2023 Lise Mezunu JAMYO Astsubay Alımı Boy-Kilo Şartları

0
1158
2022 Lise Mezunu JAMYO Astsubay Öğrenci
2022 Lise Mezunu JAMYO Astsubay Öğrenci

Asker Adayları , bu yazımızda sizlere 2023 Lise Mezunu JAMYO Astsubay Öğrenci Alımı Boy-Kilo Şartları hakkında bilgiler vereceğiz.

2023 Lise Mezunu JAMYO Astsubay Öğrenci Alımı Boy-Kilo Şartları

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokuluna temin edilecek (712) erkek öğrenci alımı yapılacaktır. 

a. Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu (JAMYO) Ankara ilinde bulunan Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı (JSGA) yerleşkesi ile Bursa ilinde bulunan Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu yerleşkesi içerisinde bulunmaktadır.

b. Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulunda;

(1) Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyduğu (Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokuluna sadece J.Gn.K.lığı için öğrenci temin edilecektir.) miktarda muvazzaf astsubay yetiştiren, (2) yıl önlisans düzeyinde eğitim-öğretim veren İçişleri Bakanlığına bağlı meslek yüksekokulu statüsündeki eğitim kurumudur. Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulunda astsubay diplomasının yanısıra ulusal ve uluslararası geçerliliği olan ön lisans diploması da verilmektedir.

(2) Gerekli niteliklere sahip jandarma astsubayları lisans eğitimlerini tamamlamaları, yapılacak sınavda başarılı olmaları ve J.Gn.K.lığınca belirlenen kontenjan içerisinde yer almaları halinde verilecek eğitim ve öğretimi müteâkip subay olabilmektedir.

(3) Öğrenim gören öğrencilerin bütün ihtiyaçları (Yemek, yatak, kıyafet, harçlık, eğitim-öğretim giderleri vb.) devlet tarafından karşılanmaktadır.

(4) Ön lisans düzeyinde eğitim aldıktan sonra astsubay çavuş rütbesine nasbedilen astsubaylar; 926 sayılı TSK Personel Kanunu hükümlerine göre aylıklarına ilave olarak, silahlı kuvvetler tazminatı, aile ve çocuk yardımı, doğum ve ölüm yardımı, tayın bedeli, emniyet ve asayiş hizmeti tazminatlarından yararlanmaktadır.

(5) Jandarma astsubayları; orduevlerinden, lojmanlardan ve Ordu Yardımlaşma Kurumunun (OYAK) imkânlarından istifade etmektedir.

c. ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN İFADESİYLE “HER ZAMAN YURT, ULUS VE CUMHURİYETE AŞK VE SADAKATLE BAĞLI, TEVAZU, FEDAKÂRLIK VE FERAGAT ÖRNEĞİ BİR KANUN ORDUSU” OLAN, TARİHİ KAHRAMANLIKLARLA DOLU JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞINA ASTSUBAY OLARAK KATILMAK İSTEYEN GENÇLERİMİZİ JANDARMA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU’NA BEKLİYORUZ.

Sınav Takvimi

Başvuru Tarihleri ve Saati : 01 Temmuz 2022 günü başlayıp, 24 Temmuz 2022 günü saat 23.59’da sona erecektir.

Açıklama

1. Bu tablo 17 ve üzeri yaş için boy ve ağırlık sınırları tablosudur. (TSK, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği EK-A’sından alınmıştır.)
2. 19 yaş ve üzeri adaylar hakkında tablonun ilk iki satırı uygulanmaz.
3. 19 yaşından küçük adaylar hakkında tablonun yirmidokuzuncu (Yirmidokuz dahil) satıra kadar olan bölümü uygulanır.
4. Ağırlık alt ve üst sınırlarının hesaplanmasında vücut kitle indeksinin alt sınırı 19 (kg/m²), üst sınırı 26 (kg/m²) olarak esas alınmıştır.
5. Vücut Kitle İndeksi = Ağırlık/Boy (kg/m²) formülü üzerinden hesaplanmıştır.
6. Adaylarda aranacak olan standart kendi yaş kategorisine göre belirtilen boy ve kilo ağırlığı aralığında olmalarıdır. Adayların maddi ve manevi kayba uğramamaları için seçim aşamasına gelmeden önce boy ve kilolarını belirtilen esasalar dâhilinde ölçtürüp, istenen boy ve VKİ standartlarını sağlayıp sağlamadıklarına göre karar vermelerinin kendi yararlarına olacaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin