Mehmet Şimşek açıkladı: Maaş zamları yüksek olacak!

0
185

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı son dakika açıklamasında 2024 maaş zamlarının enflasyon üzerinde olacağını söyledi.

Son dakika: Mehmet Şimşek’ten maaş zammı açıklaması geldi.

2024’e 2 ay kala Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek maaş zamları ile ilgili konuştu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2024 yılı bütçesi hakkınd açıklama yapan Bakan Şimşek, vergi düzenlemesi ve maaş zamlarına değindi.

Komisyonda konuşan Baka Şimşek, enflasyonun seyri ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Küresel enflasyon, 2022 yılında son 25 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 8,7 olarak gerçekleşmiştir. Uygulanan sıkı para politikalarıyla 2023’te yüzde 6,9’a gerilemesi beklenen enflasyon, halen uzun dönem ortalamasının oldukça üzerindedir.Enflasyonun 2024 yılında yüzde 5,8’e gerilemesi beklenmektedir. Bu nedenle sıkı parasal duruşun birsüre daha devam etme ihtimali bulunmaktadır”

Yüksek büyümeye değinen Bakan Şimşek, “Ülkemizde daha dengeli, daha kapsayıcı ve sürdürülebilir yüksek büyüme ile kalıcı refah artışını hedefliyoruz” dedi ve açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“2022 yılında 254,2 milyar dolar ile rekor kıran ihracatın, bu yıl 255 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Ticaret ortaklarımızdaki zayıf büyüme, 2023 yılı ihracatımızın sınırlı kalmasında belirleyici olmuştur”

VERGİ DÜZENLEMESİ

Vergilere ilişkin gelecek düzenlemeye değinen Bakan Şimşek, “Vergi kanunlarını gözden geçiriyoruz. Program döneminde çalışmalarımızı Meclis’imizin takdirine sunacağız” dedi.

MAAŞ ZAMLARI

Maaş zamlarının enflasyon üzerinde olacağını söyleyerek açıklamasını sürdüren Bakan Şimşek, asgari ücret, memur ve emekli zammı ile ilgili, “Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik ve bundan sonra da ezdirmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin