PMYO İçin TYT Barajı Geçemeyen Adaylar Nasıl Polis Olabilir?

0
522
2023 PMYO başvuruları
2023 PMYO başvuruları

Polis Adayları, bu yazımızda sizlere PMYO İçin TYT Baraj Puanını Geçemeyen Adaylar Nasıl Polis Olabilir? hakkında bilgiler vereceğiz.

PMYO İçin TYT Baraj Puanını Geçemeyen Adaylar Nasıl Polis Olabilir?

Arkadaşlar TYT sonuçlarından sonra birçok aday geçen yıl ve önceki yıllarda PMYO için geçerli olan taban puan 250 ve üstü alamadı. Bundan dolayı birçok aday puanın düşmesi yönünde paylaşımlar yapıyor. Eğer puanınız çok düşük ise yapabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğim.

Burada verilen bilgi kendi görüşümdür:

Eğer puanın oldukça düşükse eğer amacın sadece polis olmak ise yapacağın şey ilk olarak tercihlerle 2 yıllık bir açıköğretim bölümü tercih edip o sırada hem açıköğretimden okulu bitirmeye çalışmak hem de çift yıllarda yapılan Önlisans KPSS hazırlanman gerekecektir. Polis Akademisi iki yıllık mezunları KPSS ile alım yapıyor. Eğer TYT ile başarı olamadıysanız 2 yıl sonra mezun olduktan sonra POMEM başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca üniversiteyi okuduğunuz sürece TYT sınavına girerek PMYO başvurusu da yapabilirsiniz. Yani zamanınız boşa gitmez. Sadece amacım polis olmak diyorsan bu yolu izleyebilirsin.

Ortaokuldan Polis Okuluna Geçiş Nasıl Oluyor?

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı olan PMYO – PAEM – POMEM eğitim kurumlarının hiçbirine yatay geçiş hakkı bulunmamaktadır. Polis Akademisi tarafından bu okullara alımlarda bazı aşamalar bulunmaktadır. Adaylar ön sağlık testinden geçip bir sonraki aşama olan fiziki yeterlilik aşamasına katılıp bu aşamadan başarılı olması halinde sözlü mülakata katılmaktadır. Bu aşamalar sonucunda kazanan adaylar Polis Akademisi bünyesindeki okullarda eğitim görmektedir.

Ortaokuldan Polis Okuluna geçiş yapılmamaktadır. En az lise mezunu olarak PMYO alımı yapılıyor onda da TYT puanı istenilmektedir.

PMYO Genel Başvuru Şartları

  • En az lise mezunu olmanız yeterlidir.
  • Yaşınız tutuyorsa önlisans ve lisans mezunu olanlarda TYT ile belirlenen taban puanı aldıkları takdirde başvuru yapabilirler.
  • Taban puan Polis Akademisi tarafından TYT sınavının açıklanmasından sonra duyuruluyor.
  • Yaş şartı ise sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olma şartı vardır.
  • Başvurular Polis Akademisi sitesi üzerinden alım duyurusu geldikten sonra yapılmaktadır. Duyurular genellikle Temmuz ve Ağustos aylarında geliyor.
  • Okuldaki eğitim süresi 2 yıldır. Önlisans mezunu olarak diploma alınır.
  • TYT taban puan 250 – 260 arasında değişebiliyor sınava katılan adayların başarısına göre taban puan ilan ediliyor.
  • Askerlik yapmış, yapmamış, tecilli olanlar başvurabilir. Muaf olanlar ise sadece Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre engel değilse başvurabilir.
  • Polis Okulundan Polis Memuru olarak mezun olunur.
  • Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cmbayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır. Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin