Muvazzaf Subay Nedir? Muvazzaf Subay Nasıl Olunur?

0
400
Muvazzaf Subay Nedir? Muvazzaf Subay Nasıl Olunur?

Nasıl Olunur?kategorisinde, bu yazımızda sizlere Muvazzaf Subay Nedir? Muvazzaf Subay Nasıl Olunur? hakkında bilgiler vereceğiz.

Muvazzaf Subay Nedir? Muvazzaf Subay Nasıl Olunur?

Muvazzaf subay adayları için; Fakülte ve Yüksek Okullar Askerî Öğrenci Komutanlıkları ve Öğrencileri ile Fakülte ve Yüksek Okullardan Yetişen Subaylara Ait Yönetmelik’in 25/a ve 26/a maddelerinde düzenlenmiş olan nitelikler ile başvuru kılavuzlarında belirtilen sınıf ve branşlar için gerekli olan başvuru koşullarını taşımaktır.

Sözleşmeli subay adayları için; Sözleşmeli Subay ve Astsubay Yönetmeliği’nin 6’ncı maddesinde düzenlenmiş olan “Sözleşmeli subay adaylarında aranacak nitelikleri” ile başvuru kılavuzlarında belirtilen sınıf ve branşlar için gerekli olan başvuru koşullarını taşımaktır.

Muvazzaf/sözleşmeli subay başvurusunda askerlik şartı aranmamaktadır.

Muvazzaf/sözleşmeli Subay Başvurusunda Öğrenim Şartı Nedir?

Muvazzaf/sözleşmeli subaylık için; sınıf ve branşlara göre kaynak okul olarak başvuru kılavuzunda belirtilen en az dört yıllık fakülte ve yüksek okullardan mezun olmak şartı aranmaktadır.

Muvazzaf/sözleşmeli Subay Başvurusunda Yaş Şartı Nedir?

Lisans düzeyinde mezunlar için başvuru yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşından büyük olmamak, Lisansüstü eğitimini tamamlamış olanlar için başvuru yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 32 yaşından büyük olmamak, tıpta uzmanlık eğitimi almış olanlar için başvuru yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 35 yaşından büyük olmamak şartları aranmaktadır.

Muvazzaf/sözleşmeli Subay Başvurusunda Sağlık Şartı Nedir?

Sınav aşamalarında başarılı olan tüm adaylar, 11 Kasım 2016 tarihli ve 29885 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde, belirtilen, Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan Engelli Sağlık Kurulu Raporu Vermeye Yetkili Sağlık Kuruluşlarına sevk edilecektir. Adayların bu hastanelerden, başvuru kılavuzunda belirtilen sağlık raporunu/raporlarını almaları gerekmektedir.

Muvazzaf/sözleşmeli Subay Seçim Aşaması Sınavları Hangi Aşamalardan Oluşmaktadır?

a. Genel ağ (internet) üzerinden ön başvuruların alınması,

b. (Kılavuzda belirtilmişse) Birinci Seçim Aşamasının (Yazılı sınav) yapılması, c. İkinci seçim aşaması olmak üzere üç aşamadan oluşur İkinci seçim aşaması da aşağıda belirtilen aşamalardan oluşmaktadır.

(1) Evrak Kontrol,

(2) Fiziki Değerlendirme,

(3) Kişilik Değerlendirme Testi,

(4) Fizikî Yeterlilik Testi,

(5) Mülakat.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin