Lise Mezunu Polis Nedir? Lise Mezunu Polis Nasıl Olunur?

0
598
Önlisans Mezunları

Nasıl Olunur?kategorisinde, bu yazımızda sizlere Lise Mezunu Polis Nedir? Lise Mezunu Polis Nasıl Olunur?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Lise Mezunu Polis Nedir?

Polis Akademisi alımları PMYO, POMEM ve PAEM olmak üzere üç şekilde yapılmaktadır. Lise son sınıf öğrencileri veya mezun- adayların polis olabilmek için Polis Meslek Yüksekokuluna (PMYO) başvuru yapmaları gerekmektedir Ayrıca önlisans ve lisans mezunu adaylar KPSS ile POMEM başvurusu yapabilirler. Komiserlik isteyen adaylar ise sadece lisans mezunu adaylar PAEM’e başvuru yapma hakkına sahiptir.

Lise mezunu polis alımlarını Polis Akademisi gerçekleştirmektedir. Gerçekleştirilecek alımlar için ise yatay veya direkt alım yoktur. Adaylar sözlü mülakat ve spor aşamasından geçerler.

Polis olmak isteyen adayların vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görüntüsünün kusursuz olması gerekmektedir. Ayrıca insanlara saygılı, sorumluluk duygusu güçlü ve dikkatli, insanların duygularını anlayabilen, göz ve elini eşgüdümlü kullanabilen kişiler olmaları gerekmektedir.

Lise Mezunu Polis Nasıl Olunur?

  • Polis Meslek Yüksekokulunu tercih edebilmek için en az lise mezunu olunması gerekmektedir.
  • Başvuracak aday kısıtlamasını sıkıntı yaşamadığı süreçte TYT ile belirlenen taban puanın alınması halinde başvuru yapabilmektedir.
  • Polis Akademisi taban puanı ise TYT sınavının açıklanmasının ardından duyurulmaktadır.
  • Polis Meslek Yüksekokulu’nda yaş şartı ise sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibariyle 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamak şartı bulunmaktadır.
  • Polis Akademisi sitesi üzerinden alım duyuruları başladıktan sonra başvurular yapılmaktadır.
  • Polis Meslek Yüksekokulunda eğitim süresi 2 yıldır. Okuldan mezun olunduktan sonra önlisans diploması alınmaktadır.
  • TYT taban puanı 250-260 arasında değişiklik göstermektedir. Bu değişikliğin sebebi ise o yıl sınava giren öğrencilerin almış oldukları puanlara bağlıdır.
  • Askerlik yapmış, yapmamış veya askerliği tecil ettirmiş olan adaylarda başvuru yapabilirler. Askerlikten muaf olan adaylar ise sadece Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre engel değilse başvuru hakkına sahiptir.
  • Polis Meslek Yüksekokulundan Polis Memuru olarak mezun olunmaktadır.
  • Bayanlar için 1.65 cm., erkekler için 1.67 cm. den kısa boylu olmamak ve boy ölçüsünün cm olarak son iki rakamı ile kilosu arasında 15 kg’dan eksik veya fazla olmamak (Meslek Eğitimine Giriş Koşulları ile ilgili detay bilgileri Meslek Danışma Merkezinde bulunan “Polis Okulu” Eğitim-Öğretim bilgi dosyasından edinilebilir.)

Lise Mezunu Polis Çalışma Alanları Nelerdir?

Polislik mesleği toplumun güvenliği ve huzuruyla yakından ilgili bir meslek dalıdır. Nüfus artmaya devam ettikçe bu alanda meslek yapacak adaylara daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Polislik mesleğinde iş bulma sorunu yaşanmamaktadır. Mesleki eğitimini tamamlayan adaylar devlet tarafından doğrudan çalışacakları birimlere atanırlar.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin