Özel Güvenlik Olmanın Toplam Maliyeti Ne Kadar? GÜNCEL!

0
519
İskenderun teknik üniversitesi 18 güvenlik
İskenderun teknik üniversitesi 18 güvenlik

ÖGG Adayları kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Özel Güvenlik Olmanın Toplam Maliyeti Ne Kadar?(Güvenlik Sertifikası Fiyatları) GÜNCEL! hakkında bilgiler vereceğiz.

Silahlı ya da silahsız özel güvenlik görevlisi olabilmek için kurs ücreti, sınav ücreti, kimlik harcı, sağlık raporu ve belgeler için belli ödemeler yapmalıdır. Silahlı güvenlikler bu saydıklarımıza ek olarak poligon ücreti de ödemelidirler.

İçindekiler

Güvenlik Sertifikası Fiyatları

ÖZEL GÜVENLİK KURSU ÜCRETLERİ 2021

Kurs ücretleri serbest piyasa ekonomisi koşullarına göre belirlenmektedir, bu nedenle her yıl ücretler değişmektedir. Ayrıca bazı illerde çok fazla kurs olduğu için fiyatlar daha ekonomik, kurs sayısı daha az olan illerde ise kurs fiyatları daha pahalı olabilir. Kurs ücretlerinin pahalı ya da ucuz olması kalitelerinin bir göstergesi değildir. Bu durum tamamen rekabet kaynaklıdır.

 • Silahlı özel güvenlik kurs ücreti 2021: Fiyatlar yaklaşık 1000 TL ile 1500 TL arasında değişir. Büyükşehirlerde fiyatlar daha yüksektir.
 • Silahsız özel güvenlik kurs ücreti 2021: Fiyatlar yaklaşık 850 TL ile 1250 TL arasında değişir. Büyükşehirlerde fiyatlar daha yüksektir. Bulunduğunuz bölgedeki kursları arayarak ya da bizzat giderek ücretler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

ÖZEL GÜVENLİK SINAV ÜCRETİ 

Silahlı ve silahsız sınavların ücretleri sınav zamanından en az 40 gün önce ödenmelidir. Ödemeler Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü’nün Halk Bankası Şubesi hesabına yatırılmalıdır. Para bankaya yatırıldıktan sonra dekonttan 2 adet suret istenmeli, bunlardan okunaklı olanı kursa verilmelidir.

 • Silahlı güvenlik sınav ücreti: 100 TL’dir.
 • Silahsız güvenlik sınav ücreti: 70 TL’dir.

UYGULAMALI SİLAH ATIŞ ÜCRETİ

Silahlı Özel Güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin gireceği bu sınav için 70 TL ücret alınmaktadır.

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK HARCI ÜCRETLERİ

Kimlik harçlarının fiyatları Türkiye’nin her yerinde aynıdır. Sınava giren ve başarılı olan adaylar bu harcı ödemekle yükümlüdürler. Kimlik harcı sınava girilmeden ödenmez. Kimlik harç ücretini yatırmak için adayların sağlık raporlarını ve diğer belgelerini alarak bağlı oldukları vergi dairelerine ödemeleri gerekir.

 • Silahlı güvenlik kimlik harç ücreti: 987 TL’dir.
 • Silahsız güvenlik kimlik harç ücreti: 987 TL’dir.

ÖZEL GÜVENLİK SAĞLIK RAPORU ÜCRETİ

Silahlı güvenlikler sağlık raporu alabilmek için tam teşekküllü bir devlet hastanesine gidip heyet raporu çıkarmalıdırlar. Her hastane için heyet raporu fiyatı farklı olabilir. Çok fazla para ödememek için farklı hastanelere giderek ücretler hakkında bilgi almanızı ya da kursunuza danışmanızı öneririz.

Silahsız güvenlikler ise Göz, Kulak – Burun – Boğaz, Nöroloji ve Psikiyatri olmak üzere 4 doktor imzalı sağlık raporu almalıdırlar. Polikliniklerden sağlık raporu çıkarılabilir.

 • Silahlı güvenlik sağlık raporu ücreti: Fiyatlar hastaneden hastaneye değişmekle birlikte 200 TL’den başlamaktadır.
 • Silahsız güvenlik sağlık raporu ücreti: Fiyatlar hastaneden hastaneye değişmekle birlikte 30 TL ile 60 TL arasındadır.

Sağlık raporu en geç kurs başladığı tarihte kurs merkezine teslim edilmelidir. Belgenin geçerlilik süresi silahlı ve silahsız güvenlikler için aynı olup 1 yıldır.

BELGE HAZIRLIĞI

Hem silahlı hem de silahsız özel güvenliklerin dilekçe veya form yazdırma gibi işlemler için bazı masrafları ödemeleri gerekebilir. Her ilde farklı olmakla birlikte bazı illerdeki kurslar belgeleri adaya hazırlatmak yerine kendisi hazırlar. Belgeleri hazırlamak ortalama 15 TL ile 20 TL tutmaktadır.

ÖGG KİMLİK KARTI ÜCRETİ

Kimlik kartları için ödemeler Halkbank gişelerinden yapılmalıdır. İnternet bankacılığı ya da ATM makbuzları kabul edilmemektedir.

 • Silahlı güvenlik kimlik kartı ücreti: 45 TL’dir.
 • Silahsız güvenlik kimlik kartı ücreti: 45 TL’dir.

POLİGON ÜCRETİ

Bazı kurslarda poligon ücreti kurs fiyatına dahil edilmektedir. Bazı kurslarda ise poligon atışları için ayrı ücret alınmaktadır. Kurs başvurunuzu yaparken poligon eğitimlerinin fiyata dahil olup olmadığını mutlaka sorunuz.

Sonuç olarak silahlı ve silahsız güvenlikler; kurs, sağlık raporu, sınav, belge, kart ve kimlik harcı bedeli öderler. Silahlı güvenlikler ayrıca poligon atışları için ödeme yapabilirler. Buna göre;

 • Silahlı özel güvenlik olmanın toplam maliyeti: 2500 TL – 3000 TL
 • Silahsız özel güvenlik olmanın toplam maliyeti: 2100 TL – 2500 TL arasında değişmektedir.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin