Polis Özel Harekat Birimine Katılmanın Şartları Nelerdir?

0
822
Polis Özel Harekat

POMEM Adayları, bu yazımızda sizlere Polis Özel Harekat Birimine Katılmanın Şartları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Polis Özel Harekat Birimine Katılmanın Şartları Nelerdir?

Polis Özel Harekat Birimine katılma şartları polis memuru olmak için belirlenmiş olan şartlara ek olarak bazı kriterler içermektedir. Özel bir ekip olması için memurlara göre çok daha hassas alım süreci ile karar verilmektedir.

Polis Özel Harekat biriminde çalışmak isteyenler için şu şartların yerine getirilmesi gerekmektedir:

This medication should not be given to children less than 6 years of age as cases of severe respiratory depression and coma can occur. However, it is clear that this compound has many of the features usually associated with a drug of abuse. Endocarditis was also reported more frequently in Prolia ®-treated patients . They can evaluate you and adjust your treatment plan for better pain relief.

 • Ön lisans ya da lisans mezunu olunması gerekmektedir. Lise mezunlarının bu birimde çalışmasına yönelik onay bulunmamaktadır.
 • T.C vatandaşı olma zorunluluğu bulunmaktadır.
 • En az 18, en fazla 28 yaş kriterine göre alım yapılmaktadır.
 • Alım sürecinde belirlenmiş olan KPSS puan kriterinin sağlanmış olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapanlar için vücut kitle endeksinin de en az 18, en fazla 27 olması şart olarak belirlenmektedir.
 • Erkekler için en az 167 boy, kadınlar için ise en az 162 boy şartı bulunmaktadır.
 • Yapılacak olan sağlık muayenesi kapsamında mesleğini yapmasına engel olan herhangi bir sağlık durumu olmadığının da belirlenmesi gerekmektedir.

Bu şartların yanı sıra Polis Akademisi bünyesinden gelenlerin de Özel Harekat birimine katılma hakları bulunmaktadır. Fakat bunun için okulu başarı ile tamamlamış olmaları ve belirlenen özel kriterleri de karşılıyor olmaları gerekmektedir.

Özel Harekat biriminde fiziksel sınav oldukça önemlidir. Bu birim içerisinde yetişecek olan askerlerin atik ve hızlı olması beklendiği gibi aynı zamanda dirençli olmaları da beklenmektedir. Bu nedenle polis memurlarının parkurlarına göre çok daha zorlu bir parkur olarak bilinmektedir.

Polis Özel Harekat Eğitimleri Nasıl ve Nerede Veriliyor?

Başvuru sürecini bitiren sağlık şartı, yaş, boy ve kilo gibi şartları sağlayan ve mülakat aşamalarını başarılı bir şekilde bitiren adaylar eğitime alınmaktadır. Yapılan bu eğitim oldukça zorludur. Silah eğitimi, bomba eğitimi, keskin nişancılık, soğuk kanlı olma, rehine kurtarma gibi eğitimleri başarılı şekilde bitiren adaylar PÖH olarak göreve başlarlar.

 1. Balıkesir Polis Eğitim Merkezi
 2. Merzifon Polis Eğitim Merkezi
 3. Karabük Polis Eğitim Merkezi
 4. Kırşehir Polis Eğitim Merkezi
 5. Niğde Polis Eğitim Merkezi
 6. Erzincan Polis Eğitim Merkezi

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin