Özel Harekat Polisi (PÖH) Nedir? Nasıl Olunur?

0
1044

Nasıl Olunur? kategorisinde, bu yazımızda sizlere Özel Harekat Polisi (PÖH) Nedir? Nasıl Olunur?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Özel Harekat Polisi (PÖH) Nedir?

Özel Harekat Polisi (PÖH), mahal ve kırsal alanda tüm iklim ve coğrafik şartlar altında günün her saatinde yüksek riskli operasyonları yapma kabiliyetine sahip özel eğitim almış birimdir. En modern silah, teçhizat ve araçlarla donatılmış personelden oluşan; tim, grup ve birlik düzeninde faaliyetlerini icra eden Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı birimdir.

Özel Harekat Polisi (PÖH), devletin hayati çıkarlarına yönelik risk ve tehditler ile müdahale etmek, devlet büyüklerinin güvenliğini sağlamak, rehin alınmış şahısları kurtarma operasyonları yapmak gibi görevleri vardır. Ayrıca terör örgütlerinin gerçekleştirmiş olduğu silahlı eylemler ile eylemleri yapan teröristleri de etkisiz hale getirmek yine görevleri arasındadır. Genel güvenliği tehdit eden silahlı ve tehlikeli şahısları yakalamak, devletin varlığını ve bağımsızlığını kayıtsız, şartsız korumakta PÖH’ün görevleri arasında yer almaktadır.

Özel Harekat Polisi (PÖH) Nedir? Nasıl Olunur?

Özel Harekat Polisi (PÖH) Nasıl Olunur?

Özel Harekat Polisi (PÖH) olabilmek için PMYO’nun 2. Sınıfında Polis Özel Harekat Başkanlığından okullara seçmelere gönderilir. Mevcut okullara adaylar için parkur kurulur. Ayrıca adaylar mülakata alınır. Başvuru yapan adaylar arasında yapılan spor ve mülakatlar sonucunda kazananlar mesleğe başladıktan sonra açıklanır. Atandıktan sonra PÖH kurslarına başlanır. Gerçekleştirilen bu kurslar genellikle 3 ay sürmektedir. Daha sonra Ankara’da kurs alındıktan sonra Polis Özel Harekat olarak (PÖH) göreve devam edilir.

Ayrıca PÖH alımlarında direkt alımlarda yapılmaktadır. Gerçekleştirilen bu alımlarda en az lise mezunu polis olma şartları vardır. Sınav olarak son alımda herhangi bir puan istenilmemiştir. Akademi de henüz bu konuda hakkında resmi duyuru yapılmamıştır. Gönüllülük esasına görev başvurusu yapılmalıdır. Bu alımda herhangi bir kıdeme müessir ceza veya olumsuz sicil almamış olmak, müracaat tarihinde polis memurları için 28, komiser sınıfı için ise 31 yaşından büyük olunmaması gerekmektedir.

Özel Harekat Polisi Eğitimleri Nasıl ve Nerede Veriliyor?

Başvuru sürecini bitiren sağlık şartı, yaş, boy ve kilo gibi şartları sağlayan ve mülakat aşamalarını başarılı bir şekilde bitiren adaylar eğitime alınmaktadır. Yapılan bu eğitim oldukça zorludur. Silah eğitimi, bomba eğitimi, keskin nişancılık, soğuk kanlı olma, rehine kurtarma gibi eğitimleri başarılı şekilde bitiren adaylar PÖH olarak göreve başlarlar.

  1. Balıkesir Polis Eğitim Merkezi
  2. Merzifon Polis Eğitim Merkezi
  3. Karabük Polis Eğitim Merkezi
  4. Kırşehir Polis Eğitim Merkezi
  5. Niğde Polis Eğitim Merkezi
  6. Erzincan Polis Eğitim Merkezi

Özel Harekat Polisi (PÖH) Nedir? Nasıl Olunur?

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin