Meta Açıklama Nedir? Etkili Meta Açıklaması Nasıl Yazılır?

0
468

Teknoloji Sevdalıları, bu yazımızda sizlere Meta Açıklama Nedir? Etkili Meta Açıklaması Nasıl Yazılır? hakkında bilgiler vereceğiz.

Meta Açıklama Nedir? Etkili Meta Açıklaması Nasıl Yazılır?

Meta açıklama, sayfanızın kısa bir özetini içeren ve Google’ın organik arama sonuçlarında bir site başlığının altında gördüğünüz kısa snippet’i oluşturan bir HTML öğesidir.

İçeriğinizin Meta Açıklaması Neden Önemli?

Eylül 2009’da Google, meta açıklamalar ve meta anahtar kelimelerdeki metnin, arama için sıralama algoritmalarını etkilemediğini duyurdu. Ancak meta açıklamalar iki nedenden dolayı hala önemlidir:

 • İnsanları organik listelerde sonucunuza tıklamaya ikna etmeye yardımcı olurlar.
 • Google, TO oranını ölçtüğü için sitenizin organik TO’sunu artırarak sıralamanızı dolaylı olarak iyileştirebilir.

Meta Açıklamanız Ne Kadar Olmalı?

Google, Aralık 2017’de arama açıklamalarının uzunluğunu 320 karaktere çıkardığında, SEO firmaları biraz fazla heyecanlandı ve siteleri için meta açıklamaları yeniden yazmaya başladı. Bu nedenle, Google’ın uzunluğu beklenmedik bir şekilde 160 karaktere düşürdüğü Mayıs 2018’de birçok kişinin çıldırmaya başlaması şaşırtıcı değil. Gerçek şu ki, Google arama sayfalarında kapsamlı değişiklikler yaptıklarında bile meta açıklamaların ne kadar uzun olması gerektiğini asla açıkça belirtmedi. Aslında, Google’ın kamuya açık arama sorumlusu Danny Sullivan, açıklamaların yeniden yazılmasına karşı tavsiyede bulundu.

Google Web Yöneticisi Eğilimleri Analisti John Mueller’in Twitter’da belirttiği gibi, arama sürekli bir değişim halindedir ve SEO’lar bu yolculuk için yanınızdadır. Mayıs ayının 160 karaktere düşmesi, Twitter’da yalnızca Google’dan ne kadar süreyle meta açıklamalar yazacakları konusunda net yönergeler isteyen kişilerden bir hayal kırıklığı seline yol açtı. Ancak Sullivan’ın da belirttiği gibi, arama devi insanların karakter sayısına odaklanmasını istemiyor aksine site sahiplerinin ziyaretçiler için işe yarayan şeyleri sunmaya odaklanmasını istiyorlar. Başka bir deyişle, Google aramada özgün, kaliteli içerik ister. Google’ın, ziyaretçileri sitelerine çekmek için meta açıklama örneklerinde ince ayar yapmak yerine, insanların içeriklerinin kalitesini iyileştirmeye odaklanmalarını istediğini anlamak için satır aralarını okumanıza gerek yok.

Meta Açıklama Nedir Etkili Meta Açıklaması Nasıl Yazılır

Dikkat: Google Her Zaman Meta Açıklamaları Kullanmaz

Google’ın açıklamalarınızı her zaman amaçlandığı gibi göstermeyeceğini bilmeniz önemlidir. Aslında, bir Moz analizine göre, orijinal meta açıklama etiketlerinin yalnızca %35,9’u Google aramada “olduğu gibi” görüntülenir.

70.059 orijinal meta açıklama örneğini inceleyen Moz çalışması ayrıca şunları keşfetti:

 • Vakaların %15,4’ünde Google orijinal meta açıklama etiketini kullandı ancak bazı metinler ekledi.
 • Vakaların %51,3’ünde, görüntülü snippet, meta açıklama etiketiyle mükemmel şekilde eşleşti veya onu tamamen içeriyordu.
 • Durumların %3,2’sinde, görüntülü reklam snippet’i meta açıklama etiketinin sonunda bir üç nokta bulunan kesilmiş bir sürümünü kullanmıştır.
 • Toplamda Google, orijinal meta açıklamanın tamamını veya bir kısmını vakaların %55’inde kullandı.

Peki burada neler oluyor? Temel olarak, Google, bir kullanıcının sorgusunu yeterince yanıtlamazsa, bunun yerine sayfanızdan sorgu için daha iyi bir eşleşme sağlayan bir snippet kullanarak web sayfalarınızın HTML’sindeki meta açıklamaları geçersiz kılmayı seçebilir. Veya… Google yalnızca mevcut meta açıklamanızı kullanabilir. Gerçekten kullanıcının aramaya ne girdiğine bağlıdır.

Harika Bir Meta Açıklama Nasıl Yazılır

160 karakter yazmak mı yoksa 160 karakter yazmamak mı? Soru bu. Benim tavsiyem, Meta açıklamalarınız için 160 karakter kullanın, ancak buna takıntılı olmayın, yani eğer açıklamanız 161 karakter ise, onu kırparak zaman kaybetmeyin. Bunun yerine şu ipuçlarına odaklanın:

 • Sizin için Çubuk marka ve sesi değil, aynı zamanda konuşma tutun.
 • Doğal olarak yapabiliyorsanız, birincil anahtar kelimenizi ekleyin.
 • Okuyucuya değer verdiğinizden emin olun.
 • Bir harekete geçirme ifadesi ekleyin,
 • Aktif sesle yazın.
 • Açıklamalarınızın içeriğinizle eşleştiğinden emin olun. Kullanıcıyı bağlantınızı tıklaması için kandırmayın.
 • Meta açıklamaların aramada görüntülendiğinde kesilebileceğini unutmayın, bu nedenle en önemli mesajınızı iletmek için ilk 120 karakteri kullanın.
 • Sitenizdeki her sayfanın benzersiz bir meta açıklaması olduğundan emin olun. Aynı açıklamayı birkaç sayfada kullanmayın.

Meta Açıklama Nedir Etkili Meta Açıklaması Nasıl Yazılır

Size İlham Verecek 8 Harika Meta Açıklama Örneği

Çalışmak için yalnızca 160 karakteriniz olduğundan, harika bir meta açıklama yazmak, birkaç kelimeyi bir araya getirmekten daha fazlasını gerektirir. Yaratıcılığınızın akışını sağlamanıza yardımcı olmak için işte size ilham verecek bazı meta açıklama örnekleri.

 • Tesla

Tesla meta açıklaması, en iyi meta açıklama örneklerinden biridir. Tesla’nın tanımı yalnızca 22 kelimeyle şirketin temsil ettiği şeyi, ürettiği şeyi, marka değerlerini ve hırslarını aktarıyor. İ

 • Lonely Planet

Seyahat etmeyi seviyor musunuz? Bir soruyla başlamak okuyucuları kendine çeker ve açıklamayı kişiselleştirir. 160 karakter sayısı dahilinde Lonely Planet’in yolculara nasıl yardımcı olduğunu tam olarak açıklamaya devam ediyor.

 • Reddit

Reddit yalnızca şirket mantrasını – internetin en iyisi – açıklamasına dahil etmekle kalmaz, aynı zamanda ek bir kişisel dokunuş için sonunda “siz” kelimesiyle birlikte ne sağladığına dair net bir açıklama sunar.

 • Travel Yosemite

Travel Yosemite meta açıklaması kısa ve net bir şekilde, bu meta açıklama, Travel Yosemite sitesinin değerini ve ziyaretçilerin bağlantıyı tıkladıklarında neler bekleyebileceklerini açıkça açıklıyor.

 • GQ

Meta başlığı kesilirken, bu meta açıklama örnekleri önerilen karakter sayısına mükemmel bir şekilde uyuyor ve makaleden eğlenceli bir gerçekle ziyaretçilere alay ediyor.

 • LinkedIn

Bu meta açıklama, LinkedIn’in tüm LinkedIn işletme sayfaları için standart paragrafıdır, sadece şirket adını değiştirir. İlk cümle sayfanın değerini açık bir şekilde açıklarken, açıklamanın geri kalanı LinkedIn için bir harekete geçirme ifadesi sağlar.

 • Verge

Karmaşık yeni bir hikayeyi açıklamak, üzerinde çalışacak yalnızca 160 karakteriniz olduğunda zor olabilir. Ancak Verge, bu kısa ve öz ve açıklayıcı etiketle onu birleştiriyor.

 • Semplice

Basit, açıklayıcı ve saçma olmayan Semplice’ın meta açıklaması, tıkladığınızda tam olarak ne elde edeceğinizi size söyler.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin