ÖGG Çalışma Şartlarının İyileştirilmesi Gündemde!

0
10
Yargıtay başkanlığı brüt 8 bin
Yargıtay başkanlığı brüt 8 bin

ÖGG Adayları kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Özel Güvenlik Görevlilerinin Çalışma Şartlarının İyileştirilmesi Gündemde! hakkında bilgiler vereceğiz.

Özel Güvenlik Görevlilerinin Çalışma Şartlarının İyileştirilmesi Gündemde!

Özel güvenlik hizmetlerine dair kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna geldi. Kanun teklifi ile özel güvenlik görevlilerinin eğitim, çalışma şartları ve özlük haklarına ilişkin düzenleme yapılması talep ediliyor.

Özel Güvenlik Görevlilerinin Sorunları

Sektördeki hızlı büyüme özel güvenlik görevlilerinin sorunlarının da artmasına neden olmakta; özel güvenlik görevlilerinin eğitimden, çalışma koşullarına, özlük haklarından yetki ve sorumluluklarına, silah kullanımının yarattığı risklerden sendika ve örgütlenme sorunlarına kadar katlanarak artan sorunları çözüm beklemektedir.

Kanun teklifi ile kamu mahiyetini tamamlayıcı nitelikte görev yapan özel güvenlik görevlilerinin özlük hakları bakımından nakdi tazminat ve aylık bağlanması haklarından yararlanması amaçlanmış ve çalışma ortamları gereği yaşadıkları zorluklar bulunması sebebiyle; çalışma sürelerinin günlük olarak düzenlenmesi, fazla çalışma yaptırılmaması, vardiyalı çalıştırılmaları halinde asgari 11 saatlik dinlenme süresi verilmesi ve özel güvenlik görevlilerinin fiili hizmet süresi zammından faydalanmaları en önemli sendikal haklardan biri olan grev hakkını kullanmaları amaçlanmıştır.

Özel Güvenlik Görevlisi (ÖGG) Şartları Nelerdir?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Silahlı güvenlik ya da silahsız güvenlik belgesine sahip olmak,
  • Silahsız güvenlik için en az ilköğretim mezunu olmak ve 18 yaşından büyük olmak
  • Silahlı güvenlik için en az lise ve dengi bir okuldan mezun olmak ve 21 yaşından büyük olmak,
  • Öğrenim durumu olarak en az lise mezunu olmak,
  • Mesleğin gerektirdiklerini yapmakta herhangi bir sağlık sorunu olmaması,
  • Erkek adaylar için askerliği yapılmış ya da tecil edilmiş olması,
  • Herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak,
  • Vardiyalı çalışmaya müsait olmak,
  • Türkiye İş Kurumu aracığıyla başvuru yapılıyorsa İŞKUR’ a kayıtlı olmak gerekmektedir.

Özel Güvenlik Silahsız Kimliği Silahlıya Çevirmek

Silahsız kimliği silahlıya çevirmek için aşağıdaki şartların yerine gelmesi gerekmektedir. Lütfen şartları dikkatlice okumanızı öneririm.

Silahsız kimliği veya sertifikayı silahlıya çevirmek için en az lise mezunu ve 22 yaşından gün alınmış olması gerekmektedir.

Sizlere daha önce yazmış olduğumuz özel güvenlik olmak için genel şartlar yazımızdaki şartlara uygun olmanız gerekir.

Devlet hastanesinden alınan “Sağlık Kurulu Raporu (Heyet Raporu)” almış olmalı ve karar kısmında “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibaresi bulunan raporu almış olunmalıdır.

Yukarıdaki şartlar tutuyor ve silahsız kimlik kartınızı ya da silahsız sertifikanızı silahlıya çevirmek istiyorsanız kurumumuza başvuru yaparak sınavlara girebilir ve kazandığınız taktirde silahlıya geçebilirsiniz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin