Polikistik Over Sendromu Nedir? Sendromu Belirtileri!

0
153

Sağlık kategorisinde, bu yazımızda sizlere Polikistik Over Sendromu Nedir? Polikistik Over Sendromu Belirtileri  hakkında bilgiler vereceğiz.

Polikistik Over Sendromu Nedir? 

Polikistik over sendromu, yumurtalıklarda küçük ve iyi huylu çok sayıda kistin oluşumu şeklinde meydana gelen hormanal bir kadın hastalığıdır. Polikistik over adet görememe veya uzun aralıklarla adet görme gibi düzensizliklerle kendini belli eder. Yumurtalıklarda oluşan kistler nedeniyle yumurtlama düzeni bozulur bu yüzden de bu hastalığa sahip kadınlarda çocuk sahibi olamama sorunu sıklıkla görülür. Ciddi bir hastalık olan polikistik over sendromu tedavi edilmezse karaciğer yağlanması, diyabet, hipertansiyon, kısırlık, depresyon, anksiyete bozukluğu, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca yumurtalıklardaki çok sayıda kist hormonal yapıyı bozarak tüylenme ve sivilce oluşumuna neden olur. Dış görünüşü bozarak kişiyi olumsuz yönde etkileyen bu hastalık bunun yanında psikolojik birtakım sorunlara da neden olur. Polikistik over sendromu genellikle 30 yaş altı kadınlarda görülmektedir. Ayrıca üreme çağındaki kadınların yaklaşık %3 ile %5’ini etkileyen bir hastalıktır.

Polikistik over sendromu aslında anne karnında başlayan bir hastalıktır. Bu kişilerde anne karnında iken gelişim geriliği görülür. Anne karnındayken besin ve enerjiden yoksun kalan bebek, doğduktan sonra bu yoksunluk ortadan kalktığında bunları vücut tutumlu kullanmaya başlar ve biriktirme alışkanlığı ortaya çıkar. Bu sebeple obezite görülür.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Polikistik over sendromu kısırlık, ani kilo artışı, ara kanamalar, aşırı tüylenme, saç dökülmesi, migren, cildin kararması, baş ağrısı, yüz bölgesinde yağlanma, seste kalınlaşma, göğüslerde büyüme, küçülme veya hassasiyet, boyun- kasık-koltuk altı bölgesinde lekelenme, geç yaşlarda başlayan akne, öğün arası açlık hissi, depresyon veya anksiyete, bir yıl içinde 8 veya daha az sayıda adet görme ve düzensiz 10 günden fazla adet görme gibi belirtileri vardır. Eğer bu belirtilerden en az 5 tanesi mevcutsa mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Polikistik over sendromunda görülen kistler zararlı değildir. Bu kistler cerrahi müdahale gerektirmez ve kistler yumurtalık kanserine sebep olmaz.  Fakat polikistik over sendromu sonucun oluşan hormonal değişiklikler sebebiyle ileri dönemler de kalp hastalıkları, diyabet ve rahim kanseri riskini arttırmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nasıl Oluyor?

Polikistik over sendromu için kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavi kişiye veya hastalığın boyutuna göre değişmektedir. Polikistik over sendromunun tedavisinde ilk basamak ise sağlıklı beslenme ve ideal kiloda kalmaktır. Beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişiklikler insülin ve hormonal seviyelerin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Günlük yapılacak egzersizler ise polikistik over sendromunda ortaya çıkan birçok şikayetlerin düzeltilmesinde yardımcı olur. Bu tedavinin yanı sıra insülin duyarlılığını artıran ilaçlar ve doğum kontrol hapları da tedavi de en büyük yardımcılardır. Ayrıca kullanılacak olan doğum kontrol hapları da akne ve kıllanma gibi şikayetlerin iyileşmesine olanak sağlamaktadır. En önemlisi ise üremeye yardımcı olmak amacıyla yapılan cerrahi müdahalelerdir. Tüm bu ilaç ve cerrahi müdahaleler sonucu gebelik sağlanamaz ise tüp bebek yöntemine başvurulur.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin