kimi zaman kişinin son haddine kadar sinirleri denenebilir. Bu noktada polis veya bekçi kendine hâkim olabilirse, baskı altında kendi kontrolünü sağlayabilirse doğru kararlar verebilir.

58) Soğukkanlılık nedir? Bir polis için soğukkanlı olmanın faydaları nelerdir?

Soğukkanlılık bir olayın çözümünde sakin olup düşünerek hareket etmek panikleyip yanlış bir hareket yapmamak demektir. Bir polis için soğukkanlı olmak ise çok büyük önem taşır, çünkü siz halkın huzuru güvenliği ve refahı için mücadele ediyorsunuz. Yapılan yanlış bir hareket yanlış bir adım korumaya çalıştığınız kişilere zarar verebilir ve bunun geri dönüşü olmaz.

59) Kurtuluş mücadelemiz ne zaman fiilen sona erdi?

Kurtuluş Savaşı, büyük bir milli birlik ve beraberlik ile verilen mücadeleden sonra kazanılmış ve 11 Ekim 1922 yılında Mudanya Mütarekesi ile fiilen bitmiştir.

60) Türklerin tarih boyunca kullandığı alfabeler nelerdir?

Göktürk, Uygur, Arap, Kiril, Latin’dir.

61) Özel yaşamın gizliliği nedir?

Özel yaşam, kişinin kendine ait olan ve başkası tarafından gözetlenip, rahatsız edilmek istemediği bir hayattır. Herkes özel yaşamına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Kanunla belirlenen özel durumlar dışında hiç kimsenin üzeri ve özel eşyaları aranamaz, haberleşme araçları dinlenemez.

62) Talimat nedir?

Görevin gerektirdiği türlü hizmetlerin gereğince yürütülmesi için komutanlık, başkanlık ya da daire başkanlıklarınca verilen, o hizmete ilişkin düzen, ilke ve sorumlulukları kapsayan buyrukların ortak adıdır.

63) Resmi dili Türkçe olan devletler hangileridir?

Karahanlılar, Karamanoğulları, Memluklar, Osmanlı Devleti, Türkiye Cumhuriyeti.

64) Dünya’da bayrağında hilal simgesi olan 5 ülke sayınız.

Türkiye, Libya, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Singapur, KKTC

65) Toplumun Temel İhtiyaçları Nelerdir?

 • Beslenme
 • Barınma
 • Sağlık
 • Güvenlik
 • Eğitim
 • Adalet

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin