Polis Eğitim Okullarında Ne Kadar Maaş Alınır? Şartları!

0
955
29. Dönem POMEM mülakat sınav
29. Dönem POMEM mülakat sınav

Polis Adayları, bu yazımızda sizlere Polis Eğitim Okullarında Ne Kadar Maaş Alınır? Şartları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Polis Eğitim Okullarında Ne Kadar Maaş Alınır? Şartları Nelerdir?

Polis Akademisine bağlı Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO), Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) ve Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) olmak üzere üç polis eğitim okulu vardır. Polis Akademisine bağlı bu polis eğitim okullarında eğitim boyunca adaylara belirli miktarlarda burs verilir. Ancak bilinmesi gereken bir şey var ki polis okullarında askeri kursiyer yetiştirme aşaması sırasında verilen maaş gibi bir maaş verilmemektedir. Polis okullarında eğitim gören adaylar Kredi Yurtlar Kurumundan (KYK) burs veya kredi alabilme imkanına sahiptir.

Polis Meslek Yüksek Okulunda (PMYO) Ne Kadar Alır?

Polis Eğitim okullarından biri olan Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) normal ön lisans eğitimi verdiği için adaylar Kredi Yurtlar Kurumundan (KYK) kredi alabilmektedirler. 2019 yılında ise Kredi Yurtlar Kurumunun ön lisans mezunlarına vermiş olduğu kredi miktarı 450 TL civarındadır. Polis Meslek Yüksek Okulunda eğitim alan adaylar ise Kredi Yurtlar Kurumunun vermiş olduğu bu 450 TL kredi tutarını alabilmektedir.

Polis Okullarında Ne Kadar Maaş Alınır? Şartları Nelerdir?

Polis Meslek Eğitim Merkezinde (POMEM) Ne Kadar Alır?

Polis eğitim okullarından biri olan Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) dört yıllık eğitim veren bir lisans bölümüdür. Polis Meslek Eğitim Merkezinde (POMEM) eğitim gören adaylara 2019 yılında 450 TL civarında bir burs verilmektedir. Ancak bu ücret her yıl düzenli olarak artış göstermektedir.

Polis Amirleri Eğitim Merkezinde (PAEM) Ne Kadar Alır?

Polis eğitim okullarından biri olan Polis Amirleri Eğitim Merkezinde (PAEM) eğitim gören adaylara Polis Meslek Eğitim Merkezinde verilen ücretle aynı ücret verilmektedir. Polis adaylarının maaş alma süreçleri ise eğitim dönemleri bittikten sonra her ayın 15’inde gerçekleştirilmektedir.

Polis Okullarında Genel Şartlar

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  2. Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak,
  3. Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
  4. Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,
  5. Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,
  6. Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
  7. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
  8. Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
  9. Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin