Poğaça Tarifleri: Kolay, Evde Denenmiş Ve Pratik

0
490

Mayasız poğaça tarifi eve misafir gelecek kişiler için oldukça pratik bir tarif olarak bilinmektedir. İçindeki malzemelerin kolay ve erişilebilir olması da bu tarifi ilgi çekici hale getirmektedir. Mayasız poğaça tarifi için gerekli olan malzemeler arasında;

1 adet yumurta

1 su bardağı ılık süt

1,5 tatlı kaşığı toz şeker

1 tatlı kaşığı tuz

4 su bardağı un

1 paket kabartma tozu

1 yumurta sarısı

Susam ya da çörekotu, malzemelerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Ürünlerin tamamı bir kap içerisinde alınarak karıştırılmaktadır. Kolay poğaça tarifi için kişiler tüm bu ürünleri önceden oda sıcaklığında bekletmektedir. Böylelikle daha hızlı ve yumuşak bir hamur kıvamı almaktadır. Dereotlu poğaça tarifi de bu malzemeler üzerinden hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

 Mayasız Poğaça Tarifi Nasıl Yapılır?

Mayasız poğaça tarifi son zamanların en sık yapılan tarifleri arasına girmektedir. Özellikle bu tarifi deneyen kişiler tadı ile kişileri mest etmektedir. Evde bulunan malzemeler ile kolay bir şekilde yapılmaktadır. Fırınlanması ve kısa süre içerisinde pişmesi de bu tarifin ilgi çekici yönünü arttırmaktadır. Mayasız poğaça tarifinde hem sade hem de peynirli tarif verilmektedir.

Belirtilen malzemeler bir saat kadar oda sıcaklığında bekletilmektedir. Ardından bir kap içerisine alınarak kıvam alana kadar yoğurulmaktadır. Mayasız poğaça tariflerinde bekleme süresi bulunmamaktadır. Böylelikle hamur kıvamı çok daha hızlı bir şekilde tutmaktadır.

Aynı zamanda şekil verilmesi de hızlı ilerlemektedir. Hamur eşit parçalara ayrılarak tepsiye yağlı kağıt üzerine yerleştirilmektedir. Ardından üzerine yumurta sarısı sürülerek fırına verilmektedir.

 Hızlı ve Pratik Poğaça Tarifi

Hızlı ve pratik poğaça tarifi acil misafir gelecek olan kişiler için tercih edilmektedir. Özellikle çok fazla kişinin evinde bulunan malzemeler ile yapılması bu poğaçanın yapılmasını kolay hale getirmektedir. Son zamanların en beğenilen poğaça tariflerinden biri olan mayasız poğaça hem kolay hem de kıyır olan besinler arasına girmektedir.

Lezzetli ve küçük boyutları ile kişilerin severek yedikleri poğaça çeşitlerinden biri olarak bilinmektedir. Mayasız olması hızlı yapılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bu poğaça içerisinde dereotu, farklı peynir çeşitleri, patates harcı ve kıyma harcı da eklenmektedir. Böylelikle daha farklı tatlarda küçük poğaçalar hazırlanmaktadır. Özellikle gün menülerinin vazgeçilmez tarifleri arasına girmektedir.

 Mayalı Poğaça Tarifi Nasıl Yapılır?

Mayalı poğaça tarifi biraz daha zahmetli ama tadı enfes olan tarif çeşitlerinden biri olarak tercih edilmektedir. Bu tarifi deneyenler farklı iç harçları ile beraber poğaçayı çeşitlendirmektedir. Mayalı poğaçalarda tüm malzemeler aynı karıştırılmaktadır.

Fakat ek olarak içerisinde toz ya da ıslak maya koyulmaktadır. Böylelikle hamur mayalı hale gelmektedir. Yoğurma işleminin bitmesinin ardından hamur mayalanma adına 1 saat dinlenmeye bırakılmaktadır.

Son olarak eşit parçalara kesilerek şekil verilmektedir. Tepsiye dizilen poğaça hamurları 190 derecelik fırında yaklaşık 25 ila 30 dakika arasında pişmektedir. Bu tarif mayasız poğaça tarifi olarak da yapılmaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin