Morgan Stanley, Doların 28 TL Olacağı Tarihi Açıkladı

0
624

Seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra Morgan Stanley’den son dakika haberi geldi. ABD’nin önde gelen yatırım bankası Morgan Stanley tarafıdan yapılan açıklamada Erdoğan’ın zaferi sonrası TL’nin dolar karşısında yüzde 29 değer kaybedeceği beklentisinin olduğuna yer verildi.
Aralarında Hande Küçük ve Alina Slyusarchuk isimli kişilerin olduğu Morgan Stanley analistleri, önceki gün hazırlığı notta Dolar TL’de beklenenden daha kısa sürede sert hareketler olacağı ve yüzde 26 seviyesine kadar düşüşün olabileceğine yer verildi. Politika yönünde bir değişiklik olmaması durumunda yıl sonuna kadar doların 28’e yaklaşabileceğine yer verildi.
Dünyanın önde gelen bankası yatırımcılarına gönderdiği notta şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye’nin yüksek dış finansman ihtiyaçları, makro risklerin devam etmesine neden olacak. Mevcut makro politika çerçevesi değişmedikçe, küresel şoklara (emtia fiyatları, Fed) ve bölgesel ortaklardan gelen döviz girişlerinin kullanılabilirliğine karşı artan bir hassasiyetle karşı karşıya kalınacak”
Yatırımcılar yaptıkları açıklamada seçimden sonra Türkiye’de izlenecek ekonomi politikalarının yakından izleneceğini söyledi. Erdoğan ekibinin ortodoks politikalara dönüp dönmeyeceğinin piyasada belirleyici olacağını söyleyen Morgan Stanley, bu gelişmelerin izleneceğini söyledi.

YIL SONU 28 TL’YE YAKLAŞABİLİR
Şirket analistleri yaptıkları açıklamada sene sonunda doların 28 liraya yaklaşabileceğini bildirdi.

SIRADA YEREL SEÇİMLER VAR: YENİ ÖNLEMLER GELİR
Londra merkezli danışmanlık firması Teneo Intelligence’ın eş başkanı Wolfango Piccoli Dolar TL hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Mart 2024’te yapılacak seçimler öncesi ekonomide yeni önlemler alınacağını söyledi.

DOLAR TL NE KADAR?
Dolar TL’de son fiyata baktığımızda seçim sonrası yükselişin başladığı görüldü. Gelen son bilgilere göre dolar 10 lira 06 kuruş seviyesinde seyrediyor. Euro kuru ise 21 lira 58 kuruş seviyesinde.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin