Pasaport Başvurusu: Gerekli Evraklar ve Ücretler Güncel

0
900

Aşağıda size pasaport alma sürecinizi çok kolaylaştıracak bir rehber hazırladık. Pasaport çıkartmak için bilmeniz gereken her şeyi adım adım anlattık.

ÖNEMLİ DUYURU

PASAPORT İŞLEMLERİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ALINIP, NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ’NE VERİLDİ
2018 Nisan ayı itibariyle, resmi, hizmet ve hususi pasaportlar sadece il nüfus müdürlüklerinden, diğer umumi pasaportlar ise ilçe müdürlüklerinden temin edilebilecek.

ADIM ADIM BORDO PASAPORT ÇIKARMA İŞLEMLERİ

1. Pasaport İçin Gerekli Evrakları Toplayın

Pasaport başvurunuzun kabul edilmesi için tüm evraklarınızı eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekiyor. Hazırlamanız gereken evrakları aşağıda anlattık. Dosyanızın eksik olmadığından emin olun.

2. Pasaportunuzun Geçerlilik Süresine Karar Verin

Bordo pasaportların minimum 6 ay, maksimum 10 yıl olan bir geçerlilik süresi vardır. Geçerlilik süresi uzadıkça devlete yapılması gereken ödemenin miktarı artar. Örneğin 2023 ücretlerine bakacak olursak:
1 yıllık pasaport için 1.008,30 TL Pasaport Harcı + 501 TL Değerli Kağıt Bedeli (Defter Bedeli) = 1.509,30 TL ödemeniz gerekir.
10 yıllık pasaport için 3.295,50 TL Pasaport Harcı + 501 TL Değerli Kağıt Bedeli (Defter Bedeli) = 3.796,50 TL ödemeniz gerekir.

TAVSİYEMİZ: 10 yıllık pasaport alın. Hem vize işlemleri için daha elverişli, hem de bütçenizi için karlıdır. İleride konuyu daha detaylı anlattık.

3. Pasaport Harç ve Defter Bedelini Ödeyin

Bordo pasaport alacakların pasaport defter bedeli ve pasaport harcı olarak devlete iki ödeme yapması gerekiyor.
Pasaport Defter Bedeli – Cüzdan bedeli olarak bilinir. Hangi pasaporta başvurursanız başvurun defter bedeli sabit 501 TL. Pasaport harçları internet bankacılığından da ödenebiliyor.
Pasaport Harcı – Bunu da pasaportun geçerlilik süresi için ödediğiniz bedel gibi düşünebilirsiniz. Pasaportun geçerlilik süresi artınca harç bedeli de artar.

Yazının devamındaki Harç ve Defter Bedeli bölümünde hangi süre için ne kadar ödeme yapılası gerektiğini ve bu ödemelerin nerelere yapılması gerektiğini anlattık.

4. Pasaport Başvurusu İçin Randevu Alın

Önemli: Pandemi döneminde pasaport randevusu da HES Kodu ile alınıyor.

Bordo Pasaport çıkartmak için, tüm belgeleriniz hazır olduğunda epasaport.gov.tr adresinden, size uygun konumdaki il nüfus ve ilçe emniyet müdürlüklerinin birinden, sistemdeki boş gün ve saatlerden birini seçerek online randevu almanız gerekiyor. İlla ikamet ettiğiniz bölgeden almanız gerekmiyor. Pasaport başvurusunda bulunan herkesin yaş sınırı olmaksızın başvuruya gelmesi gerekiyor.

5. Pasaport Teslimatı

Pasaportunuz başvuru esnasında belirttiğiniz adrese kurye veya kargo ile gönderiliyor. Devlet randevu gününden sonra 5-7 iş günü içinde elinizde olacağını taahhüt ediyor. Eğer zamanınız darsa nasıl daha hızlı pasaportunuza kavuşabileceğinizi Pasaport Teslimatı bölümünde anlattık.

PASAPORT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Her şeyden önce, TC kimlik numaranız nüfus kağıdınızda yazıyor mu? Eğer yazmıyorsa pasaporta başvuramazsınız. Önce Nüfus Müdürlükleri’de nüfus cüzdanınızı yenilemeniz gerekiyor. (Yurt dışındaysanız bağlı bulunduğunuz Dış Temsilcilik’te yapabilirsiniz) Nüfus cüzdanınızın ön yüzündeki bilgilerde herhangi bir eksiklik varsa kimliğinizi değiştirmeniz gerekiyor. Fakat bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğü’nden alabileceğiniz Geçici Kimlik Belgesi ile başvuru yapabilirsiniz. Eğer arka yüzündeki medeni hal, aile sıra no, cilt no, nüfusa kayıtlı mahalle ve köy hanesinin değişikliği söz konusuysa bu gibi durumlar başvuru yapmanıza engel değil.

Bordo pasaport (umumi pasaport) çıkarmak için gereken belgeler aşağıdaki gibi;

  1. T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi. (Fotokopisini de bulundurmakta yarar var)
  2. Son 6 ay içinde çekilmiş 1 Adet Biyometrik Fotoğraf: Vesikalık fotoğraf olmaz, biometrik fotoğraf olması şart. Sizin bir şey yapmanız gerekmiyor, fotoğrafçıya gittiğinizde “pasaport için biometrik fotograf istiyorum” demeniz kafi. Onlar zaten biliyor ve sizi yönlendireceklerdir. Baş öne eğik veya herhangi bir tarafa dönük olmayacak, nötr bir yüz ifadesiyle ağzı kapalı olarak çekilecek, beyaz ve desensiz fon kullanılacak ve 50×50 veya 50×60 mm ebatlarında olacak.
  3. Eski Pasaportlar: Varsa daha önceden alınmış veya hala geçerli olan süresi dolmamış pasaportların aslı.
  4. Pasaport Harcı ve Defter Bedeli’nin ödenmiş olması. Artık ödemeler sistemden kontrol edildiği için ekstra bir dekont getirmenize gerek yok. Ama garanti olsun diye siz yine de yanınızda bulundurabilirsiniz.
  5. Eğer pasaport başvurusu reşit olmayan yada engelli bir birey için yapılıyorsa muvafakatname gerekir.

Muvaffakatname çocuğun pasaport işlemlerinden haberiniz olduğunu ve izin verdiğinizi ifade eden bir belgedir. Reşit olmayanın ebeveynleri evliyse her ikisinin de muvaffakatname vermesi gerekir. Eğer boşanmışlarsa, sadece çocuğun velayetinin verildiği bireyin muvaffakatname vermesi gerekir. Ayrıca çocuğun velayetinin kendisinde olduğunu kanıtlayan mahkeme kararının aslını da getirmesi gerekiyor. Pasaport engelli bir birey için çıkartılıyorsa kanuni temsilcileri kimse, onların muvaffakatname vermesi gerekir. Eğer, engelli birey 18 yaşından büyükse ve fiziksel engeli varsa kendisi pasaport başvurusunda bulunabilir eğer engeli zihinsel ise mahkeme tarafından vasi kararı istenir. Muvaffakatnameyi, noterlerde ya da İlçe Nüfus Müdrülükleri’ndeki pasaport bürolarında düzenletebilirsiniz.

Not: Ebevynlerden herhangi biri cezaevindeyse o kişinin muvafakatnamesi gerekmiyor. Fakat kişinin cezaevinde olduğuna dair cezaevi yönetiminden belge alınması gerekiyor.

Not: Ebevynlerden herhangi biri vefat etmişse de sağ olanın muvafakatı isteniyor.

İşçi Veya İşçi Ailesi Statüsüyle Pasaport Almak İsteyenler İçin

Yurt dışında işçi olarak çalışan kişiler, Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR), yurtdışında geçimlerini sağladıklarına dair belge alırlarsa ilk iki yılı harçsız olarak işçi statülü pasaport alabiliyorlar. Aynı şekilde başvurulduğunda yurtdışında işçi olarak çalışan kişinin eşi ve 18 yaşını geçmeyen çocukları da bu haktan yararlanabiliyor.

PASAPORT HARCI VE PASAPORT DEFTER BEDELİ – 2023 GÜNCEL PASAPORT ÜCRETLERİ

Bordo Pasaport sahipleri için toplam pasaport ücreti = pasaport harcı + değerli kağıt bedeli (defter ücreti) olarak belirleniyor. Hepsini de aynı anda aynı kuruma ödeyebiliyorsunuz. Ödeme miktarını nasıl belirleyeceğinizi ve nereye yatıracağınızı aşağıda yazdık:

2023 Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 689,70 TL 501 TL 1.190,70 TL
1 YIL 1.008,30 TL 501 TL 1.509,30 TL
2 YIL 1.646,10 TL 501 TL 2.147,10 TL
3 YIL 2.338,50 TL 501 TL 2.839,50 TL
4 – 10 YIL 3.295,50 TL 501 TL 3.796,50 TL

1. Pasaport Defter Bedeli (Değerli Kağıt Bedeli)

501 TL defter (cüzdan) bedeli ödenmesi gerekiyor. İster 1 yıllık ister 10 yıllık pasaport çıkartıyor olun bu fiyat sabit kalıyor.

2. Pasaport Harç Bedeli

Ödenmesi gereken bir diğer miktar da pasaport harç bedeli. Pasaportların geçerlilik süresi en az 1 yıl, en fazla 10 yıl olabiliyor ve pasaportunuzun geçerlilik süresine göre de ödemeniz gereken miktar belirleniyor. Pasaport harçları internet bankacılığından da ödenebiliyor.

Harç Bedeli Ne Kadar?

Yukarıdaki tablodan göreceğiniz üzere 2023’te 6 aylık 689,70 TL, 1 yıllık harç bedeli 1.008,30 TL , 2 yıllık 1.646,10 TL, 3 yıllık harç bedeli 2.338,50 TL olarak belirlenmiş. Fark edeceğiniz üzere 4 yıldan sonra süre uzasa da ödenecek harç artmıyor. İster 4, ister 5, 6, 7, 8, 9 ya da 10 yıl olsun ödemeniz gereken tutar 3.295,50 TL.

Hangi geçerlilik süresini tercih etmeli?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bizim önerimiz 10 yıllık pasaport almanız. Çünkü uzun vadede 10 yıllık pasaport hem daha hesaplı, hem de vize işleri için daha elverişli.

Çünkü Türkiye’nin vize uygulamasına tabi olduğu ülkelere giriş için pasaportunuzun bitim tarihine en az 6 aylık bir süre olması gerekiyor. Türkiye’den vizesiz giriş yapabileceğiniz ülkelere giriş için ise en az 3 aylık pasaport geçerliliğinizin olması bekleniyor. Hatta 6 ve 3 aylık geçerlilik paylarının, ziyaret edilen ülkeden ayrıldıktan sonra bile devam ediyor olması çok önemli. Örnek vermek gerekirse, 1 Ocak 2023’te Schengen ülkelerinden birine giriş yapacak ve 20 Ocak’ta çıkış yapacaksanız, pasaportunuzun süresinin en az 20 Temmuz 2023’e kadar geçerli olması bekleniyor. Bazı devletlerin ülkeye girişte Umuma Mahsus pasaportlarda aradığı minimum geçerlilik sürelerini öğrenemek için tıklayın.

Ayrıca, 10 yılda her bir yılda bir pasaport çıkarmaya kalsanız 10 kez 1.509,30 TL, yani 15.093 TL verirsiniz. Ya da şöyle bakalım: Çok sık yurt dışına gitmiyorsanız her gerektiğinde 1 yıllık almak aklınıza yatsa da aslında yine de 10 yıllık daha mantıklıdır. Çünkü;
10 yıl içinde, her sene 1 kez 1 yıllık pasaport çıkarırsanız 1.509,30 x 10 yıl = 15.093 TL verirsiniz.
10 yıl içinde, her 2 senede bir kez 2 yıllık pasaport çıkarırsanız 2.147,10 x 5 yıl = 10.735,50 TL verirsiniz.

18 yaşından küçüklere ise en fazla 5 yıllık pasaport verilebiliyor.

150 TL olan yurt dışına çıkış harcının (harç pulu) pasaport çıkarma işlemleri ile hiçbir alakası yoktur.

Harç ve Defter Bedeli Ödemeleri Nereye Yapılıyor?

Eskiden parayı sadece anlaşmalı bankalara yatırıyordunuz ve işlem için nüfus kağıdınızın mutlaka yanınızda olması gerekiyordu çünkü dekont TC numaranıza kesiliyordu. Bu dekontu da başvuru dosyanıza eklemeniz gerekiyordu. Şimdi ise defter ve harç parası tek bir yerden online olarak İnteraktif Vergi Dairesi’nden yatırılabiliyor: https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp

⚫ İnteraktif Vergi Dairesi’nin sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan seçim ekranından Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme sekmesini tıklayın.

⚫ Ardından Pasaport ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme’yi seçin.

⚫ Gerekli yerleri doldurarak Defter Harcı’nı yani Değerli Kağıt Bedeli’ni ödeyin.

⚫ Sonra da tekrar ana menüye giderek bu sefer Pasaport Harcı’nı seçip onun ödemesini gerçekleştirin. Unutmayın pasaport süresi arttıkça bedel de artıyor.

İşte bu kadar basit. Ama yine de illa bankaya gidip yatıracağım derseniz vergi tahsil yetkisi bulunan anlaşmalı bankalar ise şöyle. Eğer ücreti buralara gidip yatıracaksanız siz yine de dekont isteyin bulunsun.

AKBANK T.A.Ş.
AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.
ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
ALTERNATİFBANK A.Ş.
DENİZBANK A.Ş.
QNB FİNANSBANK A.Ş.
HSBC BANK A.Ş.
ING BANK A.Ş.
KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
ODEA BANK A.Ş.
ŞEKERBANK T.A.Ş.
T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.
TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.
YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.
ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.
POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI A.Ş.  (PTT)
TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI A.Ş.

Önemli

– Harç bedeli her sene değişiyor. Pasaport ücretinizi (harç, defter bedelleri) ödediniz fakat başvurunuzu daha tamamlamadan pasaport fiyatları yükseldiyse ne yazık ki aradaki farkı yatırmanız gerekiyor. Eğer fiyat artışı siz başvuruyu tamamen tamamladıktan sonra olursa bu sizi etkilemez.

PASAPORT RANDEVUSU

Dosyamız hazırsa artık, il nüfus ve ilçe emniyet müdürlüklerinden pasaport başvurusu için randevu alabiliriz. Randevu Randevu Portalı adresinden alınıyor. Aynı zamanda 09:00- 18:00 saatleri arasında +90 312 462 91 46 ve 47’yi Acil Pasaport hattını arayarak da yapabilirsiniz. Alınan randevuya gidilemeyecek durumlarda, randevu saatinizden en az yarım saat önce iptal etmeniz bekleniyor. Aksi taktirde 24 saat içinde ikinci bir randevu hakkınız olmuyor. Sayfa içinde nasıl ilerleyeceğinizi anlattık: 

⚫ Sayfaya varır varmaz en ortada “Pasaport Randevu Al” butonunu göreceksiniz. Ona tıkladığınızda 5 adımlı bir işlem süreci başlayacak.

⚫ “Randevu Al”a tıkladıktan sonra açılan pencereden kimlik doğrulaması yapacaksınız.

⚫ Şimdi de pasaport randevusu için il ve ilçe seçimi aşamasındasınız. Pasaport çıkartmak istediğiniz ili ve şubeyi seçiyorsunuz. İlla ki ikamet ettiğiniz ilçedeki şubeyi seçmeniz gerekmiyor. Sistem en erken randevu tarihini otomatik olarak çıkarıyor.

⚫ İl ve ilçeyi belirlediyseniz, şimdi de kişi seçimi aşamasındasınız. Bu platform üzerinden yalnızca anne, baba, eş ve çocuklarınıza randevu alabiliyorsunuz.

⚫ Şimdi de saat ve tarih seçimi aşamasındasınız.

⚫ Saat ve tarihi de seçtikten sonra telefonunuza bir onay mesajı geliyor. Mesajdaki sayıyı size ayrılan süre içinde ilgili yere girmeniz gerekiyor.

⚫ Nihayet son aşamaya geldiniz. Şimdi randevunuzun oluşturulma onay sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada randevunuz öncesi hazırlamanız gereken evrakları ve randevu bilgilerinizi bulabilirsiniz.

Pasaporta Acil İhtiyacınız varsa…

Mesela bugün 7 Ağustos ve ben İstanbul’da pasaport başvurusunda bulunmak istiyorum. Bakırköy 22 Ağustos’a kadar randevu veremiyor ama Sarıyer Nüfus Müdürlüğü 15 Ağustos’ta boş. İşim eğer acilse randevumu Sarıyer’den almam mantıklı olur. Türkiye içindeki herhangibi bir Nüfus Müdürlüğü’nden alabilirsiniz. Ayrıca, illa ekranda belirtilen gün için randevu almak zorunda değilsiniz. İleri ki bir tarih için de randevu alabilirsiniz.

Eğer pasaport işlemlerinizin, randevu tarihinizden önce tamamlanması gerekiyorsa randevu tarihinizden önce gidip şansınızı deneyebilirsiniz. Müsait olurlarsa işlemlerinizi yapma şansları var. Ama unutmayın bu tamamen pasaport memurunun insiyatifine kalmış.

Randevu günü

Pasaport türünüze göre sizden istenilen belgelerle beraber randevu yeri ve saatini seçmiş olduğunuz il nüfus müdürlüğüne randevu saatinden en az yarım saat öncesinden gidip belgelerinizi bizzat teslim edin. Aynı gün, eğer daha önce parmak izi vermemişseniz, bir kereye mahsus olarak elektronik parmak iziniz de kayda alınıyor. 7 yaşını tamamlamış olanların parmak izleri 12 yaşını tamamlamış olanların ise imzaları alınıyor. Başvuru işlemi normal şartlarda ortalama olarak 5-10 dakika içinde tamamlanıyor.

Önemli:

Bu işlemi sizin yerinize vekaleten ya da değil, başka kimse yapamaz. Pasaport başvurunda bulunan kişiler, yaş ayrımı gözetilmeksizin, İl ya da İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde şahsen bulunmak zorunda. Yani çocuklarınız, eşiniz ya da annenizin pasaport başvurusu randevusuna siz gidemezsiniz. Onlara tabi ki eşlik edebilirsiniz ama onların bilfiil orada bulunması gerekmekte. Ancak, randevu sayfası üzerinden eşiniz veya çocuklarınız için de pasaport başvuru randevusu alabiliyorsunuz, o ayrı. Yani onlar için randevu alabilirsiniz ama onların yerine randevuya gidemezsiniz.

Eğer ilk defa pasaport çıkarmaya gidiyorsanız görevlilerden sizi yönlendirmelerini istemekten çekinmeyin.

PASAPORT TESLİMATI

Hadi gözünüz aydın! 😀 Pasaportunuz size kurye veya kargo ile başvururken belirttiğiniz adrese gönderiliyor.

Pasaport kaç günde elinize ulaşır?

Bordo pasaportların evinize ulaşması başvurudan sonra 10 gün kadar alabilir. Şimdiye kadar bize her zaman başvurudan sonraki 3. iş gününde teslimatı gerçekleşti ama devletin taahhüt ettiği süre,  5-7 iş günü basım + 3 gün kargo/ kurye olarak 10 gün. Bu süreler yoğunluğa göre değişebiliyor. Özellikle bayram, resmi tatil, yılbaşı, sömestr gibi dönemler en yoğun dönemler. Bu yoğun dönemlerde süreler uzayabilir.

Pasaportunuz normalde sadece size teslim ediliyor. Fakat randevuya gittiğinizde, pasaportunuzu teslim alacak başka bir kişi belirleyebiliyorsunuz. Yurt içinden başvurularda, pasaportunuz PTT’ye teslim edildiğinde, başvuru sırasında verdiğiniz telefon numarasına postanızın barkot numarası ve teslimat aşamaları ile ilgili bilgilendirme mesajları da geliyor.

Pasaporta Acil İhtiyacınız varsa…

Pasaportlar Ankara’daki Gölbaşı Pasaport Basım Merkezi‘nde basılıyor. Kargonun teslimat süresini beklemek yerine gidip direkt matbaadan teslim alabilirsiniz. Ya da başvuru sırasında ismini belirttiğiniz kişi de sizin için teslim alabilir. Pasaportunuzun hangi gün basılacağını başvuru sırasında polis memurundan öğrenebilirsiniz.

Pasaportunuz geldi ama siz yoktunuz?

1 kere geldiler yoktunuz. 2. kez tekrar geliyorlar. 2 defa da başvuruda belirttiğiniz adreste yoksanız, pasaportunuz 7 gün içinde teslim alınmak üzere size en yakın Ptt şubesine gönderiliyor. 7 gün içinde teslim alınmayan pasaportlar başvuruyu yaptığınız Emniyet Müdürlüğü’ne geri gönderiliyor. Eğer başvuru yurt dışından yapılmışsa, pasaportunuzu sadece o ülkedeki Türk Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu’ndan teslim alabiliyorsunuz.

Pasaportunuzun başvuru takibini, Randevu Portalı internet adresinden online olarak yapabiliyor veya başvurulan pasaport şubesine nüfus kağıdınız ile giderek pasaportunun hangi aşamada olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Kişisel bilgilerin gizliliği prensibi çerçevesinde pasaport takip no gibi kişisel bilgilerin sanal ortamda, elektronik posta yoluyla bildirilmesi mümkün olmadığından başvuru yapılan yere bizzat gitmeniz gerekiyor.

Diğer tüm sorularınız için çalışma saatleri içinde Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Şube 0312 462 91 46 veya Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı’nı 0312 462 91 47 nolu telefondan arayabilirsiniz.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERİN PASAPORT BAŞVURUSU

Eskiden çocuklar anne babanın pasaportuna işlenirdi. Artık başvuru sahiplerinin yaşı gözetilmeksizin, herkese için kişisel pasaport düzenleniyor.

18 yaş altının pasaport çıkarma işlemleriyle ilgili bilgi almak için tıklayın.

PASAPORT YENİLEME

Eskiden süresi dolan pasaportlara yeni bir damga eklenerek süresi uzatılırdı. Artık bu şekilde pasaport yenileme veya pasaport uzatma işlemi yapılamıyor. Pasaportunuzun süresi bittiyse yerine yenisini çıkartmanız gerekiyor. 2015 Kasım ayından itibaren çipli olmayan tüm eski tip pasaportlar geçersiz hale geldiğinden aynı şekilde eğer ki pasaportunuz çipli değilse eski tip pasaportunuzu kesinlikle çipli pasaportla değiştirmeniz gerekiyor. Bu değişim için eski pasaportunuzu başvuru belgeleri arasında götürmeniz gerekiyor ama sonrasında eski pasaportunuz size geri teslim ediliyor. Eğer pasaportunuz yıpranmışsa da yeni pasaport çıkarmanız öneriliyor. Çünkü yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi almış olsanız dahi sınırdan geri çevrilmeniz mümkün.

Ayrıca, pasaportlar aynı zamanda kimlik belgesi olarak da sayıldığından, kişinin pasaportunun güncel nüfus cüzdanı ile aynı bilgileri taşıması gerekiyor. Yani pasaportlarda herhangi bir kimlik bilgisi değişikliğinde (evlenme-boşanma, mahkeme kararı ile isim-soyisim değişikliği vb.) yeni pasaport başvurusunda bulunulması gerekiyor. Tabi yine sadece defter bedeli ödüyorsunuz eski pasaportunuzdaki süre yeni pasaportunuza harçsız olarak aktarılıyor.

KAYIP PASAPORT

Eğer ki pasaportunuzu herhangi bir nedenle kaybederseniz, pasaportun başkaları tarafından kullanılmasının önüne geçmek ve durumun bilgisayar kayıtlarına geçmesi için İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü’ne veya en yakın karakola gidip yazılı olarak bildirmeniz gerekiyor. Böyle bir durumda sadece yeni cüzdan bedelini ödüyorsunuz. Kaybettiğiniz pasaportunuzda kalan süre yeni pasaportunuza otomatik olarak aktarılıyor.

Eğer pasaportunuzu yurt dışında kaybeder veya çaldırısanız, sınır makamlarının bilgilendirilmesi amacıyla durumu mesai saatleri içinde dış temsilciliklere bildirilmelisiniz. Aksi halde sınırda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Türkiye’ye geri dönmek için Türk Konsolosluğu’ndan yeni pasaport ya da seyahat belgesi çıkarttırabilirsiniz.

ÇİFT PASAPORT (YEDEK PASAPORT) UYGULAMASI NEDİR?

Bir kişinin aynı anda geçerli 2 pasaportu olması mümkün.

Bazı ülkeler kendi dış politikaları gereğince, daha önce bazı ülkelere giriş çıkış yapmış olan kişilerin ülkelerine aynı pasaportla giriş yapmasını kabul etmeyebiliyorlar. Örneğin pasaportunuzda İran giriş çıkış damgası varsa ABD’ye vize alamayabilir veya sınırdan içeri alınmayabilirsiniz. Başka bir örnekle eğer kimliğinizle değil de pasaportunuzla KKTC’ye girerseniz aynı pasaportla Yunanistan’a giriş yapamıyorsunuz. Bu gibi sorunların önüne geçmek ve sürekli seyahat etmek zorunda olanların sık sık yeni pasaport alıp mağdur olmamaları için, bu kişilere hangi tip pasaport olursa olsun 2 adet geçerli pasaport kullanımı hakkı veriliyor. Tabi 2 adet pasaport kullanma durumu olan kişiden durumunu mutlaka belgelendirmesi isteniyor. Durumu onaylanan ve uygun bulunan kişilerin aynı anda geçerli 2 pasaportu oluyor.

GEÇİCİ PASAPORT NEDİR?

Geçici pasaportlar, yurt dışına çıkmış veya orada yaşayan kişiler için geçerli bir pasaportun olmadığı, pasaport kaybı, pasaportun geçerlilik süresinin bitmesi, Türkiye’ye sınır dışı edilme gibi durumlarda dış temsilciliklerimiz tarafından veriliyor ve seyahat belgesi yerine geçiyor. Ayrıca sağlık sorunu, bir yakının vefatı gibi acil durumlarda dış temsilciliklerinin onayıyla, kişinin en kısa sürede ülkemize veya vatandaşı olduğu yere dönüşünü sağlamak için tek seferlik, destinasyonun pasaportun 3. sayfasında belirtilmesi kaydıyla en az bir ay, seyahat güzergahında bulunan ülkelerden en az birinin uzun süreli geçerli pasaport taşıma koşulu araması gibi zorunlu ve istisnai durumlarda en fazla 1 yıl süreyle verilebiliyor.

PASAPORTSUZ YURT DIŞINA ÇIKIŞ YAPILABİLEN ÜLKELER

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaportsuz yurt dışına çıkabilecekleri ülkeler: Gürcistani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Moldova, Sırbistan (henüz başlamadı ama yakında başlayacak deniliyor) ve Ukrayna. Sadece bu ülkelere mahsus olmak üzere TC vatandaşları yen tip kimlikleriyle giriş yapabiliyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin