Polis Adaylarının En Çok Elendiği Hastalıklar ve Ameliyatlar

2
1670
29. POMEM giriş sınav
29. POMEM giriş sınav

Polis Adayları, bu yazımızda sizlere Polis Adaylarının En Çok Elendiği Hastalıklar ve Ameliyatlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Polis Adaylarının En Çok Elendiği Hastalıklar ve Ameliyatlar

Polislik sınavına giren adayların şahsen başvuru için çağrıldığı sınav merkezine giderken, sağlık bilgilendirme formunu da doldurarak yanlarında götürmeleri gerekmektedir. Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde yer alan bu sağlık bilgilendirme formunda ise adayların elenmesine en çok neden olan sağlık sorunları sırasıyla listelenmiştir.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği – Sağlık Bilgilendirme Formunda Yer Alan,  Polis Adaylarının Elenmesine Neden Olan Rahatsızlıklar:

 1. Düzenli olarak tedavi gerektiren bir hastalık, sürekli kullanılan ilaç.
 2. Ameliyat öyküsü (Laporaskopik veya açık ameliyat), organ kaybı, organ eksikliği.
 3. Anemi (kansızlık), sık enfeksiyon geçirme, kanamanın durmaması.
 4. Varis, varis ameliyatı ve diğer damar patolojileri.
 5. Göbek fıtığı, kasık fıtığı, karın fıtığı, diafragma fıtığı.
 6. Karaciğer yağlanması, sarılık, karaciğer enfeksiyonu, hepatit B-C enfeksiyonu, karaciğerde veya diğer organlarda kisthidatik veya ameliyatı, karaciğerde kitle veya ameliyatı, safrakesesi taşı.
 7. Kalp hastalığı, kalp kapak ve damar hastalıkları, ritim bozuklukları, kalp delikleri, kalp ameliyatı, hipertansiyon.
 8. Romatolojik hastalıklar (ankilozan spondilit, romatoid artrit, behçet, FMF v.b.).
 9. Tiroid hastalıkları, diabet ve diğer endokrin hastalıklar, sürekli diyet veya gıda takviyesi, ilaç tedavisi.
 10. Bağırsak hastalıkları, iltihabi bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, chron), uzun süreli ishal-kabızlık, çölyak hastalığı, gıda alerjileri.
 11. Astım, kronik bronşit, amfizem gibi tıkayıcı solunum sistemi hastalıkları, tüberküloz (verem) gibi bulaşıcı enfeksiyon hastalıkları, kist hidatik gibi akciğerde kitle, tümör mevcudiyeti veya ameliyatları.
 12. Spontan pnömotoraks (akciğerde hava kaçağı) veya ameliyatı, göğüs kafesi ameliyatı.

 13. İşitme kaybı, kulak zarı delikleri, kronik otit, tıkanıklığa neden olan burun eğrilikleri, ön grup diş eksikliği.
 14. Görme bozukluğu, göz tembelliği, gece körlüğü, renk körlüğü, şaşılık, göz tansiyonu, göz kapağı düşüklüğü, katarakt veya katarakt ameliyatı, keratokonus, göz ve göz ekleri ile ilgili diğer hastalıklar veya ameliyatları.
 15. Böbrek ve boşaltım sistemindeki kum, taş, kist, tümör ve benzeri mevcudiyeti veya ameliyatları, böbrekte şekil bozukluğu veya yerleşim bozukluğu, tek böbrek.
 16. Kırık, çıkık öyküsü veya ameliyatları, eklemle ilgili girişimler (atroskopik veya açık cerrahi), kırık-çıkık tedavisi için kullanılan tespit malzemelerinin mevcudiyeti.
 17. Hareket kısıtlılığı, kas güçsüzlüğü, kas-eklem-tendon hastalıkları veya romatizmal hastalıklar, skolyoz, kifoz ve diğer omurga eğrilikleri.
 18. Bel fıtığı, boyun fıtığı öyküsü veya ameliyatları, kafatası ameliyatları, omurga ameliyatları.
 19. Ellerde titreme, epilepsi, felç, sinir sisteminin ve örtülerinin diğer hastalıkları.
 20. Psikiyatrik tanı ve tedavi geçmişi, kekemelik, konuşma bozukluğu, self mutilasyon (kendine zarar verme), intihar girişimi, madde kullanımı ve diğer psikiyatrik hastalıklar.
 21. Yüzde ve eşgal bölgesinde dövme ve kalıcı uygulamalar, eşgal belirleyici lezyonlar.
 22. Vitiligo (açık renkli deri bölgeleri), psöriazis (sedef), bölgesel saç veya sakal dökülmesi.
 23. Herhangi bir organ eksikliği, organ kaybı veya doğuştan yokluğu.

Adaylar bu formda belirtilen sağlık sorunları kendilerinde mevcutsa var seçeneğini işaretlemekte, mevcut değilse yok seçeneğini işaretlemekte ve imzalayarak ön sağlık komisyonuna teslim etmektedir.

Sağlık bilgilendirme formunu dolduran polis veya bekçi adayı, daha sonradan okullara girişte aranan sağlık şartlarına aykırı bir sağlık sorununun tespit edilmesi halinde, öğrenciliğe engel sağlık sorunlarını gizlediğini, öğrencilikten veya devlet memurluğundan ilişiğinin kesileceğini kabul etmiş sayılmaktadır.

2 YORUMLAR

 1. Akut romatizmal ateş engel mi? Çoğu doktora sordum kimse kesin bir cevap vermiyor.Birisi geçer diyor, diğeri geçemezsin diyor,kesin bir cevap yok.Bazıları da derecesi var diyor ve benim derecem Triküspit kapakta “minimal” yetmezlik.Sizinde bir görüşünüzü almak isterim.Şimdiden teşekkür ederim,esen kalın.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin