PMYO’ya Adım Adım Nasıl Hazırlanılır?

0
1278
PMYO'ya Adım Adım
PMYO'ya Adım Adım

Polis Adayları, bu yazımızda sizlere PMYO’ya Adım Adım Nasıl Hazırlanılır? hakkında bilgiler vereceğiz.

PMYO’ya Adım Adım Nasıl Hazırlanılır?

Arkadaşlar PMYO alımlarında artık Evrak Teslim – Ön Sağlık – Parkur Aşaması ile mülakat farklı oluyor. Ben bu yazımda sizlere ilk aşama olan PMYO Evrak Teslim – Ön Sağlık – Parkur Aşaması hakkında bilgiler vereceğim.

İlk olarak Polis Akademisi tarafından sizlere Evrak Teslim – Ön Sağlık – Parkur Aşaması için size Sınav Giriş Belgesi yayınlıyor. Bu belgede evrakları ve diğer aşamaların hangi okula olacağı yazıyor.

Evrak Teslim: Bu aşamada Polis Akademisinin Sınav Giriş Belgesinde ve Başvuru Kılavuzunda belirtilen evrakları yanınızda bulunduracaksınız. Belirtilen tarihte ve evraklarla okulda olacaksınız ilk olarak evraklar kontrol edilip dosyalanacaktır. Dosyalama işleminden sonra adaylar sıra ile bir sonraki aşama olan Ön Sağlık aşamasına alınacaktır.

Ön Sağlık: Bu aşamada adayların dış taraftan görünüşlerine ve adayın kendi tarafından ibraz edilen Sağlık Bilgi Formundan yola çıkarak adayın Ön Sağlık işlemi yapılır. Renk Körlüğü, Dövme İzleri, Kol Yapısı ve adayın verdiği bilgiler doğrultusunda inceleme yapılıyor. Kan tahlili gibi işlemler yapılmıyor. Adayın detaylı sağlık incelemesi Okulu Kazandıktan sonra Genel Sağlık Raporu okulda alınmaktadır. Bu aşamayı geçen adaylar bir sonraki aşama olan Parkur aşamasına geçmektedir.

Fiziki Yeterlilik Parkur: Aday bu aşamada Polis Akademisi tarafından açıklanan  PMYO Parkur Fiziki Yeterlilik Sınav Talimatına göre parkura katılmaktadır. Aday belirtilen süre zarfında parkuru tamamlaması gerekmektedir. Aday bu aşamayı başarı ile tamamladıktan sonra mülakata katılma hakkı elde ediliyor.

Mülakat Aşaması: Burada tüm aşamalardan başarılı olan adaylar sözlü mülakata alınır. Aday içeride bulunan kapalı kağıtlardan birini çekip üzerinde yazan soruyu okuyarak cevaplar. Bu cevaplama sırasında karşısında kurul üyeleri adaylara başka sorularda sorabiliyor. Sabit bir fikir yoktur soruyu bilen kazanıyor ya da soruyu bilmeyen kazanamaz diye bir şey yoktur. Bu aşamanın sonuçları söylenmiyor. Polis Akademisi tarafından kazanan adayların duyurusu yapılacaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin