PA’den Bekçi ve PMYO Adayları için Yeni Duyurular Geldi!

0
411
Polis Akademisinden Bekçi ve PMYO Adayları için Yeni Duyurular Geldi

Kolluk Personeli Adayları, bu yazımızda sizlere Polis Akademisinden Bekçi ve PMYO Adayları için Yeni Duyurular Geldi hakkında bilgiler vereceğiz.

Polis Akademisinden Bekçi ve PMYO Adayları için Yeni Duyurular Geldi

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Temel Eğitimini almamış olan Adayların Dikkatine;

2020/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavı sonrası atamaları yapılan bekçi adaylarından Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Temel Eğitimi almamış olan adayların planlaması yapılmış olup, konuya ilişkin açıklama e-devlet şifresi ile öğrenilebilecektir.

PMYO ve POMEM Eğitim Sonu Sınavı

Polis Meslek Yüksekokullarından ve Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden mezun olup, değişik sebeplerle işlemleri tamamlanan (disiplin, sağlık, ders ve sınav işlemleri, mahkeme kararıyla dönen vb.) adayların sınavları; 03 Haziran 2015 tarihli ve 29375 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Emniyet Genel Müdürlüğü Kadrolarına Polis Memuru ve Komiser Yardımcısı Rütbelerine Aday Memur Olarak Atanacaklara Uygulanacak Sınav Yönetmeliği” hükümleri gereği Polis Akademisi Başkanlığı Gölbaşı Yerleşkesinde 30.11.2021 Salı günü PMYO mezunları için saat: 09.30’da, POMEM mezunları için saat: 10.00’da yapılacaktır. 

Askerden Muaf Olan Biri Bekçi Olabilir mi?

1111 Askerlik Kanununda Askerden Muafiyetle İlgili Madde:

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre bedeni kabiliyeti askerliğe elverişli olmayanlar askerlik hizmetinden muaf tutulurlar.

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giriş Yönetmeliğinde İse: 

Askerlik ödevini bitirmiş olmak,

Askerden Muaf Olan Bekçi Olabilir Mi?

Bekçi ön başvuru için şartlarda Askerlik ödevini bitirmiş olmak şartı aranıyor. Ancak direk eleniyor anlamına gelmiyor öyle bir şey olsa direk askerden muaf olan Bekçi olamaz maddesi eklenirdi. Bekçi alımlarında geçerli olan sağlık şartı Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğidir ancak askerlik için geçerli olan Türk Silahlı Kuvvetler Sağlık Yönetmeliğidir. Polis Akademisi alımlarında Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre işlem yaptığından askerden muaf olma sebebiniz Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde sorun oluşturmuyorsa başvurabiliyorsunuz. Bize ulaşan bilgilere göre muaf olan birçok aday başvurmuş daha önceden kilodan muaf belgesi alan zayıflamış olanlardan Bekçi olanlar olmuş.

Ancak istenilen evraklar kısmında Muaf olanlar için:

Sağlık Bilgilendirme Formu istenecektir. (Adaylar, Sağlık Bilgilendirme Formu ile birlikte varsa ilaç raporu, durum bildirir sağlık kurulu raporu, engelli sağlık kurulu raporu, askerlikten muafiyet raporu, herhangi bir öğrenci adaylığından veya personel alımı adaylığından sağlık nedeniyle elenmesine neden olan raporları ile sağlık özgeçmişini tanımlayan bütün bilgi, belge ve raporları Ön Sağlık Kontrolü Komisyonuna sunmak zorundadır.)

Bekçi Adaylarının En Çok Elendiği Hastalıklar ve Ameliyatlar

Bekçilik sınavına giren adayların şahsen başvuru için çağrıldığı sınav merkezine giderken, sağlık bilgilendirme formunu da doldurarak yanlarında götürmeleri gerekmektedir. Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde yer alan bu sağlık bilgilendirme formunda ise adayların elenmesine en çok neden olan sağlık sorunları sırasıyla listelenmiştir.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği – Sağlık Bilgilendirme Formunda Yer Alan,  Bekçi Adaylarının Elenmesine Neden Olan Rahatsızlıklar:

 1. Düzenli olarak tedavi gerektiren bir hastalık, sürekli kullanılan ilaç.
 2. Ameliyat öyküsü (Laporaskopik veya açık ameliyat), organ kaybı, organ eksikliği.
 3. Anemi (kansızlık), sık enfeksiyon geçirme, kanamanın durmaması.
 4. Varis, varis ameliyatı ve diğer damar patolojileri.
 5. Göbek fıtığı, kasık fıtığı, karın fıtığı, diafragma fıtığı.
 6. Karaciğer yağlanması, sarılık, karaciğer enfeksiyonu, hepatit B-C enfeksiyonu, karaciğerde veya diğer organlarda kisthidatik veya ameliyatı, karaciğerde kitle veya ameliyatı, safrakesesi taşı.
 7. Kalp hastalığı, kalp kapak ve damar hastalıkları, ritim bozuklukları, kalp delikleri, kalp ameliyatı, hipertansiyon.
 8. Romatolojik hastalıklar (ankilozan spondilit, romatoid artrit, behçet, FMF v.b.).
 9. Tiroid hastalıkları, diabet ve diğer endokrin hastalıklar, sürekli diyet veya gıda takviyesi, ilaç tedavisi.
 10. Bağırsak hastalıkları, iltihabi bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, chron), uzun süreli ishal-kabızlık, çölyak hastalığı, gıda alerjileri.
 11. Astım, kronik bronşit, amfizem gibi tıkayıcı solunum sistemi hastalıkları, tüberküloz (verem) gibi bulaşıcı enfeksiyon hastalıkları, kist hidatik gibi akciğerde kitle, tümör mevcudiyeti veya ameliyatları.
 12. Spontan pnömotoraks (akciğerde hava kaçağı) veya ameliyatı, göğüs kafesi ameliyatı.

 13. İşitme kaybı, kulak zarı delikleri, kronik otit, tıkanıklığa neden olan burun eğrilikleri, ön grup diş eksikliği.
 14. Görme bozukluğu, göz tembelliği, gece körlüğü, renk körlüğü, şaşılık, göz tansiyonu, göz kapağı düşüklüğü, katarakt veya katarakt ameliyatı, keratokonus, göz ve göz ekleri ile ilgili diğer hastalıklar veya ameliyatları.
 15. Böbrek ve boşaltım sistemindeki kum, taş, kist, tümör ve benzeri mevcudiyeti veya ameliyatları, böbrekte şekil bozukluğu veya yerleşim bozukluğu, tek böbrek.
 16. Kırık, çıkık öyküsü veya ameliyatları, eklemle ilgili girişimler (atroskopik veya açık cerrahi), kırık-çıkık tedavisi için kullanılan tespit malzemelerinin mevcudiyeti.
 17. Hareket kısıtlılığı, kas güçsüzlüğü, kas-eklem-tendon hastalıkları veya romatizmal hastalıklar, skolyoz, kifoz ve diğer omurga eğrilikleri.
 18. Bel fıtığı, boyun fıtığı öyküsü veya ameliyatları, kafatası ameliyatları, omurga ameliyatları.
 19. Ellerde titreme, epilepsi, felç, sinir sisteminin ve örtülerinin diğer hastalıkları.
 20. Psikiyatrik tanı ve tedavi geçmişi, kekemelik, konuşma bozukluğu, self mutilasyon (kendine zarar verme), intihar girişimi, madde kullanımı ve diğer psikiyatrik hastalıklar.
 21. Yüzde ve eşgal bölgesinde dövme ve kalıcı uygulamalar, eşgal belirleyici lezyonlar.
 22. Vitiligo (açık renkli deri bölgeleri), psöriazis (sedef), bölgesel saç veya sakal dökülmesi.
 23. Herhangi bir organ eksikliği, organ kaybı veya doğuştan yokluğu.

Adaylar bu formda belirtilen sağlık sorunları kendilerinde mevcutsa var seçeneğini işaretlemekte, mevcut değilse yok seçeneğini işaretlemekte ve imzalayarak ön sağlık komisyonuna teslim etmektedir.

Sağlık bilgilendirme formunu dolduran polis veya bekçi adayı, daha sonradan okullara girişte aranan sağlık şartlarına aykırı bir sağlık sorununun tespit edilmesi halinde, öğrenciliğe engel sağlık sorunlarını gizlediğini, öğrencilikten veya devlet memurluğundan ilişiğinin kesileceğini kabul etmiş sayılmaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin