Özel Güvenlik 98. Temel Eğitim ve 74. Yenileme Eğitimi Sınav Talimatı

0
897
Özel Güvenlik 98. Temel
Özel Güvenlik 98. Temel

ÖGG Adayları kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Özel Güvenlik 98. Temel Eğitim ve 74. Yenileme Eğitimi Sınav Talimatı hakkında bilgiler vereceğiz.

Özel Güvenlik 98. Temel Eğitim ve 74. Yenileme Eğitimi Sınav Talimatı

20/05/2022 Kursiyerlerin, özel güvenlik temel eğitim veya yenileme eğitimini bitirmesi gereken son tarihtir. Bu tarihe kadar eğitimini tamamlamış olan kursiyerler, özel güvenlik temel eğitim veya yenileme eğitimi sınavına girmeye hak kazanacaktır.

23-27/05/2022 Eğitimini tamamlayan adayların sınav ücretini yatıracağı tarih aralığıdır.

28-31/05/2022 İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü personeli tarafından sınava katılacak adayların, ÖGNET üzerinden okul/sınıf yerleştirme işleminin yapılacağı tarih aralığıdır.

31/05/2022 İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü personeli tarafından kursiyerlere ait fotoğrafların aşağıda belirtilen kriterlere uygun olup olmadığının ÖGNET üzerinden kontrol edilerek hatalı fotoğrafların eğitim kurumlarına bildirileceği son tarihtir.

01-03/06/2022 Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından okul/sınıf yerleştirme işleminin kontrol edilerek ÖGNET üzerinden bildirileceği tarih aralığıdır.

03/06/2022 Özel güvenlik eğitim kurumlarının kursiyerlere ait fotoğraflardan aşağıda belirtilen kriterlere uygun olmadan ÖGNET’e yüklenenleri güncelleyeceği son tarihtir.

26/06/2022 Yazılı sınavın yapılacağı tarihtir. (Pazar günü, saat 10.00)

27/06-10/07/2022 Uygulamalı atış sınavı yapılarak, atış puanlarının ÖGNET’e veri girişlerinin yapılacağı tarih aralığıdır.

28/06/2022 Sınav sorularının ve cevap anahtarlarının yayınlanmasının planlandığı tarihtir.

29/06-01/07/2022 Adayların yazılı sınav sorularına itiraz etme ve itiraz ücretini yatıracağı tarih aralığıdır.

04/07/2022 Yazılı sınav sorularına itiraz sonuçlarının açıklanacağı tarihtir.

15/07/2022 Sınav sonuçlarının açıklanmasının planlandığı tarihtir.

18-20/07/2022 Adayların yazılı sınav sonucuna itiraz etme ve itiraz ücretini yatıracağı tarih aralığıdır.

22/07/2022 Yazılı sınav itiraz sonuçlarının açıklanmasının planlandığı tarihtir.

Genel Hükümler:

 • Özel güvenlik görevlisi/yöneticisi kimlik kartlarında ve sınava ait belgelerde özel güvenlik eğitim kurumları tarafından taratılarak ÖGNET’e yüklenen fotoğraflar kullanılacaktır. Bu çerçevede;

 Sınavın yapılacağı bina girişi arama noktasında görevli personel tarafından adaya ait T.C. Kimlik Kartında yer alan fotoğraf ile sınav giriş belgesi,
 Sınavın yapılacağı salonda/sınıfta görevli salon sorumlusu/gözetmen tarafından adaya ait T.C. Kimlik Kartı, sınav giriş belgesi ve optik cevap formunda yer alan fotoğraf karşılaştırılacaktır. Bu nedenle, özel güvenlik eğitim kurumlarının sınav giriş belgesi için ÖGNET’e
yükleyeceği fotoğraflar ile ilgili;
 Arka fon rengi beyaz ve son altı ay içerisinde ön cepheden çekilmiş biyometrik fotoğraf olması,
 Fotoğrafın en az 400 DPI çözünürlükte, JPEG formatı ile özgün boyutta taranarak sisteme yüklenmesi,
 Fotoğrafların omuz hizasından, saç bitiminden ve kulak hizası bitiminden kırpılması gerekmektedir.

 • T.C. Kimlik Kartı, sınav giriş belgesi ve optik cevap formunda yer alan fotoğraflardan herhangi birinin adaya ait olmadığının tespit edilmesi halinde aday sınava alınmayacaktır. Konu ile ilgili gerekli tutanak tanzim edilerek Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığına bildirilecektir. Bu kapsamda oluşabilecek aksaklık ve mağduriyetten eğitim kurumları ve sınava katılan kişiler sorumlu olacaktır.
 • Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından yapılan 81 il aday/okul/sınıf yerleştirme işleminden sonra sınava katılacağı ili değiştirmek isteyen adaylara İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerince ÖGNET’te “Sınav İşlemleri” menüsü içerisindeki “Listeler”
  bölümünde yer alan “Ek Sınav Giriş Belgesi” sekmesi kullanılarak adaya sınav giriş belgesi verilecektir. ÖGNET’te oluşabilecek teknik bir sorun nedeniyle olumsuzluk yaşanması durumunda, sınav giriş belgesi adayın sınava gireceği İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik
  Şube Müdürlüğü tarafından manuel düzenlenerek adaya teslim edilecek ve adayın sınava katılımı sağlanacaktır.
 • Sınav ili değişikliği talebi bulunan adaylar haricinde manuel olarak hazırlanan sınav giriş belgesi ile sınava katılmak isteyen adaylar sınava alınmayacaktır.
 • İstanbul ilinde sınava katılacak adaylar, ilgili banka hesabına sınav giriş ücretini yatırırken hangi yakada (Avrupa-Anadolu) sınava katılacağını belirtecektir.

Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar:

 • Yazılı sınava katılacak adaylardan; silahsız sınav türü için 100 TL, silahlı ve silah farkı sınav türü için 150 TL sınav giriş ücreti alınacaktır. Bu ücretler, 17/03/2022 tarihinden itibaren Halk Bankası Şubelerine her aday için ayrı olmak üzere sınav adı ve kimlik bilgileri belirtilerek 29/03/2022 tarihi mesai bitimine kadar yatırılacaktır. ÖGNET’e banka entegrasyonu ile adayların ücret kaydı otomatik
  olarak oluşturulacaktır. Ancak banka entegrasyonunda oluşabilecek teknik bir sorun nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda ÖGNET’e Sınav İşlemleri Modülünde yer alan Sınav Başvurusu Ekle butonundan tüm adayların ücret kaydı İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü personeli tarafından manuel olarak yapılacaktır.
 • Adaylar sınav yerlerine yanlarında getirmiş oldukları maskeler takılı bir şekilde alınacaktır. Sınav süresince adaylar ve sınav görevlileri maske kullanacak olup; sosyal mesafe ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belirlenen genel hijyen kurallarına riayet etmeleri sağlanacaktır.
 • Sınav süresi, silahlı sınava girecek kursiyerler için (100 adet genel soru + 25 adet silah bilgisi) 150 dakika, silahsız sınava girecek kursiyerler için (sadece 100 adet genel soru) 120 dakika, silah farkı sınavına girecek kursiyerler için (sadece 25 adet silah bilgisi) 30 dakikadır. Herhangi bir ek süre verilmeyecektir. Sınava giren adaylar ilk 30 dakika ve son 20 dakika içinde sınav salonunu terk
  edemeyeceklerdir.
 • Sınavda adaylara 100 adet çoktan seçmeli soru sorulacaktır. Her bir soru bir puan olmak üzere değerlendirme 100 puan üzerinden olacaktır. Soru grupları aynı olan adayların arka arkaya ve yan yana oturmalarına müsaade edilmeyecektir.
 • Silah farkı sınavına giren adaylar için 25 adet çoktan seçmeli silah bilgisi sorusu sorulacaktır. Silah farkı eğitimi almış olan adaylar sadece silah bilgisi sorularını cevaplayacaktır. Değerlendirme her bir soru iki puan olmak üzere 50 puan üzerinden yapılacaktır.
 • Adaylar yazılı sınavda optik cevap formlarını doldurmak üzere yumuşak kurşun kalem ve silgi kullanacaktır.
 • Sınava geç kalan adaylar ilk 15 dakika içinde geldikleri takdirde sınava alınacaktır.
 • Sınav süresi boyunca salonda tek bir adayın kalmasına izin verilmez.
 • Sınava katılacak adayların optik cevap formlarında, bir soru için birden fazla şıkkı işaretlemeleri halinde o soru için verilen cevap geçersiz sayılacaktır.
 • Sınavda verilen yanlış cevap doğru cevabı etkilemeyecektir.
 • Sınava katılacak adaylar cep telefonları ile sınav salonuna girmeyecek, beraberlerinde herhangi bir doküman ya da dijital bellek kullanan elektronik cihaz bulundurmayacaklardır. Bu kurallara uymayan adaylar sınav salonundan çıkartılacak, haklarında tutanak tutulacak ve sınavları geçersiz sayılacaktır.
 • Sınav kitapçığının kapağında bulunan “açıklamalar” bölümü sınav gözetmenleri tarafından sınav başlamadan önce adaylara yüksek sesle okunacaktır.
 • Yazılı sınavlarda sınav süresince hiçbir aday sorulan sorularla ilgili olarak gözetmenlere herhangi bir soru yöneltmeyecektir.
 • Adayların sınav salonlarına alınması, kimlik kontrolü, kendilerine açıklama yapılması ve optik cevap formlarının kodlanması işlemleri, sınav başlama saatinden önce bitirilmiş olacaktır.
 • Soru kitapçıkları dağıtıldıktan sonra ve sınava başlamadan önce kitapçıkların bütün sayfalarının kontrol edilmesi adaylara hatırlatılacak, noksan veya hatalı sayfası bulunan kitapçık geri alınacak ve fazla kitapçıklardan yenisi verilecektir.
 • Adaylar, kendilerine dağıtılan soru kitapçıklarının üzerindeki ilgili bölümleri dolduracaktır. Sınav sonunda optik cevap formu ile birlikte soru kitapçıkları da sınav gözetmen ve sorumluları tarafından isimler kontrol edilmek suretiyle teslim alınacak, teslim etmeyen adayların sınavı geçersiz sayılacaktır.
 • Sınav süresince ve sınav sonunda adayların yanlarında getirdikleri başka bir kâğıda sınav sorularını yazmalarına izin verilmeyecektir. Bu şekilde davrandığı tespit edilen adayların optik cevap formları ve soru kitapçıkları derhal alınacak ve “kopya” işlemi yapılarak gözetmenler tarafından tutanak tutularak sınavları geçersiz sayılacaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin