ÖGG 92. Temel Eğitim Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

0
134
ÖGG 92. Temel Eğitim Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ÖGG Adayları kategorimizdeki bu yazımızda sizlere ÖGG 92. Temel Eğitim Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? hakkında bilgiler vereceğiz.

ÖGG 92. Temel Eğitim Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ÖGG 92. Temel Eğitim ve 68. Yenileme Sınavı 13 Haziran 2021 Pazar tarihinde gerçekleştirilmiştir. Sınava giren adayların ise gözleri Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından yapılacak olan açıklamadadır. Emniyet Genel Müdürlüğü sınav sonucuna dair herhangi bir resmi açıklama yapmamış olsa da sınav sonuçlarının 2 Temmuz 2021 tarihinde açıklanması beklenmektedir. Bu beklentinin sebebi ise genellikle sonuçlar sınavın yapıldığı haftadan sonra 3. cuma açıklanıyor olmasıdır.

92. Temel Eğitim ve 68. Yenileme Eğitimi sınav sonuçlarının 2 Temmuz 2021 Cuma günü açıklanması planlanmaktadır. Ancak pandemi döneminden dolayı yaklaşık 20 günlük bir tam kapanma sürecine gidilmiştir. İçerisinde bulunmuş olduğumuz bu süreçte adaylardan çoğu atış sınavlarına giremeyecektir. Bu durumdan kaynaklı olarak sınav sonucunun ertelenme ihtimalinin de göz önüne alınması gerekmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan herhangi bir resmi açıklama olduğunda sizlerle paylaşıyor olacağız.

Özel Güvenlik Temel Eğitim Sınav Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Yazılı sınav sorularına veya yazılı sınav sonucuna itiraz eden adaylar Halk Bankası Şubelerine sınav adı ve kimlik bilgilerini bildirerek 15 TL ücret yatıracaklardır.

Adaylar, ilgili banka hesabına yazılı sınav sorularına ve/veya yazılı sınav sonucuna itiraz ücretini yatırdıktan sonra Başkanlığımızın “www.egm.gov.tr/ozelguvenlik” web adresinde yer alan “Özel Güvenlik Personeli/Aday” uygulamasından kendi kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaparak itiraz açıklamasını belirttikten sonra adayın itiraz kaydı oluşturulmuş olacaktır. Ayrıca banka hesabına yatırdıkları sınav itiraz ücreti dekontlarını İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerine teslim edecek ve ilgili personel adayların veri girişlerini ÖGNET’e yapacaktır.

ÖGG Sınav Sonucu Nasıl Öğrenilir?

ÖGG sınav sonuçları Özel Güvenlik Daire Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden https://www.egm.gov.tr/ozelguvenlik/sinav-sonuclari yayınlanacaktır. Özel güvenlik sınav sonuçlarını görüntülemek için adayların TC Kimlik No ile sorgulama yapması gerekiyor. Güvenlik sınav sonucu linkine tıklayan güvenlik görevlisi adayları, sonra “Temel Eğitim Sınav Sonucu” sayfasına yönlendirilerek bireysel sonuçlarını görüntüleyebilecektir.

Özel Güvenlik Sınavı Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Silahlı özel güvenlik olmak isteyenler 100 sorudan oluşan ög temel eğitim sınavına girerler. Silahlı ög olacaklar temel eğitim sınavında farklı olarak 25 tane sorudan oluşan silah sınavı ve 5 atıştan oluşan bir de uygulama sınavına girerler. Silahlı güvenlik sınavı sorularını özetlersek;

100 soru temel eğitim sınavı (100 puan), 25 tane silah sorusu (50 puan) ve Uygulama Sınavı. Uygulamalı sınavda, 15 metre mesafeden ve 5 adet fişek üzerinden yapılır ve adayların atış becerisi ölçülür. 5 atışın her biri 10 puandır. (5×10=50 Puan)

Silahlı Özel Güvenlik Sınavı Puan Hesaplama

Silahlı ög olmak isteyenler ilk aşama olan ve 100 sorudan oluşan temel eğitim kısmından 60 ve üzerinde puan almaları gerekir. Eğer temel eğitim sınavında 50-60 arası puan alırsa, silah sınavı ve atıştan 60’dan fazla puan almalı ki ortalamasını en az 60 yapabilsin.

Tekrar özetlersek; başarı puanının hesaplanmasında yazılı sınavın ilk kısmından (temel sınav) 100 soruluk birinci kısım ve silah bilgisi ve uygulama puanında oluşan ve 100 puanın oluştuğu ikinci kısımdır. Silahlı ögg olmak isteyenlerin başarı puanı bu iki puanın toplamının aritmetik ortalamasıdır. Adayların başarılı olabilmeleri için, bu iki puan ortalamasının en az 60 ve her iki kısım puanının ise en az 50 olma şartı vardır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin