2023 Özel Güvenlik Kimlik Kartı için Gerekli Belgeler

0
1140
Özel güvenlik 100. dönem
Özel güvenlik 100. dönem

 

ÖGG Adayları kategorimizdeki bu yazımızda sizlere 2023 Özel Güvenlik Kimlik Kartı için Gerekli Belgeler hakkında bilgiler vereceğiz.

2023 Özel Güvenlik Kimlik Kartı için Gerekli Belgeler

1 – Şahsi Dilekçe* (Emniyet Randevu çıktısı ile beraber alacaksınız)
2 – Temel Eğitim Sertifikasının Aslı ve fotokopisi.
3 – Silahlı ve Silahsız için Devlet Hastanelerinden Alınan Sağlık Kurulu Raporu
(Karar kısmında “Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Olur.” İbaresi olacaktır)

4 – Öğrenim Durumunu Gösterir Belgenin Aslı ile Birlikte 1 Adet Fotokopisi. (Diploma, Tasdikname, Öğrenci Belgesi Vb.)
5 – 1 Adet Üzerinde T.C. Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet Vb. Resmi Kimlik Fotokopisi.
6 – 1 adet Biyometrik fotoğraf (Pasaport İşlemlerinde Kullanılan Standartlarda olacak) zemin rengi beyaz ön cepheden çekilmiş olacaktır.
7 – Özel Güvenlik Ruhsat Harcı Ödendi Makbuzu ( 1.343,00 TL ) Aslı ve fotokopisi. (Bostancı Vergi Dairesi yada Beykoz Belediye içerisinde bulunan Vergi Dairesi bankosuna ödenebilir.
8 – Kimlik Kartı Ücreti – Kart ücreti olarak Halkbank TR020001200941300016000096 veya 413 16000096 nolu hesaba 50,00 TL yatırılarak, dekontu teslim edilecektir.(İnternet dökümü ve bankamatik fişi kabul edilmemektedir.)

Önemli Not

– Müracaat evraklarının sıralaması listede belirtilen şekilde yapılarak, tek föy dosya içerisinde teslim edilecektir.
– Teslim edilen evraklardan birer nüsha fotokopi alınarak daha sonra şubemizden kesinlikle evrak talep edilmeyecektir.(Sağlık Raporu, Harç Makbuzu, Sertifika vb.) Şahsi Dilekçe verecekseniz işlem sonunda hazır olarak yazdırabilirsiniz.
Jandarma bölgesinde ikamet eden şahıslar müracaatlarını İl Jandarma Komutanlığına yapacaklardır. Silahsız kimliğini alıp silahlı kimlik almak isteyenler, silahsız kimliğin aslı ve fotokopisi, (1), (2), (3), (4), (5), (6) ve (8) nolu belgeler ile müracaat edeceklerdir.

Özel Güvenlik Görevlilerinin Yetkileri Nelerdir?

-Korumasını ve güvenliğin sağladıkları mekânlarda; mekânlara girmek isteyenleri duyarlı kapıdan geçirerek veya üstlerini dedektörle arar ve eşyalarını d x-ray cihazlarıyla arayarak içeri girmelerini sağlarlar.

– Spor müsabakaları, konser, toplantı, sahne alanları veya her türlü etkinliklerde kişilerin kimlik kontrollerini yaparak duyarlı kapıdan içeri girmelerini ve üstlerinin dedektörle arayarak, yanlarında bulunan eşyaları x-ray gibi cihazlardan geçirerek içeri girmelerine izin verirler.

– C.M.U.K 127.maddesi gereğince yakalamalarda suçlulara orantılı arama yapar.

Görevli tarafından yapılan üst aramalarından arayan görevlinin ve arananın aynı cinsiyetten olması gerekir. Yani kadın güvenlik görevlileri bayanları, erkek güvenlik görevlilerini de erkekleri arama yetkisine sahiptirler.

-Görev alanlarında haklarında yakalama, tutuklama veya mahkûmiyet emri çıkan suçluları yakalayarak arama yapabilirler.

– Yangın, deprem, sel ve tabii afetlerde yardım istenilmesi durumunda olay yerine girerek inceleme yapabilirler.

-Aramalar sırasında kolluk kuvvetlerine bildirmek suretiyle arama esnasında suçlunun üzerinden çıkan suçu teşkil eden, delil olabilecek ya da tehlike doğurabilecek eşyaları suçludan emanete alabilirler.

-Herhangi bir yerde terk edilmiş ya da bulunmuş eşyaları emanete alabilirler. Kişileri vücut sağlıklarını tehlikelerden korumak için zanlıları yakalarlar.

-Olay yerinde delilleri koruyarak C.M.U.K 157. Maddesine göre suçluları yakalarlar.

-Olay mahalli de görevine ait işlemlere bağlayan güvenlik görevlisi işlemlerin yapılması ihlal eden ve yetkisi dahilinde aldığı tedbirlere aykırı davranan kişilerin işlemlerinin suçlamasına kadar göz altına almaya yetkilidir. Ancak bu durum 24 saati geçmemelidir.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin