Mantar Yetiştiriciliği Yapmak Kazandırır Mı?

0
381

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Mantar Yetiştiriciliği Yapmak Kazandırır Mı? hakkında bilgiler vereceğiz.

Mantar Yetiştiriciliği Yapmak Kazandırır Mı?

Son zamanlarda insanların çoğu kendilerine ek gelir kazandıracak işler ve ya gerçekten meslek edinmek için türlü arayışlara girdi. Bunun sebebi ise tabi ki pandemi oldu. Çünkü insanlar olağan üstü durumlarda tek başlarına kaldıklarını anladılar. Örneğin birçok şirket kapanırken, yüzlerce kişi işsiz kaldı.

Sadece memur olan ve kendi iş yerine sahip kişiler ayakta durmayı başarabildiler. Esnaf kesiminden de kepenk kapatanların sayısı oldukça fazla. Buda insanları başka iş arama yollarını düşünmeye sevk etti. Bu işlerden biri ise mantar yetiştirmektir.

Mantar bir nevi tarım ürünü olup, aynı zamanda şehir içinde de yetiştirmesi kolay olan bir üründür. Bu konu hakkında biraz daha bilgi edinebilmek için size mantar üretimi nasıl sağlanır? Biraz bahsetmek istiyoruz.

Mantar Nasıl Yetişir?

Mantar kompost topraklarla desteklenerek yetişen bir üründür. Bunun için geniş bir tarladan çok depo veya çadıra ihtiyacınız vardır. Çünkü mantarlar nemi severler. Bu nedenle nemi en kolay kapalı bir alanda sağlayabilirsiniz. Yeriniz büyük küçük fark etmez.

Ranzalama sistemiyle onu siz zaten büyütmeyi başarıyorsunuz. Bunun için neresi olursa olsun hemen değerlendirmeye almalısınız. Satış başlayıp kazandıkça yerinizi o şekilde büyütme imkanıda bulabilirsiniz. Yer ve ranzalama sisteminden sonra bilinen ve tavsiye edilen kompost firmalarından kompost almanız gerekiyor. Bundan sonra 1 buçuk ay sonunda hasata başlayabiliyorsunuz. Tabi bu yetişme tarzı kültür mantarı için geçerlidir. Diğer mantar türleri başka şekilde yetişirler ama hemen hemen aynı bütçede olurlar.

Bütçe demişken bütün bunlar için belirli bir bütçeye sahip olmanız gerekiyor. Eğer yeriniz var ise tabi bu bütçe size daha az maliyetli olacaktır. Ancak benim birikimim yok derseniz de üzülmeyin. Çünkü devlet size bunun için iyi bir bütçe yardımı yapıyor. 2018 yılı itibariyle TKDK size hibe desteği sağlıyor. Yani tamamen geri ödemesiz destek sağlanıyor. Tabi bunun için;

  • 65 yaş üzerinde olmamalısınız
  • Daha önce TKDK ’dan hibe almamış olmamalısınız
  • 42 ilde hizmet verilebilir. Ancak belirtilen iller içerisinde olmalısınız gerekiyor.

Mantar Üretimi Kazandırır Mı?

Çoğu insan bu işi beğense de kazancı konusunda korkuya kapıldığı için geri durmak ister. Ancak cesaret edip yapanların neredeyse hepsi kazancından memnun. Bununla birlikte iş elinde kalanlarda vardır. Bu nedenle bir işe başlarken çok iyi analiz etmek gerekiyor. Bize göre bir kişi biraz tecrübesi varsa bu işe başlamalıdır. Tecrübesi olmayanlar ise önce küçük bir yerde mantar yetiştirmek hususunda hobi gibi denemeler yapmalı, ondan sonra büyük adımlar atmalıdır. Mantarın satışına gelecek okursak alıcısı her daim olan bir üründür. Bu nedenle pazarda da alan olacaktır. Ancak imkânı olanların hem üretip, hem de satışını yapması daha kârlı olacağı inancındayız. Gayret sizde bereket Allah’tandır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin