Polislerde Eş Durumu Tayini (Ataması) Nasıl Yapılır?

0
223
Polislerde Eş Durumu Tayini

POMEM Adayları, bu yazımızda sizlere Polislerde Eş Durumu Tayini (Ataması) Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler vereceğiz.

Polislerde Eş Durumu Tayini (Ataması) Nasıl Yapılır?

Polis eş tayin isteme, polislerin evlendikten sonraki hallerini ifade edilen kapsamları düzenleyen durumları içerir. Bu atamaların evlilik akdinden sonra gerçekleştirileceği kesin hükümlerle açık olduğu için eşler arası resmi nikah zorunluluğu bulunur. Bu kapsamda düzenlenmiş olan “Polis Eş Durumu Tayin Yönetmeliği” detayları eşlerin statülerine göre farklı işlemleri baz alır.

Yönetmelik kapsamında aynı bölgede olmak isteyen kişiler için her ikisinin de evlendikten sonra polis olduğu durumlarda iki ayrı durum bulunur.

Bu kapsamda düzenlenen polis eş durumu tayini şu hususlarda gerçekleştirilebilir:

Yönetmelik kapsamında polislerden birine, eşin olduğu bölgeye tayin olma şansı tanınır. Ancak bu tayin hakkı bir kereye mahsus gerçekleştirilir.

Yönetmelik kapsamında eş, polis olan eşin bulunduğu bölgede görev yapmak istemiyorsa yine bir kereye mahsus olmak kaydıyla kura yöntemine gidilir. Bu kapsamda kura çekme sonucunda bir görev yeri belirlenir. Bu görev yerine iki polis eş de birlikte gider.

Yönetmelik kapsamında düzenlenen atamaya dair genel çerçeve şu şekildedir:

Polislerin ilk atamaya hak kazandığı dönemden itibaren eş tayini isteme hakkına sahiptir.

Polis atama dönemleri standart olarak yılda iki kere olmakla birlikte Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirilir.

Polislerin standart atama dönemleri dışında mazeretli atama dönemleri bulunmaktadır. Bu dönemler Şubat ve Eylül ayları içerisinde gerçekleştirilir.

Standart atama dönemleri dışında sayılan mazeret atama dönemleri içerisinde de polisler, eş tayini hakkına sahiptir.

Polis Eş Durumu Tayini Kaç Günde Belli Olur?

Devlet kurumlarında işleyiş sabit bir süre kapsamında çok nadir gerçekleşen bir durumdur. Bunun temel sebebi işlemlerin talepler doğrultusunda çeşitli yoğunlukları doğurmasıdır. Daha çok atama talebinde daha yoğun olan bakanlık, atama sonuçlarını yaklaşık 2 ay içerisinde sonuca kavuşturmaktadır.

Polis Eş Durumu Özel Sektör Nasıl Olur?

Polis eş tayiniyle ilgili her sektörün birbirinden ayrı özel durumları ve süreçleri bulunmaktadır. Bu kapsamda özellikle özel sektör bünyesinde çalışan polis eşleri, 4A veya 4B hizmet dökümüne tabi olarak çalışmaktadır. Polisler ise 4C hizmet dökümüne tabi olarak mesleklerini icra etmektedir.

Tayinler memurlara özgü olarak uygulandığı için istisnalar hariç olmak üzere özel sektörde çalışan polis eşlerinin tayin hakkı bulunmamaktadır. Bu konuyla ilgili temel istisna polislerin ilk ataması olduğu için bu atamada mazeret kullanılarak eş yanına tayin olma ihtimali doğmaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin