Özel güvenlik 99. temel eğitim ve 75. yenileme eğitimi sınav talimatı yayınlandı

0
427
ÖGG temel eğitimine başlanmadan
ÖGG temel eğitimine başlanmadan

ÖGG Adayları kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Özel güvenlik 99. temel eğitim ve 75. yenileme eğitimi sınav talimatı yayınlandı hakkında bilgiler vereceğiz.

Özel güvenlik 99. temel eğitim ve 75. yenileme eğitimi sınav talimatı yayınlandı

22/07/2022 Kursiyerlerin, özel güvenlik temel eğitim veya yenileme eğitimini bitirmesi gereken son tarihtir. Bu tarihe kadar eğitimini tamamlamış olan kursiyerler, özel güvenlik temel eğitim veya yenileme eğitimi sınavına girmeye hak kazanacaktır.

25-29/07/2022 Eğitimini tamamlayan adayların sınav ücretini yatıracağı tarih aralığıdır.

30/07-02/08/2022 İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü personeli tarafından sınava katılacak adayların, ÖGNET üzerinden okul/sınıf yerleştirme işleminin yapılacağı tarih aralığıdır.

02/08/2022 İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü personeli tarafından kursiyerlere ait fotoğrafların aşağıda belirtilen kriterlere uygun olup olmadığının ÖGNET üzerinden kontrol edilerek hatalı fotoğrafların eğitim kurumlarına bildirileceği son tarihtir.

03-05/08/2022 Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından okul/sınıf yerleştirme işleminin kontrol edilerek ÖGNET üzerinden bildirileceği tarih aralığıdır.

05/08/2022 Özel güvenlik eğitim kurumlarının kursiyerlere ait fotoğraflardan aşağıda belirtilen kriterlere uygun olmadan ÖGNET’e yüklenenleri güncelleyeceği son tarihtir.

27/08/2022 Yazılı sınavın yapılacağı tarihtir. (Cumartesi günü, saat 10.00)

28/08-11/09/2022 Uygulamalı atış sınavı yapılarak, atış puanlarının ÖGNET’e veri girişlerinin yapılacağı tarih aralığıdır.

31/08/2022 Sınav sorularının ve cevap anahtarlarının yayınlanmasının planlandığı tarihtir.

31/08-02/09/2022 Adayların yazılı sınav sorularına itiraz etme ve itiraz ücretini yatıracağı tarih aralığıdır.

09/09/2022 Yazılı sınav sorularına itiraz sonuçlarının açıklanacağı tarihtir.

16/09/2022 Sınav sonuçlarının açıklanmasının planlandığı tarihtir.

19-21/09/2022 Adayların yazılı sınav sonucuna itiraz etme ve itiraz ücretini yatıracağı tarih aralığıdır.

23/09/2022 Yazılı sınav itiraz sonuçlarının açıklanmasının planlandığı tarihtir.

Genel Hükümler:

 • Özel güvenlik görevlisi/yöneticisi kimlik kartlarında ve sınava ait belgelerde özel güvenlik eğitim kurumları tarafından taratılarak ÖGNET’e yüklenen fotoğraflar kullanılacaktır.
  Bu çerçevede;
   Sınavın yapılacağı bina girişi arama noktasında görevli personel tarafından adaya ait T.C. Kimlik Kartında yer alan fotoğraf ile sınav giriş belgesi,
   Sınavın yapılacağı salonda/sınıfta görevli salon sorumlusu/gözetmen tarafından adaya ait T.C. Kimlik Kartı, sınav giriş belgesi ve optik cevap formunda yer alan fotoğraf karşılaştırılacaktır. Bu nedenle, özel güvenlik eğitim kurumlarının sınav giriş belgesi için ÖGNET’’e yükleyeceği fotoğraflar ile ilgili;
   Arka fon rengi beyaz ve son altı ay içerisinde ön cepheden çekilmiş biyometrik fotoğraf olması,
   Fotoğrafın en az 400 DPI çözünürlükte, JPEG formatı ile özgün boyutta taranarak sisteme yüklenmesi,
   Fotoğrafların omuz hizasından, saç bitiminden ve kulak hizası bitiminden kırpılması gerekmektedir.
 • T.C. Kimlik Kartı, sınav giriş belgesi ve optik cevap formunda yer alan fotoğraflardan herhangi birinin adaya ait olmadığının tespit edilmesi halinde aday sınava alınmayacaktır. Konu ile ilgili gerekli tutanak tanzim edilerek Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığına bildirilecektir. Bu kapsamda oluşabilecek aksaklık ve mağduriyetten eğitim kurumları ve sınava katılan kişiler sorumlu olacaktır.
 • Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü personeli tarafından ÖGNET Sınav İşlemleri modülü Listeler bölümünden “Sınav Adı” ile “Aday Fotoğraf Listesi” seçilerek kursiyerlere ait fotoğrafların belirtilen kriterlere uygun olup olmadığı kontrol edilerek eğitim kurumlarına
  bildirilecektir.
 • Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından yapılan 81 il aday/okul/sınıf yerleştirme işleminden sonra sınava katılacağı ili değiştirmek isteyen adaylara İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerince ÖGNET’te “Sınav İşlemleri” menüsü içerisindeki “Listeler”
  bölümünde yer alan “Ek Sınav Giriş Belgesi” sekmesi kullanılarak adaya sınav giriş belgesi verilecektir. ÖGNET’te oluşabilecek teknik bir sorun nedeniyle olumsuzluk yaşanması durumunda, sınav giriş belgesi adayın sınava gireceği İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik
  Şube Müdürlüğü tarafından manuel düzenlenerek adaya teslim edilecek ve adayın sınava katılımı sağlanacaktır.
 • Sınav ili değişikliği talebi bulunan adaylar haricinde manuel olarak hazırlanan sınav giriş belgesi ile sınava katılmak isteyen adaylar sınava alınmayacaktır.
 • Banka entegrasyonu ile adayların sınav ücret kayıtları ÖGNET sisteminde otomatik olarak oluşturulacaktır. Banka entegrasyonunda oluşabilecek teknik bir sorun nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda sınav başvuru ücretini yatıran aday listeleri eğitim kurumları tarafından İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne bildirecek olup; ÖGNET Sınav İşlemleri Modülünde yer alan Sınav Başvurusu Ekle butonundan tüm adayların ücret kaydı İl Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü personeli tarafından manuel yapılacaktır.
 • İstanbul ilinde sınava katılacak adaylar, ilgili banka hesabına sınav giriş ücretini yatırırken hangi yakada (Avrupa-Anadolu) sınava katılacağını belirtecektir.

Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar:

 1. Yazılı sınava katılacak adaylardan; silahsız sınav türü için 100 TL, silahlı ve silah farkı sınav türü için 150 TL sınav giriş ücreti alınacaktır. Bu ücretler, 25/07/2022 tarihinden itibaren Halk Bankası Şubelerine her aday için ayrı olmak üzere sınav adı ve kimlik bilgileri
  belirtilerek 29/07/2022 tarihi; mesai bitimine kadar banka veznelerinden, mobil ve internet bankacılığı ile ATM’lerden ise saat 23.59’a kadar yatırılacaktır. ÖGNET’e banka entegrasyonu ile adayların ücret kaydı otomatik olarak oluşturulacaktır. Ancak banka
  entegrasyonunda oluşabilecek teknik bir sorun nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda ÖGNET’e Sınav İşlemleri Modülünde yer alan Sınav Başvurusu Ekle butonundan tüm adayların ücret kaydı İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü personeli tarafından manuel olarak yapılacaktır.
 2. Sınav giriş ücretleri belirtilen tarihler arasında eğitim kurumları veya sınava girecekler tarafından ödenebilecektir. Söz konusu ücretin eğitim kurumu aracılığı ile ödenmesi halinde, ödeme işleminin takibi ve kontrolü sınava girecekler tarafından yapılacak olup ücretin ödenmemesi durumunda sorumluluk adaylara ait olacaktır.
 3. Sınav süresi, silahlı sınava girecek kursiyerler için (100 adet genel soru + 25 adet silah bilgisi) 150 dakika, silahsız sınava girecek kursiyerler için (sadece 100 adet genel soru) 120 dakika, silah farkı sınavına girecek kursiyerler için (sadece 25 adet silah bilgisi) 30 dakikadır. Herhangi bir ek süre verilmeyecektir. Sınava giren adaylar ilk 30 dakika ve son 20 dakika içinde sınav salonunu terk edemeyeceklerdir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin