Pandemi Sosyal Destek Yardımından Kimler Faydalanabilir?

0
331

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Pandemi Sosyal Destek Yardımından Kimler Faydalanabilir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Pandemi Sosyal Destek Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 1000 TL pandemi sosyal destek yardımı başlatılmıştır. Bu yardımdaki amaç pandemi sürecinde zor durumda olan vatandaşlara küçükte olsa bir destek sağlayabilmektir. Pandemi sosyal destek yardımından faydalanamayacak kişiler ise;

  • Pandemi sosyal destek yardımının faz 1 ve faz 2 kapsamında verilmiş olan 1000 TL’lik nakdi destekten faydalananlar,
  • 5510 sayılı Kanunu’nun 4/a maddesi kapsamında çalışan kamu işçileri,
  • 5510 sayılı Kanunu’nun 4/c maddesi kapsamında çalışan memurlar,
  • İŞKUR işsizlik ödeneğinden faydalanan vatandaşlar,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gelir veya alan vatandaşlar,
  • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanan kişiler pandemi sosyal destek yardımından faydalanamazlar.

Saymış olduğumuz şartları taşınmayan bütün vatandaşlarımız E-Devlet üzerinden Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusunu gerçekleştirebilirler. Pandemi sosyal destek yardımı için E-Devlet’e giriş yapılamadığı durumlarda PTT şubelerine gidip E-Devlet giriş şifresi alınması gerekmektedir. Pandemi sosyal destek başvuruları T.C kimlik numarasının son hanesine göre alınmaya başlanacaktır. Gerçekleştirilecek olan değerlendirmeler kişi bazı olarak değil hane bazı olarak değerlendirilecektir. Aynı hane içerisinde birden fazla kişinin başvurması halinde yalnızca bir kişinin değerlendirmesi dikkate alınacaktır.

Pandemi Sosyal Destek Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Pandemi Sosyal Destek Yardımı Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Pandemi sosyal destek yardımına E-Devlet üzerinden başvuru yapan vatandaşlar sonuçları yine E-Devlet üzerinden öğrenebileceklerdir. Pandemi sosyal destek yardımı sonucu olumsuz olan vatandaşların ekran sorgulama linkine tıkladıklarında “Sosyal Yardım Bilgisi Bulunamamıştır” yazısı yer alacaktır.

Pandemi sosyal destek yardımı olumlu olan vatandaşlar ise yine E-Devlet üzerinden bu süreci takip edeceklerdir. Desteğe ilişkin ödeme zamanı ve şekli daha sonra açıklanacaktır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ön başvurulara ilişkin incelemeler sonucunda desteğe ihtiyacı olan hanelere yardım yapacaktır.

Pandemi Sosyal Destek Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Pandemi Sosyal Destek Yardımı Kaç Ay Verilecek?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen pandemi sosyal destek yardımı hakkında en çok merak edilen soru ise bu yardımların kaç ay verileceğidir. Başvuru sonrası ihtiyaç sahibi olan kişiler belirlendikten sonra destek parası bir kereye mahsus verilmektedir. Ancak uygun görülen ailelere ödemeler bir süre daha devam edecektir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin