Polis Olmaya Engel Olabilecek Hastalıklar – 2021

0
476
Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği Ek-3-A Dilimi
Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği Ek-3-A Dilimi

POMEM Adayları, bu yazımızda sizlere Polis Olmaya Engel Olabilecek Hastalıklar – 2021 hakkında bilgiler vereceğiz.

Polis Olmaya Engel Olabilecek Hastalıklar – 2021

Polis olmaya engel olabilecek hastalıklar ve durumlar Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde açık ve net bir şekilde ifade edilmektedir. Yönetmelikte hastalıklar şu şekilde gruplanmaktadır;

Polislik eğitimi alacak olan öğrenciler A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak mecburiyetindedir.

B,C,D ve E dilimlerine uyan ancak A dilimine uymayanlar öğrenci olmaya hak kazanamazlar.

Yönetmeliğin 6. Maddesine göre “Yabancı uyruklu öğrencilerin de en az C dilimi sağlık şartlarına uygun olmaları ve enfeksiyon hastalıkları bakımından A dilimine uygun olmaları gerekir.”

Polis Olmaya Engel A Dilimi Hastalıklar

HEMATOLOJİ NEFROLOJİ GASTROENTEROLOJİ ENFEKSİYON HASTALIKLARI
Anemi: Kansızlık Hiperürisemi: Kandaki ürik asit seviyesinin fazla olması HBs antijeni pozitif olan kişiler ya da HBV DNA’sı pozitif olanlar polis olamaz. HIV pozitif olan kişiler
Lökopeni: Kandaki beyaz kan hücrelerinin normalin altına düşmesi Proteinüri: İdrarda çok fazla protein bulunması HCV RNA pozitif olan kişiler
Polistemi: Kırmızı kan hücrelerinin anormal derecede çok olması Böbreklerde şekil ve yerleşim bozukluklarının olması Aktif ve bulaşıcı enfeksiyon hastalığı olan kişiler
Lokositoz: Bağışıklık sisteminden sorumlu elemanların normalden çok olması Polikistik böbrek hastalığı olanlar polis olamaz. Kronik ya da ilerleyici enfeksiyon hastalığı olan kişiler polis olamaz.
Trombositoz: Kandaki trombosit miktarının fazla olması
Trombositopeni: Kandaki trombosit miktarının azalması
  • Yönetmelikte ileri düzeyde iletim ve ritim bozukluğu olan adayların polis olamayacağı belirtilmektedir. Ancak otonom sinir sistemi bozuklukları ve ritim bozuklukları adayın fiziksel aktivitesini kısıtlamıyorsa doktorun olumlu rapor vermesi sonucu polis olunabilmektedir.
  • Yönetmeliğin 7. Bölümüne göre göz hastalıklarından şaşlık, göz kapağı düşüklüğü, göz kaslarında ve sinirlerindeki fonksiyon kayıpları polis olmaya engeldir.

Polis Olabilmek için Gerekli Şartlar

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
  • Polis Meslek Yüksek Okulu’na (PMYO) girebilmek için adayların 26 yaşından gün almamış olmaları ve 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekir.
  • Lise diploması alan ve diploma alacak lise öğrencilerinin ÖSYM’nin yaptığı üniversiteye geçiş puanlarına bakılır. Adaylardan KPSS puanı istenmez.
  • Asayiş görevlisi olabilmek için TYT sınavına girmek gereklidir. TYT sınavında en az 260 puan alınmalıdır. Bu ham puana okul puanı da dahil edildikten sonra adayların tam puanları hesaplanır.
  • Sınavda yeterli puan alan adaylar 60 saniye süren sözlü mülakattan ve fiziki yeterlilik testinden başarıyla geçmelidirler. Gerekli sağlık şartlarını sağlayamayanlar başarısız kabul edilirler.
  • Kadınlar için boy şartı 1,62 cm, erkekler için boy şartı 1,67 cm’dir. Ağırlık şartı ise boya göre değişmektedir. Buna göre kadınlarda ve erkeklerde vücut kitle indeksi 18.00 – 27.00 arasında olmalıdır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin