2023 Özel güvenlik sınavı derslere göre konu ve soru dağılımı

0
1801
Özel güvenlik sınavı derslere
Özel güvenlik sınavı derslere

ÖGG Adayları kategorimizdeki bu yazımızda sizlere 2023 Özel güvenlik sınavı derslere göre konu ve soru dağılımı hakkında bilgiler vereceğiz.

2023 Özel güvenlik sınavı derslere göre konu ve soru dağılımı

SIRA NO  DERS ADI  SORU SAYISI 
1. Özel Güvenlik Hukuku 20
2. Etkili İletişim 13
3. Güvenlik Tedbirleri 12
4. Kişi Koruma 10
5. Temel İlk Yardım 10
6. Yangın Güvenliği ve Tabii Afetlerde Müdahale 10
7. Genel Kollukla İlişkiler 8
8. Kalabalık Yönetimi 8
9. Güvenlik Sistem ve Cihazları 5
10. Olay Yeri Koruma 2
11. Uyuşturucu Madde Bilgisi 2
  Silahsız Özel Güvenlik Sınav Soru Sayısı  100
12. Silah Bilgisi ve Atış 25
  Silahlı Özel Güvenlik Sınav Soru Sayısı  125

Özel Güvenlik Sertifikası Nedir ve Nasıl Alınır?

Özel güvenlik sertifikası nedir sorusunun cevabı herkesin merak ettiği bir sorudur. Özel güvenlik sertifikası kamuya açık yerleri, ticari amaç sebebiyle kullanıma açılan kamu kuruluşlarını, kamuda çalışan kişiler dışında olan işçileri ve kamuya ait olmayan diğer bölgeleri korumak amacıyla verilen resmi bir belgedir. Özel hastaneler, siteler, parklar, alışveriş merkezleri, kampüsler, lojmanlar ve iş yeri gibi birçok mekan özel güvenlik görevlisine ihtiyaç duymaktadır.

Özel Güvenlik Görevlisi ise bulundukları, bağlı oldukları işyerlerinde can ve mal güvenliğini sağlayan güvenlik sertifika bulunarak belirli kanunlar çerçevesinde çalışan ve görev yapan kişilere denilmektedir. Özel Güvenlik Görevlilerinin faaliyet alanları gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Silahlı ve silahsız olarak ikiye ayrılan güvenlik görevlileri neredeyse her birimde bulunmaktadır.

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Özel güvenlik sertifikası silahlı ve silahsız sertifika olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası için Şartlar

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır. Oturma izni almayan ve geçici olarak ülkemizde ikamet eden kişilere özel güvenlik sertifikası verilmemektedir.
  • En az lise ve dengi bir okuldan mezun olunmalıdır.
  • Silahlı özel güvenlik yaş sınırı 21 yaşın doldurulmuş olmasıdır. 22 yaşından gün almamış olanlara silahlı güvenlik sertifikası verilmez.
  • Ağır hapis ya da 6 aydan çok hapis cezası alınmamalıdır.
  • Terör örgütleri ile hiçbir bağlantı içinde olunmamalıdır.
  • Kamusal haklardan faydalanamayanlar sertifika alamazlar.
  • Yürüme bozuklukları ya da akıl hastalıkları gibi özel güvenlik görevlisi olmak için engeli olan kişilere sertifika verilmez.

Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası için Şartlar

  • Silahsız özel güvenlik sertifikası almak isteyen adaylar 18 yaşını doldurmuş olmalı ve en ez ilköğretim ya da ortaokul mezunu olmalıdırlar. Güvenlik sertifikası almak için boy kilo şartı aranmamaktadır.
  • Şartları sağlayan kişiler bulundukları illerde güvenlik sertifikası veren eğitim kurumlarına gitmeli ve başvuruda bulunmalıdırlar. Özel güvenlik sertifikası veren kurslar silahsız sertifika için 100 saatlik, silahlı sertifika için 120 saatlik eğitim verilmektedir.
  • Kurslara kaydolup eğitimlerin tamamlanmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı’nın verdiği tarihlerdeki sınavları başarıyla geçilmesi gerekmektedir. Sınavı kazanan kişiler gerekli belgeleri tamamladıkları takdirde güvenlik sertifikalarını alabilirler.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin