Müjde geldi! İhtiyaç sahiplerine yeni destek paketi ödenecek

0
446
Beklenen ödemeler resmen başladı
Beklenen ödemeler resmen başladı

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Müjde geldi! İhtiyaç sahiplerine yeni destek paketi ödenecek hakkında bilgiler vereceğiz.

Müjde geldi! İhtiyaç sahiplerine yeni destek paketi ödenecek

Kabine Toplantısı’nın ardından detaylar belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihtiyaç sahipleri için harekete geçildiğini müjdeledi. Buna göre esnaflara uygun faizli destek kredisi ödenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ihtiyaç duyan esnafa yeni ödenmesi hedeflenen yeni kredi paketinin detaylarını açıkladı.

Buna göre Halkbank’la yapılan anlaşma sonucu 60 ay vadeyle kredi ödemesi yapılacak. Ödemeler 500 bin liraya kadar çıkacak.

YAŞ SINIRI BULUNUYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aktardığı bilgiler şöyle oldu:

“Esnafımız için Halkbank vasıtasıyla 60 ay vadeyle ve yüzde 7,5 faiz oranıyla istifade edebilecekleri 100 milyar liralık kredi kampanyası başlatıyoruz. Kredi üst limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya yükseltiyoruz.”

“Genç girişimcilerin sıfır faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, yaş sınırını da 30’dan 35’e çıkarıyoruz. Halkbank’tan kredi kullanıp da takibe düşen esnaflarımıza 6 aya kadar geri ödemesiz, 36 aya kadar vadeli  yüzde 4 faizli kredi ile borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz.

AYLIK YARDIM YAPILIYOR

Bakanlık, yaptığı açıklamasında bu yardımdan toplam da 140 bin aile olduğunu aylık yardımın ortalama olarak 2 bin 337 TL olduğunu söyledi. Devlet yaptığı açıklamasında başvuruların e-Devlet’ten olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde düzenli geliri bulunmayan ailelerin çocukları ekonomi destek hizmetinden yararlandırılmaktadır. Sosyal ve ekonomi destek hizmeti için yapılan başvurulara yapılan araştırma inceleme ve değerlendirme sonucunda karar verilmektedir.”

“Bu nedenle aşağıdaki bilgilendirmeyi okuduktan sonra başvuru için karar veriniz. İsterseniz ikamet ettiğiniz ilde size en yakın sosyal hizmet merkezine dilekçeyle veya şahsen başvuruda bulunabilirsiniz.”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Aile bütünlüğünü korunmak, güçlendirmek ve sosyal refahın arttırılması amacıyla kurulmuştur. Temelleri 1989’da Başbakanlığa bağlı olarak kurulan Aile Araştırma Kurumu ile atılmıştır. 2004’te yine Başbakanlığa bağlı Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü adını almıştır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ile Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü; 2011’de kurulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında birleştirilmiştir.

Anayasada yapılan değişikliklere uyum sağlanması amacıyla bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkındaki 703 sayılı KHK ile Aile ve Sosyal Politikalar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının teşkilat kanunlarındaki düzenlemeyle iki bakanlık, “Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı” adı altında bir araya getirildi. 10 Temmuz 2018’de bakanlığın adı “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” olarak değiştirildi. 21 Nisan 2021’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kurulmasıyla bakanlığın adı “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” olarak değiştirildi.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin