Meme Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

0
458

Anne/Çocuk kategorisinde, bu yazımızda sizlere Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Meme Kanseri Nedir? 

Meme kanseri; meme dokusunu oluşturan hücre gruplarından birinin değişime uğraması ve kontrolsüz olarak çoğalması nedeniyle oluşan tümör sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Meme kanseri kadın kanserleri arasında en yaygın olan ve akciğer kanserinden sonra en sık ölüm nedeni olan kanser grubudur. Her 8 kadından birinin hayatının belirli bir zamanında meme kanserine yakalanacağı bildirilmektedir. Meme kanseri görülme sıklığının her yıl arttığı saptanmıştır.

Meme kanseri genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak oluşmaktadır. Ailede herhangi birinde meme kanseri öyküsünün olması kişinin meme kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır. Meme kanserinde bir diğer risk ise meme dokusunun yoğun olmasıdır. Meme dokusu içinde yağ oranı daha az olan kişilerde meme kanseri riski daha çok artmaktadır. Ayrıca obezite, ileri yaş, alkol kullanımı, sigara kullanımı, meyve ve sebze tüketiminin azlığı, radyasyona maruz kalma, erken yaşta adet görmeye başlamış olma, yetersiz fiziksel aktivite, kanserojen besinlerin fazla tüketilmesi, hiç doğum yapmamış olan kişiler, uzun süreli hormon tedavisi almak, daha önce meme kanserine yakalanmış olmak ve doğum yapmış ancak bebeğini emzirememiş kişilerinde bu risk grubunda olduğunun bilinmesi gerekir.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri belirtilerini bilmek ve erken evrede yakalamak tedavinin başarıya ulaşması için oldukça önemlidir. Ayrıca meme kanseri uzun yıllar boyunca belirti vermeden sinsice ilerleyip evresi ilerledikçe belirti vermeye başlayan bir kanser türüdür. Meme ağrısı, kilo kaybı, halsizlik ve çabuk yorulma, meme ucunda kızarıklık ve yara oluşumu, meme başından akıntı gelmesi, meme başında şekil bozukluğu, meme başında egzama benzeri deri döküntüleri ve soyulmaları gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Meme Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

Meme kanserinde her hastanın tedavisi farklılık göstermekte olup, tedavi kararı verilirken hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve diğer sağlık sorunları gibi birden fazla faktör etkili olmaktadır. Meme kanseri tedavisindeki başarı şansı kanserin ne kadar erken evrede yakalandığı ile doğrudan ilgilidir. Cerrahi yöntemler, mastektomi, meme koruyucu cerrahi, lenf bezi cerrahisi, radyoterapi tedavisi ve ilaçlar meme kanserinde tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin