2023 MSÜ Fiziki Yeterlilik Testinde Nasıl Başarılı Olunur?

0
503
Samsun Üniversitesi 10 Farklı Branşta
Samsun Üniversitesi 10 Farklı Branşta

MSÜ Adayları, bu yazımızda sizlere 2023 MSÜ Fiziki Yeterlilik Testinde Nasıl Başarılı Olunur? hakkında bilgi vereceğiz.

2023 MSÜ Fiziki Yeterlilik Testinde Nasıl Başarılı Olunur?

2023 Mili Savunma Üniversitesi (MSÜ) 2’inci aşamalarında biri olan Fiziki Yeterlilik Testi adayların oldukça gözünü korkutan bir aşamadır. Bu aşamada gerçekleştirilen küçük bir hata bile sınavdan elenmeye sebep olmaktadır. Bu sebeple kılavuzda yayımlanan mekik, şınav ve 400 metre koşu aşamaları testin gerçekleştirileceği güne kadar bol bol tekrarlanmalıdır. Aday kendisini en iyisine hazırlamalıdır.

Adayların çabukluk, çeviklik ve kondisyonlarını ortaya çıkaracak testler olup, mekik, şınav ve 400 metre koşu branşlarında yapılır.

Adayların Fiziki Yeterlilik Testi için yanlarında spor malzemeleri getirmeleri gerekmektedir. Fiziki Yeterlilik Testine katılan adaylar, kendilerinde herhangi bir sağlık sorunu olmadığını kabul ve beyan etmiş sayılır. Bu nedenle sınavlar süresince meydana gelebilecek herhangi bir sağlık sorununda sorumluluk adaylara aittir. Yine de kurumumuza verilmek üzere Aile Hekimi/Sağlık kurumundan alınmış olan Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporunu yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Fiziki Yeterlilik Testinin yapılacağı günde sağlık durumu itibarıyla testlere katılamayacak durumda bulunan adaylar (ameliyatlı, kırık, burkulma vb.) sınavlara kabul edilmezler. Bu durumda haklarını kaybetmiş sayılırlar.

Tüm testlerde üst sınır derecesinde performans gösterenler 100 tam puan alacaklardır. Fiziki Yeterlilik Testinde yapılan 3 branşın 2’sinden en az birer puan almak zorunludur, 2 ve daha fazla branştan puan alamayan aday not toplamına bakılmaksızın elenir. Bütün branşlardan alınan toplam puan nihai puan sıralamasında dikkate alınacaktır.

Fiziki Yeterlilik Testi sonuçları adaylara sözlü olarak bildirilir. Aday ‘0’ puan aldığı her branş için itiraz hakkına sahiptir. Adaylardan itiraz etmek isteyenler, taleplerini aynı gün içerisinde, seçim aşamalarının icra edildiği bölgeyi terk etmeden itiraz komisyonuna iletir. (Seçim aşamalarının yapıldığı yer terk edildikten sonra yapılacak itirazlar dikkate alınmaz.) Fiziki Yeterlilik Testine itiraz aynı gün içerisinde test bitimine müteakip yapılır. İtiraz eden aday ilgili branştan tekrar teste tabi tutulmak üzere ilgili istasyona gönderilir. İtiraz sonucu, adaylara sözlü olarak bildirilir. İtiraz komisyonun değerlendirmesi nihai karar hükmünde olup, adayın ikinci bir itiraz hakkı söz konusu değildir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin