Lustral Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
695

Sağlık kategorisinde, bu yazımızda sizlere Lustral (sertralin) Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Lustral Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Lustral, sertralin adlı etkin maddeyi içeren ve Seçici Serotonin Gerialım İnhibitörleri adı verilen ruhsal çöküntüye (depresyon) veya takıntılı davranışlara karşı etkili olan bir ilaç grubudur.

Lustral, ruhsal çöküntü (depresyon), saplantılı-takıntılı bozukluk (obsesif-kompulsif bozukluk), panik bozukluk, duygusal olarak kişiyi etkileyen bir olaydan sonra oluşabilen travma sonrası bozukluk, sosyal fobi, adet öncesi duygulanım bozukluğu, aşırı huzursuzluk gibi sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Lustral uyku ilacı veya sakinleştirici bir ilaç türü değildir.

Lustral gibi antidepresan ilaçların çocuklar ve 24 yaşına kadar olan gençlerdeki kullanımlarının intihar düşüncesi, girişimi ya da kendine zarar verme davranışlarını arttırma olasılığı bulunmaktadır. Ayrıca geçmişinde intihar ile ilişkili olaylara ait öyküsü olan hastaların tedavi başlangıcında intihar düşüncesi veya girişimi açısından daha yüksek risk altında olduğu bilinmektedir.

Lustral tedavisinin aniden kesilmesi halinde sersemlik, titreme, uyku bozukluğu, huzursuzluk, kaygı, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı ve uyuşma görülebilir. Bu belirtiler genel olarak ciddi değildir ve genellikle birkaç gün içinde kaybolur. Ancak bazı vakalarda bu sürecin 1-2 ay devam ettiği bildirilmiştir.

Lustral Yan Etkileri Nelerdir?

Çok Yaygın Etkileri: Uykusuzluk, baş dönmesi, sersemlik hali, baş ağrısı, ishal, ağız kuruluğu, cinsel işlev bozukluğu, yorgunluk

Yaygın Etkinleri: Boğaz ağrısı, kas gerginliği, kas ağrısı, çarpıntı, sıcak basması, sürekli esneme, karın ağrısı, huzursuzluk, kabus görme, kaygı ve sinirlilik, kusma, kabızlık, eklem ağrısı, kulak çınlaması, görme bozukluğu, dikkat eksikliği, göğüs ağrısı, peniste sertleşme bozukluğu

Yaygın Olmayan Etkileri: Vajinal kanama, göz bebeklerinde büyüme, yutma güçlüğü, gece idrara çıkma, kilo kaybı, kilo artışı, aşırı mutluluk hali, aşırı hareketlilik, unutkanlık, ciltte iğne başı büyüklüğünde morarmalar, yüksek ateş, adet görmede düzensizlik, yüksek tansiyon, konuşma bozukluğu, idrar yapma zorluğu, göz çevresinde şişme

Seyrek Etkileri: Yüksek kolesterol, uyurgezerlik, erken boşalma, göz içi basıncının artması, kalp krizi, aşırı vajinal kanama, paranoya, intihar düşüncesi, kıl köklerinde döküntü, ciddi alerjik reaksiyonlar

Lustal Nasıl Kullanılır?

Doktor Lustral ile tedavinizin ne kadar süreceğine ve hangi dozda kaç tablet alınması gerektiği hakkında bilgiyi mutlaka paylaşacaktır. Lustralı nasıl alınması konusunda emin olunamadığı taktirde doktora danışılmalıdır. Genel olarak tedaviye sabahları veya akşamları bir defa almak üzere bir doz ile başlanır. Uyku hali hissedildi taktirde ilacın akşamları alınması önerilir. İlacın tok karınla kullanılması uygundur. Aksi taktirde mide ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi olası yan etkilerle karşılaşılmaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin